هر آنچه باید درباره عمل جراحی لیزیک چشم (LASIK) بدانید

عمل جراحی لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم چیست ؟ لیزیک (LASIK) به معنای اعمال لیزر در ضخامتی از قرنیه، یک روش متداول جراحی است که برای اصلاح دید افراد مبتلا به نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم بکار گرفته می‌شود. تمام روش‌های جراحی اصلاح دید با لیزر بدین صورت انجام می‌شود که قسمت شفاف جلوی چشم یا همان قرنیه تراش داده می‌شود تا نور عبوری از داخل آن به درستی روی شبکیه واقع در پشت چشم متمرکز شود. عمل جراحی لیزیک چشم یکی از چند تکنیک مختلف جراحی بکار رفته برای تغییر شکل قرنیه محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره عمل لیزیک چشم بدانید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید:

عوارض بعد از عمل لیزیک چشم ، نحوه عمل لیزیک چشم ، عمل لیزیک چشم ، معایب عمل لیزیک چشم ، عمل لیزیک چشم چیست ، مزایای عمل لیزیک چشم ، جراحی لیزیک

عمل جراحی لیزیک چشم

مزایای عمل لیزیک چشم

موارد زیادی را می‌توان برای مزایای عمل لیزیک چشم بر شمرد، از جمله:

  • این روش بیش از ۲۵ سال است برای اصلاح دید انجام می‌شود. حدود ۹۶ درصد بیماران پس از عمل لیزیک چشم به دید دلخواه خود دست می‌یابند و با اصلاح روش نیز می‌توان این درصد را افزایش داد.
  • عمل لیزیک به علت استفاده از قطره‌های بی‌حس‌کننده با درد بسیار جزئی همراه است.
  • دید تقریباً یک روز پس از انجام جراحی لیزیک اصلاح می‌شود.
  • پس از عمل لیزیک نیازی به پانسمان یا بخیه نیست.
  • اگر دید با افزایش سن تغییر کند، می‌توان چند سال پس از عمل لیزیک، تنظیماتی را برای اصلاح بیشتر دید اعمال کرد.
  • اکثر بیماران پس از انجام عمل لیزیک، وابستگی‌شان به عینک طبی یا لنز تماسی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و بسیاری از بیماران هم دیگر نیازی به عینک یا لنز پیدا نمی‌کنند.

معایب عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم به رغم این مزایا دارای معایبی نیز می‌باشد. موارد زیر از جمله معایب عمل لیزیک چشم به شمار می‌روند:

  • عمل لیزیک به لحاظ تخصصی کار پیچیده‌ای است. به هنگام ایجاد فلپ (لایه) توسط پزشک ممکن است مشکلات نادری رخ بدهد که دید را برای همیشه تحت تأثیر قرار دهد. این یکی از دلایلی است که یک جراح بسیار مجرب برای انجام این گونه عمل‌ها انتخاب می‌شود.
  • لیزیک در موارد نادر ممکن است باعث از دست رفتن بهترین نوع دید شود. بهترین نوع دید همان بالاترین درجه دیدی است که بیمار با استفاده از لنزهای تماسی یا عینک طبی به آن دست یافته است.
مطلب مرتبط:  انواع رتینوپاتی و راهکارهای درمانی موجود

عمل جراحی لیزیک چشم

عوارض بعد از عمل لیزیک چشم

برخی بیماران طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از جراحی لیزیک چشم دچار درد می‌شوند. خیره نگاه کردن، دیدن هاله‌ نور دور تصاویر، وجود مشکل دید به هنگام رانندگی در شب، نوسان دید و خشکی چشم نیز دیگر عوارض بعد از عمل لیزیک چشم هستند که البته به ندرت ممکن است اتفاق بیفتند.

اقدامات لازم پیش از عمل جراحی لیزیک چشم

قبل از جراحی لیزیک چشم به یک جراح چشم مراجعه کنید تا درباره اقدامات و دستورات حین عمل و پس از آن با شما صحبت کند. در این جلسه، سابقه درمانی شما مورد ارزیابی قرار گرفته و چشمانتان به طور کامل معاینه می‌شود. آزمایشات اولیه احتمالی شامل اندازه‌گیری ضخامت قرنیه، انکسار، نگاشت قرنیه، فشار چشم و گشادی مردمک می‌شود. پس از اتمام ارزیابی اولیه، اگر سؤالی دارید، با جراح در میان بگذارید. پس از آن می‌توانید برای انجام عمل وقت بزنید.

اگر از لنزهای تماسی سخت با قابلیت نفوذپذیری نسبت به گاز استفاده می‌کنید، بایستی حداقل سه هفته قبل از ارزیابی توسط پزشک، آن‌ها را کنار بگذارید. سایر لنزهای تماسی را نیز حداقل سه روز قبل از ارزیابی نباید به چشم بزنید. حتماً عینک‌تان را با خود به نزد جراح ببرید تا نسخه‌تان را بازبینی کند.

در روز جراحی، قبل از مراجعه به پزشک یک وعده غذایی سبک بخورید و تمام داروهای تجویز شده را مصرف کنید. از آرایش چشم خودداری کنید و  لوازم فرعی حجیم روی موهایتان به همراه نداشته باشید، زیرا نمی‌گذارد سرتان درست زیر لیزر قرار بگیرد. اگر صبح روز جراحی حال خوبی نداشتید، با مطب پزشک تماس بگیرید تا در صورت صلاحدید، نوبت عمل را به تعویق بیندازد.

عمل جراحی لیزیک چشم

نحوه عمل لیزیک چشم

در ابتدای مطلب یاد گرفتید که عمل لیزیک چشم چیست . اما نحوه عمل لیزیک چشم بدین صورت است که ابتدا بوسیله ابزاری به نام میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند، لایه نازکی داخل قرنیه ایجاد می‌شود. سپس لایه قرنیه بدون درد برداشته می‌شود و بافت زیرین قرنیه به وسیله لیزر دیگری برش داده می‌شود. سپس قرنیه به گونه‌ای برش داده می‌شود که بتواند به درستی نور را روی شبکیه متمرکز کند. در ادامه، لایه قرنیه سرجای اول برگردانده شده و جراحی به اتمام می‌رسد.

مطلب مرتبط:  راهنمای کامل درمان آب سیاه چشم در طب سنتی

به هنگام عمل جراحی لیزیک ،  بیمار بوسیله قطره‌ بی‌حس‌کننده تحت بیهوشی موضعی قرار دارد و معمولاً مدت انجام جراحی حدود ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد. بیماران هم‌چنین می‌توانند درخواست مسکن سبک داشته باشند. سعی کنید شخصی را همراه خود داشته باشید تا شما را بعد از عمل به خانه ببرد.

انتظارات پس از عمل جراحی لیزیک چشم

پس از عمل جراحی لیزیک، چشمان‌تان به طور موقت خشک می‌شود حتی اگر چنین احساسی نداشته باشید. پزشک برای جلوگیری از عفونت و التهاب و هم‌چنین حفظ رطوبت چشمان‌تان برای‌ شما قطره چشمی تجویز می‌کند. البته هنگام استفاده از قطره‌های چشمی ممکن است دچار سوزش جزئی یا تاری دید شوید. بدون تجویز چشم پزشک از قطره چشمی استفاده نکنید.

روند بهبود پس از عمل جراحی لیزیک چشم معمولاً خیلی سریع رخ می‌دهد. روز اول ممکن است دید تیره و تار باشد، ولی اکثر بیماران ظرف چند روز اول جراحی متوجه بهبود دید می‌شوند. مراقبت‌های خاص پس از عمل جراحی بسته به نظر هر جراح فرق می‌کند. شما باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از عمل جراحی لیزیک چشم و هم‌چنین در فواصل زمانی منظم طی شش ماه اول مجدداً برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

عمل جراحی لیزیک چشم

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
webmd.com

عوارض بعد از عمل لیزیک چشم ، نحوه عمل لیزیک چشم ، عمل لیزیک چشم ، معایب عمل لیزیک چشم ، عمل لیزیک چشم چیست ، مزایای عمل لیزیک چشم ، جراحی لیزیک

/eye-health/lasik-laser-eye-surgery#2
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها