درمان تری گلیسیرید بالا به طور طبیعی و دارویی + تری گلیسیرید چیست ؟

تری گلیسیرید چیست + درمان تری گلیسیرید بالا به طور طبیعی و دارویی

تری گلیسیرید چیست ؟ عوارض بالا بودن تری گلیسیرید خون چیست؟

تری گلیسریدها ذراتی در خون هستند که حامل چربی می باشند. تری گلیسیرید ماحصل شکر (کربوهیدرات تصفیه شده) و چربی اضافی در رژیم غذایی است و در کبد نیز می توانند ساخته شود. تری گلیسیرید در بدن به انرژی تبدیل می شود؛ برای مثال، برای سوخت و ساز ماهیچه ها. اگر فرد بعد از خوردن از عضلات خود استفاده نکند، تری گلیسیرید اضافی به صورت چربی یا در کبد ذخیره می شود. بالا بودن تری گلیسیرید خون یکی از عوامل خطر بیماری قلبی و سکته مغزی و همچنین چاقی است. تری گلیسیرید بالا با افزایش خطر بیش از ۷۰ درصدی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه است. تری گلیسیرید بالا به ویژه عامل خطر مهمی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا سندرم متابولیک است. در ادامه با راههای پایین آوردن تری گلیسیرید خون با ما همراه باشید.

تری گلیسیرید بالا ، تری گلیسیرید چیست ، تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ ، کاهش تری گلیسیرید خون ، رژیم غذایی برای کاهش تری گلیسیرید ، پایین آوردن تری گلیسرید خون 

تری گلیسرید بالا

راههای پایین آوردن تری گلیسیرید خون ، عوارض بالا بودن تری گلیسیرید خون ، درمان تری گلیسیرید بالا ، بالا بودن تری گلیسیرید خون ، درمان دارویی تری گلیسیرید بالا ، درمان تری گلیسیرید ، کاهش تری گلیسیرید

علل تری گلیسیرید بالا عبارتند از: ژنتیک، چاقی، مقاومت به انسولین، دیابت نوع ۲ ، رژیم غذایی با کربوهیدرات و یا چربی بالا، مصرف بیش از حد الکل، سبک زندگی بی حرکت، کم کاری تیروئید، بیماری کلیوی و داروهایی مانند مسدود کننده های بتا، دیورتیک های تیازیدی، گلوکوکورتیکواستروئیدها، استروئیدهای آنابولیک و برخی از داروهای HIV.

چگونه تری گلیسرید را به طور طبیعی کاهش دهیم: رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه واقعا یک رژیم غذایی نیست، بلکه خوردن انواع غذاهای تازه است که طعم و مزه خوبی  دارند و از چاقی و عوارض آن جلوگیری می کند. رژیم مدیترانه ای بیش از ۵۰ سال وجود داشته است و مزایای آن همچنان مشهود است. مزایای سلامتی رژیم غذایی مدیترانه ای شامل خطر پایین برای موارد زیر و دیگر مزایا است:

بیماری قلبی،

سرطان های خاص،

دیابت،
پوکی استخوان،

سکته مغزی،

دیابت فشار خون پایین و سطح LDL،

دیابت بهبود عملکرد مغز،

دیابت سلامت چشم و باروری،

دیابت وزن سالم و

افزایش طول عمر

محدوده مطلوب برای تری گلیسیرید خون چیست؟

پکیج استاندارد کلسترول خون حاوی تری گلیسیرید، همراه با LDL ،HDL و کلسترول تام است. آزمایش چربی پیشرفته شامل اندازه گیری ذرات دیگر که حاوی چربی هستند، از جمله VLDL است. تری گلیسیرید با VLDL همراه است که به شدت با سخت شدن شریان ها ارتباط دارد.

به طور مطلوب، سطح تری گلیسیرید برای پیشگیری از بیماری های عروقی و سلامتی مطلوب باید کمتر از ۱۰۰ باشد. محدوده آزمایشگاهی استاندارد سطوح تری گلیسرید در نمودار سطح تری گلیسیرید زیر نشان داده شده است:

محدوده سطح تری گلیسیرید

سطح تری گلیسیرید

سطح خطر

کمتر از ۱۰۰

مطلوب

۱۰۱ تا ۱۵۰

خطر پایین

۱۵۱ تا ۲۰۰

خطر متوسط

۲۰۱ تا ۳۰۰

خطر بالا

بیشتر از ۳۰۰

خطر بسیار بالا

تری گلیسیرید در بعضی افراد ممکن است بسیار بالا باشد. هنگامی که تری گلیسیرید بالای ۵۰۰ است، هنگامی که یک لوله از خون کشیده می شود، می توانید چربی ها را در سرم مشاهده کنید. تری گلیسیرید بالای ۳۰۰ می تواند ناشی از عادات غذایی نامناسب باشد، با این حال، گاهی اوقات مردم می توانند خیلی خوب غذا بخورند، ولی به دلیل ژنتیک، تری گلیسیرید بالایی داشته باشند. افرادی که سطوح تری گلیسیرید بسیار بالایی دارند، در انتقال دیگر ذرات چربی (به ویژه VLDL ها) از طریق گردش خون مشکل دارند. هر کسی که تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ دارد، قطعا باید برای کاهش سطح تری گلیسیرید خود کاری انجام دهد. افراد مبتلا به تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ به خصوص از کاهش وزن و افزایش فعالیت بدنی سود می برند. خبر خوب این است که تری گلیسیرید نسبت به تغییرات شیوه زندگی مانند تغذیه بهتر، نوشیدن الکل کمتر و ورزش بیشتر پاسخ می دهند.

راههای پایین آوردن تری گلیسیرید خون

آیا می توان تری گلیسیرید بالا را به طور طبیعی بدون دارو کاهش داد؟

تری گلیسیرید را می توان بدون دارو کاهش داد. به عنوان مثال، می توان آن را به طور طبیعی از طریق تغییر رژیم غذایی، کاهش مصرف الکل یا نوشیدنی های شیرین، افزایش فعالیت بدنی، کم کردن وزن و روش های دیگر کاهش داد. حتی ۵ تا ۱۰ درصد کاهش وزن هم ممکن است باعث کاهش تری گلیسیرید خون شود. جدول زیر خلاصه ای از تاثیرات مختلف تغییرات مختلف می باشد.

مطلب مرتبط:  درمان گیاهی رینود (درمان خانگی سندرم رینود)

عامل

بزرگی تاثیر

کاهش وزن بیش از حد

+++

کاهش مصرف الکل

+++

کاهش مصرف شکرهای ساده

+++

کاهش مقدار کلی کربوهیدرات مصرفی

++

استفاده از مکمل های چربی غیر اشباع امگا ۳

++

کاهش چربی اشباع شده

+

چه تغییرات غذایی و غذاهایی باعث کاهش تری گلیسیرید خون می شود؟

رژیم غذایی برای کاهش تری گلیسیرید 

یک رژیم غذایی برای کاهش تری گلیسیرید رژیم مدیترانه ای است. این رژیم غذایی دارای مقدار کم گلیسمی، مصرف زیاد چربی های سالم مانند روغن زیتون و روغن ماهی و مصرف کم گوشت فرآوری شده، چربی اشباع شده و چربی های ترانس است. این الگوی غذایی دارای کربوهیدرات های کل پایینی است. کربوهیدرات هایی که مصرف می شوند، عمدتا دارای بار گلیسمی کمی هستند – یعنی عمدتا فرآوری نشده هستند.

برای کاهش تری گلیسیرید، از برخی از غذاها باید اجتناب نمود. کاهش چربی های حیوانی (به ویژه چربی اشباع شده) باعث کاهش مستقیم تری گلیسیرید و LDL می شود. همچنین از چربی های ترانس، که بر روی برچسب های غذایی به عنوان چربی ها و روغن های هیدروژنه شناسایی شده اند، نیز باید اجتناب کرد. کاهش کربوهیدرات تصفیه شده (به ویژه شکر، نان و سایر غذاهای فرآوری شده با آرد و یا شکر) همچنین می تواند باعث پایین آوردن تری گلیسرید خون شود. این قندهای ساده در دی ساکاریدها و مونوساکاریدها بالا هستند، که باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می شوند. رژیم های غذایی حاوی کربوهیدرات بسیار کم (کمتر از ۳۵ گرم در روز) در کاهش تری گلیسیرید بسیار مفید هستند. فروکتوز همچنین می تواند تری گلیسیرید را افزایش دهد؛ شربت ذرت با فروکتوز بالا باید اجتناب شود و میوه باید به شکل کامل آن مصرف شود نه به شکل آب میوه. کاهش میزان قندها هنگامی که یک فرد دارای مقاومت به انسولین نیز است، بسیار مهم است. قند اضافه شده نباید بیش از ۵ درصد از رژیم غذایی باشد.

برای کاهش تری گلیسیرید، غذاهای دیگر نیز می توانند به رژیم غذایی اضافه شوند. ماهی های آب سرد که دارای اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، به کاهش تری گلیسیرید خون کمک می کنند. نمونه هایی از ماهی های غنی از امگا ۳ عبارتند از: ماهی قزل آلا، ساردین، ماهی خال مخالی، شاه ماهی، ماهی تن و هالیبوت. دیگر غذاهایی که به کاهش تری گلیسرید خون کمک می کنند، شامل مواد غذایی غنی از فیبر مانند جو، کنجاله تخم کتان (می توانید تخم کتان را آسیاب کنید) و حبوبات هستند. روغن زیتون، به ویژه هنگامی که جایگزین چربی های حیوانی مثل کره یا چربی حیوانی شود، ماده غذایی دیگری است که می تواند باعث کاهش تری گلیسیرید شود.

تری گلیسرید بالا

چه مکمل هایی باعث پایین آوردن تری گلیسرید خون می شوند؟

درمان دارویی تری گلیسیرید بالا

روغن ماهی تری گلیسیرید را کاهش می دهد. دوز مورد نیاز برای درمان تری گلیسیرید ۱ تا ۴ گرم EPA / DHA در روز است. مصرف چهار گرم در روز نشان داده است که تری گلیسیرید را تا ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش می دهد. افرادی که دارای بیشترین میزان تری گلیسیرید هستند، بیشترین سود را از این مساله می برند. شایان ذکر است که اسیدهای چرب غیر امگا ۳ به همین اندازه تری گلیسیرید را پایین نمی آورند. فرم تجویز اسیدهای چرب امگا ۳ مصنوعی، Lovasa، Vascepa، یا Epanova توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای افراد مبتلا به تری گلیسیرید بالای ۵۰۰ میلی گرم در دسی لیتر تایید شده است.

نیاسین مکمل دیگری برای کاهش تری گلیسیرید است. نشان داده شده است که اسید نیکوتینیک (در دوز ۱۵۰۰ میلی گرم در روز) می تواند تا ۴۰% تری گلیسیرید را کاهش دهد. نیاسین دارای مزیت افزوده افزایش HDL و کاهش LDL است. دوزهای بالای نیاسین مورد نیاز برای کاهش تری گلیسیرید ممکن است در بعضی افراد موجب سرخ شدن یا خارش یا گرمی پوست شود. برای جلوگیری از این مساله، نیاسین را می توانید با آسپیرین کودک، با غذا یا فرم extended release از نیاسین / اسید نیکوتینیک (شکلی که نیاسین با یک موم خوراکی مانند موم کارنائوبا مخلوط می شود) مصرف کنید. اینوزیتول هگزا نیکوتینات که به عنوان نیاسین بدون سرخ شدگی پوست به فروش می رسد، با محصول اصلی یکی نیست و حاوی اسید نیکوتینیک بسیار پایینی است.

الیافی مانند چیا، کتان، بارهنگ کتانی یا اسفرزه و سبوس، به کاهش تری گلیسیرید کمک می کنند. فیبرات ها، یک دسته از داروهای کاهش دهنده کلسترول که در دهه های گذشته مورد استفاده قرار گرفته اند، نیز از طریق همان مکانیسم های عمومی باعث کاهش تری گلیسیرید می شوند.

مطلب مرتبط:  راهنمای کامل درمان کم خونی شدید در طب سنتی و طب مدرن

اسید آلفا لیپوئیک، یک آنتی اکسیدان مکمل غذایی نیز دارای اثرات کاهش تری گلیسرید است. از آنجایی که اسید آلفا لیپوئیک دارای اثرات مفید دیگری بر روی خطرات قلبی عروقی و دیابت است، لذا این گزینه را به یک انتخاب خوب مبدل می کند. مطالعات متعدد نشان داده است که ۶۰۰ میلی گرم اسید آلفا لیپوئیک برای تری گلسیرید بالا مفید است.

مکمل های دیگر با تحقیقات محدود در حمایت از هیپرتری‌گلیسریدمی وجود دارد. تحقیقات اخیر نشان داده است که پروبیوتیک ها ممکن است در کاهش تری گلیسیرید نقش داشته باشند. دو گونه لاکتوباسیلوس مورد مطالعه قرار گرفته اند و تری گلیسیرید را پایین می آورند. بعضی از تحقیقات نشان می دهند که کارنیتین نیز می تواند به کاهش تری گلیسیرید کمک کند.

تری گلیسرید بالا

کدام شیوه های زندگی سبب کاهش تری گلیسیرید بالا می شود؟

شیوه زندگی یک راه برای کاهش تری گلیسیرید طبیعی است. کاهش وزن اثر مثبتی بر تری گلیسیرید دارد. به ازای کاهش هر ۵ تا ۱۰ درصد وزن، تری گلیسرید ممکن است ۲۰ درصد کاهش یابد. راه دیگری برای این کار است: برای هر ۲.۲ کیلوگرم کاهش وزن، تری گلیسیرید ها ممکن است ۲٪ کاهش یابد.

افزایش فعالیت بدنی باعث کاهش تری گلیسیرید می شود. فعالیت های ایروبیک از هر نوع، به خصوص هنگامی که پس از غذا انجام می شود، از تری گلیسیرید استفاده می کند که در خون آماده برای استفاده به عنوان سوخت است. این موضوع نه تنها تری گلیسیرید را کاهش می دهد، بلکه همچنین به کاهش چاقی شکمی نیز کمک می کند. ورزش برای کاهش تری گلیسیرید بسیار موثر است. اگر تری گلیسیرید بهینه باشند (کمتر از ۱۰۰)، ورزش باعث پایین آوردن بیشتر آن نخواهد شد.

روی هم رفته، شیوه زندگی دارای فعالیت فشرده می تواند تری گلیسیرید را تا ۵۰٪ یا بیشتر در طول یک سال کاهش دهد. این شیوه زندگی می تواند به طور موثری فرد را قادر به کاهش تری گلیسیرید بدون دارو نماید و همچنین دارای بسیاری از اثرات مثبت دیگر بر سایر جنبه های بهداشت و سلامت فرد است. این روش توسط انجمن قلب آمریکا برای هر کسی که دارای تری گلیسیرید بیشتر از مطلوب است (بیشتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر) توصیه گردیده است.

آیا ممکن است تری گلیسیرید را به سرعت پایین بیاوریم؟

این امکان به طور کامل وجود دارد که تری گلیسرید را به سرعت کاهش داد. سریع ترین راه آن ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی است. یک رژیم غذایی دارای کربوهیدرات بسیار کم و عاری از چربی های حیوانی (الگوی مدیترانه ای دارای سبک گلیسمی کم با قند کم) بیشترین کارایی را در پایین آوردن تری گلیسیرید دارد. ورزش همچنین یک راه سریع برای کاهش تری گلیسیرید است. مکمل ها می توانند تری گلیسیرید را در عرض چند ماه کاهش دهند.

آیا کاهش تری گلیسیرید باعث افزایش HDL می شود؟

تری گلیسیریدها در انتقال اسیدهای چرب برای انرژی به عضلات و بافت ها دخیل هستند. ذرات HDL در انتقال اسیدهای چرب اضافی از محیط اطراف به کبد برای حذف درگیر هستند. با توجه به این نقش های رقابتی، افزایش HDL، یعنی کلسترول خوب سالم، بدون در نظر گرفتن تری گلیسیرید، بسیار مشکل است. HDL نه تنها چربی های اضافی را برای دفع به کبد انتقال می دهد، بلکه کلسترول را به اندام هایی مانند آدرنال ها، تخمدانها و اندام ها برای سنتز هورمون استروئیدی انتقال می دهد. بسیاری از استراتژی های مورد بحث در اینجا که به کاهش تری گلیسیرید شناخته شده اند، به بالا بردن HDL نیز کمک می کنند.

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
medicinenet.com

تری گلیسیرید بالا ، تری گلیسیرید چیست ، تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ ، کاهش تری گلیسیرید خون ، رژیم غذایی برای کاهش تری گلیسیرید ، پایین آوردن تری گلیسرید خون ، راههای پایین آوردن تری گلیسیرید خون ، عوارض بالا بودن تری گلیسیرید خون ، درمان تری گلیسیرید بالا ، بالا بودن تری گلیسیرید خون ، درمان دارویی تری گلیسیرید بالا ، درمان تری گلیسیرید ، کاهش تری گلیسیرید

/how_to_lower_triglycerides_naturally/article.htm
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط