گفتمانی پیرامون سرمایه و هزینه با یک درمانگر مالی

با یک درمانگر مالی مصاحبه ای پیرامون سرمایه داشتیم- گفتگویی که برای شما جذاب خواهد بود

در دنیای مشاوران مالی زیرمجموعه ای از متخصصان هستند که روانشناس نیز می باشند و به آنها درمانگر مالی می گویند. آنها به مراجعین خود کمک می کنند روابط عاطفی خود را با پول بررسی کنند. شگفتی ثروت خانواده، هزینه های افراطی پنهان، استرس های زناشویی- چیزی که خواب و خوراک آن هاست-. گفتگویی داشتیم با دکتر Brad Klonz یکی از صاحب نظران این مقوله.

شکاف اعتماد  بنفس

  • سوال: بنا به تجربه ی شما، بیشترین مسئله های مالی ای که زنان با آن مواجه می شوند چیست؟

پاسخ مشاور: زنان به صورت فطری در رابطه شان با پول اعتماد بنفس کمتری دارند. آنها ممکن است ترس بیشتری داشته باشند، یا در موقعیت مشابه با مردان در شرایطی که سواد مالی کافی را ندارند بیشتر نگران می شوند. در آن روی سکه زنان در تصمیمات حوزه ی سرمایه گذاری از مردان برترند. از آنجاییکه آنها خیلی به خودشان تردید می کنند تمایل ندارند خیلی ریسک کنند و سود بسیار زیاد کسب کنند. اما ایراد این کمبود اعتماد به نفس، آسیب پذیر بودن آنها به خاطر دوری از پول و انکار سرمایه است. آنها وقتی به پول زیاد فکر می کنند احساس غرق شدن دارند، به همین دلیل از غواصی در این حیطه ی زندگی اجتناب می کنند.

  • سوال: حال چگونه باید با این موضوع مبارزه کرد؟

پاسخ مشاور: درمان این مساله همان درمان اضطرابیست که آشکار شده است. کتابی در مورد سرمایه ی فردی بخوانید. فقط به پیش روید و یکی را انتخاب کنید. انگشتان پایتان را در آب بگذارید و اولین قدم را بردارید. اقدامات پایه واقعا ساده هستند. تصمیم بگیرید چه نوع حساب پس اندازی را برای دوره ی بازنشستگی افتتاح کنید. شما می توانید این کار را با مشاوره ای ۵ دقیقه ای با یک برنامه ریز مالی انجام دهید. موضوع خیلی مسخره اینجاست. ما ایده ای نداریم که اتفاق بیافتد و واقعا پول را درک کنیم، در نتیجه احساس غرق شدن می کنیم.

 

راحتی بازی

  • سوال: در بحث معذب نبودن، آیا اعتیاد به خرید آنلاین و مخارج مخفی با افزایش تکنولوژی افزایش یافته است؟

پاسخ مشاور: بله، زنان در رابطه با اختلال خرید اجباری آسیب پذیرتر هستند. تحت تاثیر قرار گرفتن زنان محتمل تر است. چیزی که چالش بیشتری ایجاد کرده، این است که پیش از عصر تکنولوژِی شما برای خرید هر چیزی بایست لباس می پوشیدید و جایی می رفتید و اکنون شما می توانید در حالیکه بیجامه به تن دارید و روی کاناپه منزلتان خرید خود را انجام دهید. این شد که با وسوسه و قابل دسترس بودن، خرید ضربتی به طرز چشمگیری افزایش یافت. اما همه ی رفتارهای اقتصادی ما باید با توجه کامل باشد، مثلا باید از خرج کردن های بی موردی که به خاطر خود محوری و برخی ایرادهای شخصیتی است آگاه باشیم. در واقع بدون این توجهات، همه ی ما تبدیل به سخت افزار می شویم. برای اینکه مسئول مالی باشید، بایستی در مقابل عملکردی که ذهن شما می خواهد انجام دهد آگاهانه برخورد کنید.

مطلب مرتبط:  قانون جذب و معجزه آن برای پولدارشدن

 

من آن را “دروغ بزرگ” در مورد بودجه شخصی می نامم که مشکلات مالی ما نتیجه ی بی عقلی، سستی و حماقت ماست. و این تنها مساله نیست. سخت افزار تکامل یافته ی ما در بسیاری از حیطه ها ی زندگی مالی در تقابل با ما عمل می کند. و در راس آن، چیزی که ما در مورد پول و کالا و ارتقای روابط آموخته ایم، رفتار اقتصادیمان را تعیین می کند. شرم تنها مثل یک تله ی چسبناک عاطفی عمل می کند که ما را خم نگه داشته و گیر انداخته است.

پول نقد ملکه است

  • سوال: اما واقعا چگونه خود را در خرج کردن متوقف کنیم؟

پاسخ مشاور: لازم است هوشیار باشید. روش پرداخت انتزاعی تر ممکن است باعث بی مورد خرج کردن هایمان شود. وقتیکه از کارت اعتباری استفاده می کنیم بیشتر از وقتی که پول نقد می پردازیم، خرج می کنیم. اگر در مواردی پایتان راحت تر می لغزد، مثلا برای غذا خوردن در رستوران، با پرداخت هزینه ی آن به صورت نقدی، شرایط را واقعی تر کنید. اگر شما واقعا مجبور شدید آنجا بنشینید و حساب صد هزار تومان را جرینگ بپردازید، قطعا باملاحظه تر خرج می کردید. وقتی که پول از دست ما می رود، مراکز درد در ذهنمان فعال می شوند. من نمی گویم که به کل از راحتی اجتناب کنید، منظور من تنها این است که مدتی از پول نقد استفاده کنید تا ذره ذره خرج کردن را تجربه نمایید.

به خاطر عشق یا پول

  • سوال: مساله ی رایج میان زوج هایی که به شما مراجعه می کنند چیست؟ آن ها معمولا درگیر چه چیزی هستند؟

پاسخ مشاور: هر مشاجره ای که زوج ها پیرامون پول داشته باشند، نتیجه ی تناقض اسناد مالی است. این از تجربیات کودکی ناشی می شود، که عمیقا ریشه دار شده اند و به نسل های بعد هم رسیده اند. اگر عاطفه ی شدیدی به این باورها پیوسته باشد، تغییر آن ها بسیار مشکل است. زوج ها به دفتر ما می آیند و می گویند : “خانم من بیش از اندازه خرج می کند” و دیگری می گوید: “او خسیس است”. من در واقع به آنها کمک می کنم که مکالمه ای را داشته باشند که می بایست در ابتدای رابطه شان می داشتند. مثلا: با داشتن پول در چه موضوعی پیشرفت می کردید؟ شما از چه طبقه ی اجتماعی اقتصادی ای بودید؟ آن تجربه برای شما شبیه چه چیز بود؟ سه چیز که والدینتان در رابطه با پول به شما آموخته اند را بگویید. بزرگترین ترس اقتصادی شما چیست؟ بزرگترین اهداف اقتصادیتان کدامند؟ این درمانی فوق العاده است. آنها درک بیشتری پیدا می کنند. همسرش پس از آن می گوید: ” آهان، پس تو فقط سعی در کنترل کردن نداری، تو ترس بدی از بازگشت به دوران فقر داری.” این مکالمات و درک شدن ها زمینه های مستعد برای مشاجرات مالی را محدود می کند و لیست مبسوط تری را برای راه حل های مذاکره ای امکان پذیر می گشاید.

مطلب مرتبط:  راز موفقیت ثروتمندان در چیست ؛ آشنایی با ویژگی‌های افراد موفق

رقم های سخت

  • سوال: در کنار به اشتراک گذاشتن گذشته، بهترین توصیه ی شما به زوج ها چیست؟

پاسخ مشاور: پول می تواند موضوع قدرت یا کنترل باشد، جاییکه شخصی نقش والد را میگیرد و دیگری حس می کند که گویی در نقش کودک است و این برایش بسیار ناخوشایند است. یک راه حل این است که تعیین کنید “هر یک از ما چه مقدار پول را بدون مشورت دیگری می تواند خرج کند؟ برای خرج کردن هر مقداری وَرای مقدار تعیین شده ی فوق، بایستی با دیگری مشورت کنیم.” وقتی که همسر شما به خانه می آید و می گوید: من فقط X تومان برای فلان چیز خرج کردم، چه رقمی شما را متعجب می کند؟ هر دو نفری غالبا رقم های متفاوتی را مشخص می کنند. بودن در یک سطر احساس امنیت و اعتماد را بیشتر می کند.

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

huffingtonpost.com

/entry/we-asked-a-financial-therapist-for-money-adviceand_us_5ab121bce4b0675a615b9d4f
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها