با کمک این ۵ درمان تجمع جرم گوش به راحتی جرم گوش‌‌تان را تخلیه کنید

درمان تجمع جرم گوش

جرم یا موم گوش ماده‌ای طبیعی است که مسئولیت محافظت از گوش‌ و کانال آن را بر عهده دارد. وقتی این ماده در گوش انباشته می‌شود، نیاز به پاکسازی دارد، چرا که عدم انجام آن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات شنیداری شود. تمیز کردن گوش باید با رعایت نکات ایمنی صورت گیرد تا به قسمت‌های حساس گوش آسیب وارد نشود. گوش پاک‌کن رایج‌ترین وسیله‌ای است که برای تمیز کردن گوش استفاده می‌شود، ولی اکثر متخصصان آن را به عنوان بهترین راهکار برای درمان جرم داخل گوش توصیه نمی‌کنند. سینوس‌ها و گوش‌ها از داخل سر به هم مرتبط هستند و از این رو گرفتگی و پر شدن سینوس‌ها می‌تواند بر فشار داخل گوش‌ها تأثیر بگذارد. درمان این گرفتگی می‌تواند کمک‌کننده باشد. مواد طبیعی زیادی وجود دارد که می‌توانید بدون هیچ مشکلی از آن‌ها برای تمیز کردن گوش‌هایتان استفاده کنید. در این مطلب ۵ مورد از راهکارهای خانگی درمان تجمع جرم گوش را به شما معرفی می‌کنیم. در ادامه با مجله خلایق همراه باشید:

تمیز کردن گوش ، شستشوی گوش ، درمان جرم گوش با داروهای گیاهی ، درمان جرم گوش با روغن زیتون ، رفع جرم گوش در خانه ، درمان خانگی رفع جرم گوش ، 

درمان تجمع جرم گوش

درمان خانگی جرم گیری گوش ، راههای درمان خانگی جرم گوش ، درمان جرم گوش در خانه ، درمان جرم داخل گوش

راهکارهای خانگی درمان تجمع جرم گوش

۱- درمان خانگی جرم گیری گوش با آب نمک

شستشوی گوش با آب نمک یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌توانید برای رفع جرم گوش در خانه از آن استفاده کنید. آب نمک با نرم‌کردن جرم جمع شده داخل گوش باعث خروج راحت‌تر آن می‌شود.

طرز استفاده: ابتدا یک قاشق چای‌خوری نمک را در نصف فنجان آب گرم مخلوط کنید تا به طور کامل در آب حل شود. سپس یک تکه پنبه را به این محلول آغشته کنید. گوش جرم گرفته را رو به بالا به طرف سقف متمایل کنید. حالا با فشردن پنبه، چند قطره آب نمک داخل گوش بریزید و ۳ تا ۵ دقیقه در همین وضعیت بمانید. سپس سرتان را در جهت مخالف خم کنید تا آب نمک خارج شود. در پایان، قسمت بیرونی گوش خود را با یک پارچه تمیز پاک کنید تا جرم برطرف شود.

مطلب مرتبط:  علل خونریزی بینی ، راه‌های درمان خونریزی بینی در خانه

درمان تجمع جرم گوش

۲- درمان جرم گوش با روغن زیتون

روغن زیتون یکی از روش‌های رایج درمان جرم گوش با داروهای گیاهی محسوب می‌شود. این روغن به پوشاندن غشای گوش و حفاظت از گوش در برابر عفونت‌های ناشی از ورود آب به گوش کمک می‌کند. روغن زیتون هم‌چنین با نرم کردن جرم گوش به خروج راحت‌تر آن کمک می‌کند. علاوه بر این، روغن زیتون به واسطه خاصیت ضدعفونی‌کنندگی در مبارزه با عفونت گوش مؤثر می‌باشد.

طرز استفاده: برای درمان جرم گوش با داروهای گیاهی ،ابتدا روغن زیتون را کمی گرم کنید و ۳ الی ۴ قطره از آن را با قطره چکان داخل گوش بریزید. بگذارید حدود ۱۰ دقیقه بماند تا جرم گوش نرم شود. سپس سرتان را به پهلو خم کرده و با گوش پاک‌کن، روغن و جرم گوش را خارج کنید. بجای درمان جرم گوش با روغن زیتون از روغن خردل هم می‌توانید استفاده کنید.

درمان تجمع جرم گوش

۳- درمان خانگی رفع جرم گوش با آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن)

آب اکسیژنه یا همان پراکسید هیدروژن مؤثرترین روش درمان تجمع جرم گوش می‌باشد. این ماده به واسطه خاصیت گازدار بودن می‌تواند جرم و آت و آشغال را به راحتی از کانال گوش تخلیه کند.

طرز استفاده: برای درمان خانگی رفع جرم گوش ، ابتدا آب و آب اکسیژنه ۳ درصد را به مقدار مساوی با هم مخلوط کرده و با قطره چکان داخل گوش‌ بریزید. پس از چند دقیقه سرتان را به طرف مخالف بچرخانید تا محلول تخلیه شود. در آخر هم جرم گوش را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

درمان تجمع جرم گوش

۴- درمان جرم داخل گوش با سرکه و الکل مالشی

محلول الکل مالشی (الکل ایزوپروپیل) و سرکه یکی از راههای درمان خانگی جرم گوش است که در قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این ترکیب به حل کردن جرم گوش کمک می کند. الکل به عنوان یک عامل خشک‌کننده عمل می‌کند و سرکه نیز ضمن مبارزه با باکتری‌ها و قارچ‌ها در جلوگیری از عفونت گوش مؤثر می‌باشد.

مطلب مرتبط:  داروهای گیاهی برای درمان سینوزیت

طرز استفاده: برای درمان جرم گوش در خانه ، ابتدا هر دو ماده را به مقدار مساوی در یک کاسه با هم مخلوط کنید. یک تکه پنبه را به این محلول آغشته کنید. سپس گوش جرم گرفته را به طرف سقف بچرخانید و با فشردن پنبه، دو سه قطره از محلول را داخل گوش بریزید. ۵ دقیقه صبر کنید و بعد سرتان را به جهت مخالف خم کنید تا محلول و جرم گوش خارج شوند.

درمان تجمع جرم گوش

۵- درمان خانگی جرم گیری گوش با آب گرم

آب گرم نیز یکی دیگر از  راههای درمان خانگی جرم گوش است که به رفع جرم اضافی گوش کمک می‌کند. دقت کنید تنها از آب تمیز و تصفیه شده برای شستشوی گوش استفاده کنید.

طرز استفاده: برای درمان جرم گوش در خانه ، ابتدا یک سرنگ را با آب گرم پر کرده و چند قطره از آن را داخل گوش جرم گرفته بریزید. بگذارید یک دقیقه بماند و بعد سرتان را به طرف دیگر خم کنید تا آب تخیله شود. این کار باید با نهایت دقت انجام شود چون در غیر اینصورت ممکن است باعث ایجاد مشکلات دیگری در گوش شود. برای حفظ سلامت این عضو ظریف باید به خوبی از آن محافظت کرد.

درمان تجمع جرم گوش

درمان تجمع جرم گوش

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

food.ndtv.com

تمیز کردن گوش ، شستشوی گوش ، درمان جرم گوش با داروهای گیاهی ، درمان جرم گوش با روغن زیتون ، رفع جرم گوش در خانه ، درمان خانگی رفع جرم گوش ، درمان خانگی جرم گیری گوش ، راههای درمان خانگی جرم گوش ، درمان جرم گوش در خانه ، درمان جرم داخل گوش

/health/how-to-clean-your-ears-5-easy-home-remedies-1677540
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط