اموزش روتوش صورت با فتوشاپ / کاهش چین و چروک چهره

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ : در این آموزش شما یاد می گیرید که چگونه از Healing Brush در فتوشاپ برای روتوش پوست استفاده کنید و چین و چروک ها را در پرتره کاهش دهید. توجه داشته باشید که گفته شد چین و چروک را کم کنید، نه پاک کنید. به همین دلیل است که یکی از رایج ترین اشتباهات روتوش صورت در فتوشاپ این است که چین و چروک ها از چهره فرد به طور کامل حذف شود و کسی که در دهه ۵۰ یا ۶۰ سالگی و بعد از آن است، ظاهری شبیه یک نوجوان پیدا کند.

حذف چین و چروک به وسیله فتوشاپ ممکن است توسط کارفرما به شما تحمیل شود و یا این که اگر برای یک مجله مد کار می کنید ممکن است انجام حرفه ای این عمل، چیزی باشد که از شما انتظار می رود. اما در دنیای واقعی، چین و چروک نشانه ای طبیعی از پیری، تجربه زندگی و حکمت است که همراه بشر بوده و چیزی نیست که بتوان با استفاده از فتوشاپ، آن را از بین برد. بنابراین بهتر است به طور متعادل از ابزارهای فتوشاپ استفاده کنید.

با وجود این، چروک ها در برخی موارد بیش از حد تاریک و قابل توجه به نظر می رسند و نور نامناسب تابیده شده به صورت و حتی کمبود خواب شخصیت پرتره می تواند زیبایی تصویر را تحت تاثیر قرار دهد. در این آموزش، ما یاد می گیریم که چگونه با استفاده از ترکیبی از Brush Healing، شدت لایه و یکی از لایه های حالت ترکیب (blend mode) فتوشاپ، تاثیر چین و چروک بر تصویر را کاهش دهیم. در این آموزش، از فتوشاپ CS6 استفاده می کنیم اما این آموزش کاملا با فتوشاپ CC سازگار است. اگر از فتوشاپ CS5 یا قبل از آن استفاده می کنید، باز هم می توانید از این اموزش روتوش صورت با فتوشاپ استفاده کنید.

روی تصویر زیر کار خواهیم کرد. در کل، این عکس برای اموزش روتوش صورت با فتوشاپ عالی است اما برخی از چین و چروک روی صورت مرد به خصوص در اطراف چشم او بیش از حد زیاد است:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ ، روتوش صورت در فتوشاپ ،  spot healing brush ، روتوش صورت با فتوشاپ

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ و این همان تصویر بعد از انجام روتوش است:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

مرحله اول: یک لایه خالی جدید اضافه کنید

وقتی تصویر را در فتوشاپ باز می کنیم اگر در پنل لایه ها نگاه کنیم، می بینیم که تصویر در لایه پس زمینه قرار دارد. در حال حاضر تنها یک لایه وجود دارد:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

با اضافه کردن یک لایه خالی جدید بالای لایه Background شروع می کنیم. به این ترتیب، می توانیم کار روتوش خود را روی این لایه جدید انجام دهیم و آن را از تصویر اصلی جدا کنیم. برای اضافه کردن لایه جدید، کلید Alt در ویندوز و یا Option را در سیستم عامل مک از صفحه کلید خود فشار دهید و نگه دارید و بر روی آیکون New Layer در پایین پنل لایه ها کلیک کنید:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

به طور معمول، فتوشاپ لایه جدید خالی را اضافه می کند. اما با نگه داشتن کلید Alt / Option در هنگام کلیک بر روی آیکون New Layer، فتوشاپ ابتدا کادر محاوره ای New Layer را باز می کند تا بتوانیم لایه جدید را قبل از اضافه کردن آن نام گذاری کنیم. نام لایه را “Reduce Wrinkles” قرار می دهیم، سپس روی ok کلیک  می کنیم تا از کادر محاوره ای خارج شود:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

اگر ما دوباره به پنل لایه ها نگاه کنیم، می بینیم که در حال حاضر یک لایه خالی جدید به نام ” Reduce Wrinkles ” در بالای تصویر وجود دارد. این لایه با رنگ طوسی مشخص شده است، یعنی لایه در حال حاضر فعال است و به این معنی است که هر کاری که ما انجام دهیم در این لایه اعمال می شود و نه لایه Background که زیر آن قرار دارد:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

نامگذاری لایه ها کمک می کند که کار را بهتر انجام دهیم.

مرحله دوم : Healing Brush را انتخاب کنید

در این مرحله از روتوش صورت در فتوشاپ ابزار Healing Brush را از پنل ابزار انتخاب کنید. به طور پیش فرض، Healing Brush پشت ابزار Spot Healing Brush پنهان می شود. برای رسیدن به آن، روی آیکون  Healing Brush راست کلیک کنید، سپس از منوی ظاهر شده Healing Brush را انتخاب کنید:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

مرحله سوم: تغییر تنظیمات Healing Brush  به “All Layers”

ممکن است کنجکاو شده باشید که دقیقا واژه “healing” به چه معنی است و چگونه می توانیم یک تصویر را ” healing ” کنیم؟ این واژه یک ترکیب هوشمندانه از دو چیز است. ابتدا فتوشاپ بافت آسیب دیده یا ناخواسته را از منطقه مشکل دار حذف می کند و آن را با بافت مناسب جایگزین می کند. سپس بافت مناسب با رنگ قسمت مشکل‌ دار ترکیب می شود تا نتیجه مناسبی ایجاد شود. Spot Healing Brush بافت مناسب را به صورت خودکار انتخاب می کند که این ویژگی برای مواردی مانند حذف جوش ها و یا سایر ضایعات کوچک بسیار سریع و مناسب می باشد. از طرف دیگر، Healing Brush برای مشکلات بزرگتر یا پیچیده تر (مانند چین و چروک) عالی است اما بافت مناسب را به تنهایی انتخاب نمی کند. در عوض، ما باید بافت مناسب را برای این ابزار تعیین کنیم. همانطور که در ادامه مشاهده خواهیم کرد، با کلیک کردن بر روی منطقه به منظور تعیین نقطه نمونه، بافت مناسب را تعیین خواهیم کرد.

به طور پیش فرض، Healing Brush بافت را از لایه انتخاب شده بر می گزیند. این امر مشکل ایجاد می کند، زیرا لایه انتخاب شده (لایه Reduce Wrinkles) در حال حاضر خالی است. ما باید فتوشاپ را در حالتی تنظیم کنیم که نمونه برداری برای بافت مناسب را نه تنها از لایه ی انتخاب شده بلکه از لایه ی زیرین آن نیز (لایه ی پس زمینه که تصویر ما را نگه می دارد) انجام دهد.

ما این تنظیمات را با استفاده از گزینه ی Sample در نوار Options در بالای صفحه انجام می دهیم. به طور پیش فرض در حالت Current Layer تنظیم شده است. روی لایه “Current Layer” کلیک کنید و All Layers را از لیست انتخاب کنید. گزینه سوم نیز Current & Below می‌باشد. در این حالت Healing Brush از لایه فعلی و لایه زیرین آن نمونه برداری می کند. از آنجایی که ما فقط دو لایه داریم، Current & Below به منزله‌ی انتخاب همه لایه ها است. اما هنگامی که با چند لایه کار می کنید، گزینه All Layers گزینه ای است که باید انتخاب کنید:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

مرحله چهارم : گزینه “aligned” را غیرفعال کنید.

در این مرحله از اموزش روتوش صورت با فتوشاپ مطمئن شوید که گزینه Aligned که در سمت چپ گزینه Sample است، انتخاب نشده باشد. این گزینه به صورت پیش فرض فعال است. با خاموش کردن گزینه Aligned هر بار که با Healing Brush کار می کنید، فتوشاپ بافت مناسب را از همان نقطه نمونه برداری می کند و آن نقطه را به عنوان بافت مناسب نگه خواهد داشت تا زمانی که شما بر روی یک منطقه دیگر کلیک کنید و آن نقطه را به عنوان نمونه جدید تنظیم کند. این عملکردی است که از Healing Brush مورد انتظار است چرا که کنترل بیشتری برای انتخاب بافت مناسب فراهم می کند.

اگر شما گزینه Aligned را فعال کنید، فتوشاپ Healing Brush و نمونه را پیوند یا تطبیق می دهد به طوری که اگر Healing Brush را به قسمت دیگری از تصویر انتقال دهید، فتوشاپ به طور خودکار نمونه را همراه با آن حرکت خواهد داد­. اگر مراقب نباشید این امر به آسانی می تواند منجر به اشتباه در انتخاب بافت نمونه برداری شود. بنابراین در بیشتر موارد، شما باید گزینه Aligned را غیرفعال کنید.

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

مرحله پنجم : کلیک بر روی بافت مناسب و نمونه برداری از آن

در این مرحله از اموزش روتوش صورت با فتوشاپ با نحوه استفاده از ابزار Healing Brush آشنا خواهید شد. استفاده از  Healing Brush در فتوشاپ یک فرایند ساده دو مرحله ای است. در مرحله اول، ما بر روی یک ناحیه با بافت مناسب کلیک می کنیم، سپس به قسمت مشکل‌ دار می رویم تا آن را با بافت مناسب جایگزین کنیم. هنگام کم کردن چین و چروک، یکی از مهم ترین مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که بافت پوست در مناطق مختلف صورت یک فرد متفاوت است. برای مثال پوست اطراف چشم با پوست گونه یا پیشانی تفاوت دارد. اگر می خواهید کار روتوش شما تا حد امکان واقعی به نظر برسد، سعی کنید نمونه بافت مناسب را از ناحیه نزدیک به چین و چروک به دست آورید تا حالت پوست طبیعی باقی بماند.

در افراد مسن، طول چین و چروک بیشتر است، بنابراین می توانیم با کوتاه کردن طول چین و چروک چهره فرد را جوان تر جلوه دهیم. همیشه با انتهای نازک چین و چروک کار خود را شروع کنید و سپس به سمت داخل حرکت کنید.

روی یکی از چشم های تصویر زوم می کنیم تا بتوانیم دقیق تر روتوش کنیم. این کار را با فشار دادن و نگه داشتن کلید Ctrl + spacebar در ویندوز و یا Command+spacebar در مک روی صفحه کلید انجام می دهیم. به طور موقت فتوشاپ به ابزار Zoom تبدیل می شود. سپس برای بزرگنمایی چند بار روی تصویر چشم کلیک می کنیم. روتوش تصویر را با حذف برخی از چین و چروک های کوچکتر قبل از حذف چروک بزرگتر زیر چشم شروع می کنیم.

در این لحظه، ما در حال  از بین بردن چین و چروک به طور کامل هستیم. البته این چیزی نیست که ما می‌خواهیم انجام دهیم. ما می خواهیم چروکها را کاهش دهیم و آنها را حذف نکنیم. بنابراین هنگامی که این کار را انجام می دهیم، یاد می‌گیریم که چگونه ظاهر روتوش خود را تغییر دهیم تا نتیجه طبیعی تر شود.

برای انتخاب یک منطقه با بافت مناسب، کلید Alt در ویندوز و یا Option در مک را فشار داده و نگه دارید. این کار به طور موقت نشانگر قلم مو را به یک نماد هدف کوچک تبدیل می کند. نماد هدف را بر روی بافت مناسب قرار دهید، سپس با ماوس کلیک کنید تا نمونه برداری انجام شود. به یاد داشته باشید، تا جایی که ممکن است یک ناحیه نزدیک به چین و چروک را انتخاب کنید تا بافت نمونه از همان قسمت صورت انتخاب شود:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

مرحله ششم : رنگ کردن چروک برای بهبود نتیجه

پس از آن که بافت مناسب را نمونه برداری کردید، کلید Alt (در ویندوز) و یا Option (در مک) را رها کنید. مکان نما از نماد هدف به حالت قلم مو تغییر خواهد کرد. اگر قلم مو را از نقطه ای که در آن کلیک کرده اید حرکت دهید و سپس به ناحیه داخل مکان نما نگاهی بیندازید، پیش نمایشی زنده از بافتی که نمونه گرفته اید را مشاهده خواهید کرد. Healing Brush را بر روی جوانترین قسمت چین و چروک حرکت دهید. برای بهترین نتایج، از اندازه قلم مویی استفاده کنید که کمی بزرگ تر از خود چین و چروک است. شما می توانید اندازه قلم مو خود را از صفحه کلید به سرعت تنظیم کنید. کلید براکت چپ ( [ ) را به طور مکرر فشار دهید تا قلم مو کوچکتر شود و برای بزرگ شدن قلمو کلید براکت راست ( ] ) را فشار دهید. سپس بر روی چین و چروک کلیک کنید و کلیک ماوس خود را نگه دارید و healing brush را در طول مسیر چین و چروک به سمت مبدا آن بکشید.

زمانی که در طول چین و چروک روتوش را انجام می دهید به دو نکته توجه داشته باشید: در ابتدا یک علامت کوچک (+) در اطراف نمونه اولیه شما ظاهر می شود و شروع به حرکت با شما می کند و مسیر نشانگر قلم را هنگامی که در طول چین و چروک حرکت می کنید نشان می دهد. منطقه ای که مستقیما زیر علامت مثبت قرار دارد، بافت مناسبی است که نمونه برداری می شود. این کار باعث می شود دقیقا جایی که بافت مناسب از آن انتخاب می شود را به راحتی ببینید. علامت مثبت را هنگام روتوش در نظر داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که روی بافت مناسب باقی مانده است.

همچنین فتوشاپ رنگ و روشنایی منطقه مشکل دار را تا زمانی که دکمه ماوس را آزاد کنید ترکیب نمی کند. بنابراین هنگامی که روتوش می کنید، ممکن است تصویر به همان خوبی که انتظار داشتید به نظر نرسد. در اینجا، با استفاده از ابزار Clone Stamp به روتوش پیکسل های روی چین و چروک می پردازیم:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

وقتی دکمه ی ماوس را رها می کنید، فتوشاپ بافت جدید را با رنگ اصلی و روشنایی منطقه ترکیب می کند و چین و چروک از بین می رود.

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

ایده خوبی است که در چین و چروک های مختلف، بافت مناسب را از مناطق مختلف نمونه برداری کنید. زیرا این کار باعث جلوگیری از هر گونه تکرار در بافت پوست شخص می شود. به سادگی کلید Alt (در ویندوز) و یا Option (در سیستم عامل مک) را فشار دهید و نگه دارید تا مکان نما را به نماد هدف تغییر دهید و سپس بر روی یک منطقه دیگر کلیک کنید تا آن را به عنوان نمونه جدید تعیین کنید.

بسته به طول چروک و میزان بافت مناسب در دسترس، ممکن است قادر به پوشش کامل چین و چروک با یک حرکت قلمو نباشید. در این موارد، از یک سری حرکت های کوتاه استفاده کنید، همیشه از جوانترین قسمت چین و چروک شروع کنید و به سمت منشا آن کار کنید. اگر اشتباه کردید، کلید Ctrl + Z (در ویندوز)  و یا Command + Z (در سیستم عامل مک) را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا حرکت قلم را خنثی کند. سپس دوباره امتحان کنید.

با برداشتن چروک های کوچکتر زیر چشم، روتوش را ادامه می دهیم. اندازه قلم مو را در صورت نیاز با کلیدهای چپ و راست براکت تغییر دهید. بهتر است مکان نما را کمی بزرگتر از خود چین و چروک انتخاب کنید. نتیجه روتوش تصویر تاکنون در تصویر زیر آورده شده است:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

قسمت زیرین چروک را روتوش کردیم. اکنون اموزش روتوش صورت با فتوشاپ را با حذف چروک طولانی زیر چشم ادامه می دهیم. سعی می کنیم با حرکت های متوالی قلم مو این کار را انجام دهیم.

ابتدا Alt در ویندوز و یا Option در مک را فشار داده و نگه دارید و بر روی زمینه ای از بافت مناسب در نزدیکی چروک کلیک کنید تا آن را به عنوان نقطه نمونه تنظیم کنید:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

سپس روی جوانترین قسمت چروک کلیک کنید و شروع به کشیدن قلم مو در مسیر چروک کنید. با رها کردن دکمه ی ماوس مکان نمای هدف در زیر چشم ظاهر خواهد شد.

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

زمانی که دکمه ی ماوس را رها می کنید فتوشاپ در آن نقطه رنگ بافت اصلی و مناسب را با هم ترکیب می کند. بخش اول چین و چروک در حال حاضر از بین رفته است:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

با نمونه برداری مجدد از منطقه جدید و حرکت در مسیر چروک اصلی به کار روتوش خود ادامه می دهیم:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

در نهایت، بعد از روتوش گوشه چشم و رفع چند مشکل جزئی، چین و چروک از بین خواهد رفت:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

مشاهده قبل و بعد از روتوش صورت با فتوشاپ

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ را با استفاده از ابزار healing brush در اطراف تصویر برای حذف بیشتر چین و چروک ادامه می دهیم. با انجام یک مقایسه قبل و بعد از روتوش تصویر، می توانید مطمئن شوید که در مسیر درست قرار دارید. با کلیک کردن روی نماد نمایش (آیکون چشم) در پنل لایه ها، لایه Reduce Wrinkles را فعال یا غیرفعال کنید:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

با خاموش کردن لایه، تصویر اصلی و دست نخورده خود را مشاهده خواهید کرد. در اینجا یک نمای نزدیک از پیشانی قبل از انجام هر گونه تغییری را می بینیم:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

یک بار دیگر آیکن نمایش را فشار دهید (مربع خالی که در آن آیکون چشم استفاده می شود)، سپس لایه Reduce Wrinkles را روشن کنید و ببینید تصویر بعد از روتوش صورت با فتوشاپ چگونه به نظر می رسد:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

استفاده از قلم لمسی به جای یک ماوس، می تواند این نوع کارهای روتوش را به طور قابل توجهی سریعتر کند. زیرا این امر به ما امکان می دهد اندازه قلم را با فشار قلم دائما کنترل کنیم. اما اگر به قلم لمسی دسترسی ندارید، مشکلی وجود ندارد. هنوز هم می توانید از کلیدهای براکت چپ ( [ ) و راست ( ] ) بر روی صفحه کلید خود به منظور تغییر اندازه قلم مو استفاده کنید.

در اینجا تصاویر برای مقایسه در کنار هم قرار گرفته است. تصویر اصلی در سمت چپ و تصویر پس از برداشتن چروک ها در سمت راست قرار دارد:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

مرحله هفتم: تغییر حالت لایه Blend Mode به Lighten

دیدید که Healing brush به همراه کمی صرف زمان، تلاش و صبر نتیجه ای عالی برای از بین بردن چین و چروک به ما داد. اما اگر بخواهیم تصویر را در این مرحله به صاحب عکس نشان دهیم، اطمینانی وجود ندارد که او تحت تأثیر قرار گیرد. این شخص و افرادی که او را می شناسند، می دانند که چهره اش بسیار متمایز است و چروک ها بخشی از شخصیت و ویژگی اوست. برای اینکه همه چیز طبیعی تر شود، باید تاثیر روتوش را کاهش دهیم.

خوشبختانه، دو روش آسان برای انجام این کار وجود دارد. در روش اول، ما می توانیم با تغییر حالت ترکیبی Reduce wrinkles از Normal (حالت پیش فرض) به Lighten، بافت پوست اصلی را در اطراف چین و چروک برگردانیم. گزینه Blend Mode را در گوشه بالا سمت چپ پنل لایه ها می توانید پیدا کنید:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

با تنظیم حالت Lighten ، تنها پیکسل هایی در لایه reduce wrinkles مشاهده می شوند که روشن تر از پیکسل های تصویر اصلی هستند. از آنجایی که چین و چروک معمولا به دلیل سایه ای که روی ایجاد می کنند، تیره تر هستند، پنهان باقی می مانند. اما پیکسل هایی که در تصویر اصلی روشن تر هستند در لایه reduce wrinkles نمایش داده می شوند.

تصویر سمت چپ، روی حالت Normal تنظیم شده است. تصویر سمت راست با استفاده از حالت Lighten ایجاد شده است. تاثیر حالت Lighten می تواند بسته به نوع تصویر متفاوت باشد، اما در این تصویر به ویژه در اطراف چشم راست و پیشانی، چین و چروکی که برگردانده شده اند، به وضوح نمایان است:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

مرحله هشتم: کاهش Opacity لایه

در مرحله نهایی از اموزش روتوش صورت با فتوشاپ ، برای رگرداندن چین و چروک، شدت لایه reduce wrinkles را کاهش می دهیم. گزینه Opacity را مستقیم در روبروی گزینه Blend Mode در پانل Layers خواهید یافت. هر چقدر که آن را از مقدار پیش فرض ( ۱۰۰٪ ) پایینتر بیاورید، بیشتر چروک ها را نشان می دهد. بدیهی است که ما نمی خواهیم آنها را به طور کامل برگردانیم. مقدار opacity بین ۴۰ تا ۶۰ درصد معمولا خوب عمل می کند. برای این تصویر، مقدار ۶۰٪ را انتخاب می کنیم:

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

پس از کاهش opacity، چروک ها بار دیگر قابل مشاهده می باشند. در این حالت به لطف روتوش با استفاده از healing brush، تصویر جلوه طبیعی تری دارد. نتیجه اموزش روتوش صورت با فتوشاپ را در تصویر زیر می بینید.

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ

منبع :

photoshopessentials.com

اموزش روتوش صورت با فتوشاپ ، روتوش صورت در فتوشاپ ،  spot healing brush ، روتوش صورت با فتوشاپمطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟