چگونه استرس خود را کاهش دهیم : کاهش استرس در کمتر از یک دقیقه

چگونه استرس خود را کاهش دهیم : کاهش استرس در کمتر از یک دقیقه

همان طور که می دانید استرس می تواند برای شما مفید بوده و در موفقیت شما تاثیرگذار باشد. هرچند، اگر به طور مداوم استرس داشته باشید و شدت آن زیاد باشد در این حالت، استرس می تواند بر سلامت جسمی، روحی و عاطفی شما تاثیر مخربی بگذارد. بنابراین این سوال مطرح می شود که چگونه استرس خود را کاهش دهیم .

استرس می تواند باعث ایجاد فشار خون بالا، لرزش دست یا دیابت شود. بنابراین مهم است که مدیریت استرس را نیز به کارهای خود اضافه کنید.

در این مقاله به ۱۰ راه کار ساده، آسان و فوری برای کاهش استرس اشاره کرده ایم.

چگونه استرس خود را کاهش دهیم ، استرس ، برای کاهش استرس ، کاهش استرس

چگونه استرس خود را کاهش دهیم

عوامل مختلفی باعث ایجاد استرس می شوند و افراد واکنش های متفاوتی به آن نشان داده و از روش های گوناگون برای کاهش استرس استفاده می کنند.

سعی کنید که تمام راه کارهای گفته شده برای کاهش استرس را امتحان کنید و ببینید که کدام روش برای شما موثر می باشد. بنابراین زمانی که احساس استرس شما را دربرگرفت، می توانید آن را کنترل کنید حتی اگر فقط یک دقیقه طول بکشد.

تنفس

عمیق و آرام نفس بکشید. تنفس خود زندگی است و نحوه تنفس شما نشان دهنده نحوه زندگی تان می باشد. بنابراین هر زمان که احساس استرس به شما دست داد، برای کنترل آن به صورت عمیق و آرام نفس بکشید.

لبخند

همیشه لبخند بزنید حتی اگر دلیلی برای لبخند زدن ندارید. تحقیقات نشان داده اند که الکی خندیدن کمک می کند که احساس شادی پدیدار شود.

مطلب مرتبط:  آیا شما هم سعی می کنید همه را از خودتان راضی نگه دارید؟

چه خوشحال باشید یا نباشید، لبخند زدن باعث می شود که احساس خوشبختی کرده و همچنین واکنش افراد به شما نیز مثبت شود.

چگونه استرس خود را کاهش دهیم

قهقهه زدن

با صدای بلند بخندید حتی اگر هیچ چیز خنده داری وجود ندارد. قهقهه زدن الکی باعث می شود که احساس شادی و آرامش را تجربه کنید.

سپاسگزار باشید

بنویسید که از داشتن چه چیزهایی سپاسگزار هستید. این کار باعث می شود که دیدگاهی مثبت به زندگی پیدا کرده و از لحاظ عاطفی، انعطاف پذیری بیشتری پیدا کنید.

به آرامی پیش روید

به آرامی پلک بزنید. به آرامی نفس بکشید. به آرامی صحبت کنید. زمانی که کارهای خود را به آرامی انجام دهید، قلب شما نیز به آرامی خواهد تپید در نتیجه از عوامل استرس زا که موجب مشکلات جسمانی می شوند در امان خواهید بود.

عشق بورزید

به اطرافیان خود بگویید که آنها را دوست دارید. با این کار آندورفین و سروتونین در بدن شما پخش شده که احساس محبت و صمیمیت را در شما به وجود می آورد.

تجسم فکری

به مکانی فکر کنید که به شما احساس آرامش می دهد. فکر کردن به آن مکان نیز به اندازه حضور داشتن در آنجا تاثیرگذار است.

مثبت باشید

به خود ایمان داشته باشید و کارتان را انجام دهید. ورزشکاران موفق می دانند که کلید برنده شدن این است که باور داشته باشند حتما برنده خواهند شد.

بنابراین زمانی که دچار هراس از شکست و ناکامی شدید از این استراتژی برای غلبه بر آن استفاده کنید.

صحبت کنید

باورهای ما بر روی کار و احساسات مان تأثیر می گذارند. بنابراین درباره خود جملات مثبت بنویسید و زمانی که به توانایی های خود برای موفقیت شک کردید، این نوشته ها را بخوانید.

مطلب مرتبط:  چگونه از تحت فشار قرار دادن خود جلوگیری کنیم؟

یک قدم به عقب بردارید

از عاملی که موجب استرس شما شده است یک قدم فاصله بگیرید. واکنش های ما به استرس شامل جنگیدن، فرار کردن و یا فلج شدن است.

بنابراین برای یک لحظه، می توانید از موقعیت خود فرار کرده تا میزان هورمون های استرس (کورتیزول و آدرنالین) در بدن خود را کاهش دهید.

شاید نتوانید به جزیره کیش فرار کنید اما می توانید تلفن خود را به مدت یک دقیقه نادیده بگیرید؛ یا از پشت میز خود بلند شوید؛ یا لپ تاپ خود را خاموش کنید.

امیدوارم از این راه کارها برای کاهش استرس خود استفاده کرده و زندگی شادی را برای خود رقم بزنید.

چگونه استرس خود را کاهش دهیم : کاهش استرس در کمتر از یک دقیقه

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

psychologytoday.com

چگونه استرس خود را کاهش دهیم ، استرس ، برای کاهش استرس ، کاهش استرس

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط