تشریح عملکرد طب سوزنی در درمان بیماریها

سوال رایج بیماران درباره عملکرد طب سوزنی یا سوزن درمانی

طب سوزنی دارای تاریخچه طولانی است که به ۲۵۰۰ سال قبل بازمی گردد. این بدان معناست که ما باید پیشرفت آن را در طول قرنها ارج بگذاریم. اما همچنین باید یاد بگیریم که چگونه ریشه های طب سوزنی را به نحوی که در یک محیط بالینی مدرن عمل می کند، توضیح دهیم.

وقتی که من در دانشکده طب سوزنی بودم، با تعابیر سنتی مخالف بودم. برای من شنیدن سخنان بی اساسی چون “انرژی حیاتی چی ( qi) به صورت زیگزاگی در تمام بدن جریان پیدا می کند ( به این مسیرها مریدین گفته می شود ) ” و ” زمانی که این مسیرها بسته شود ،باعث درد و بیماری در بدن می شود ” قانع کننده نبود. زمانی که متوجه شدم که برنامه درسی من فاقد یک تفسیر غربی / مدرن درباره چگونگی عملکرد طب سوزنی است، شگفت زده شدم.

این موضوع باعث می شود که متخصصین جدید طب سوزنی نتوانند به وضوح منافع طب ما را برای عموم مردم بیان کنند. بعد از کمی تحقیق، متوجه شدم که چقدر این طب ( طب سوزنی ) قدرتمند است. به یاد دارم زمانی که پنج مکانیسم اصلی تحریک کننده بدن توسط طب سوزنی را آموختم، چقدر هیجان زده شده بودم. اکنون من از این توضیحات استفاده میکنم، زمانی که کسی رایج ترین سوالی را که ما به آن رسیده ایم می پرسد که “عملکرد طب سوزنی چگونه است؟”.

مکانیسم ۱: کاهش درد در بیش از یک ناحیه

در سال ۱۹۷۴، همه چیز تغییر کرد، یک گروه تحقیقاتی اثبات کرد طب سوزنی آستانه تحمل درد را افزایش میدهد. ابتدا، آنها طب سوزنی را بر روی یک حیوان انجام داده و سپس مایع مغزی نخاعی (CSF) آنرا به حیوان دیگری که طب سوزنی را دریافت نکرده بود، تزریق کردند. چیزی که مشاهده شد بسیار قابل توجه بود.

حیوانی که طب سوزنی دریافت نکرده بود، آستانه تحمل درد بیشتری نسبت به قبل داشت. این روش به نام نورومدولاسیون (تنظیم یا تغییر فعالیت سلول‌های عصبی) شناخته می شود. این نورومدولاتورها، پپتیدهای افیونی (مخدر) هستند. به اثبات رسیده است که ۴ نوع از آنها، در طول درمان طب سوزنی رها می شوند. یک نوع از آنها به طور خاص، بتا اندورفین است که نقش مهمی در کاهش درد در طب سوزنی دارد. مطالعات نشان می دهد که بتا اندورفین در بیماران مبتلا به درد که درمان طب سوزنی دریافت می کنند آزاد می شود، در حالی که گروه کنترل تعداد زیادی از این نورومودولاتورها را ندارند.

مطلب مرتبط:  تقویت سیستم ایمنی بدن با این خوراکی ها

مکانسیم ۲: تنظیم مرکزی

طب سوزنی، همچنین بخشهای عمیق تر مغز مانند سیستم لیمبیک (سامانه عصبی احساسی یا دستگاه کناره ای) را تحریک می کند. از آنجایی که در بسیاری از مواردی که ما درد را حس کرده و به آن واکنش نشان می دهیم از وظائف دستگاه لیمبیک می باشد، به طرز آشکاری این یک یافته اساسی به حساب می آید.

مکانیسم ۳: اثرات موضعی

در دو دهه گذشته، مشخص شد که یک نوروپپتید (پروتئینهای کوچکی هستند که توسط نورونها برای ارتباط با یکدیگر بکار می‌روند) به نام ژن کلسیتونین (هورمونی پروتئینی که برخلاف هورمون پاراتیروئید، (PTH) غلظت خونی کلسیم را کاهش می‌دهد) مربوط به پپتید(CGRP) در قسمت فرو بردن سوزن آزاد می شود. این پپتید باعث اتساع وریدی شده و باعث افزایش پرفیوژن (فرایند تحویل مواد غذایی از سرخرگها به بستر مویرگی در بافتهای زنده ) به بافتهای آسیب دیده ناحیه ای می شود. این موضوع باعث افزایش سرعت روند درمان می گردد. مطالعات نشان داده است که جریان خون در افراد به محض فرو رفتن سوزن افزایش یافته و حتی زمانی که انرژی چی احساس می گردد، این جریان افزایش می یابد.

مکانیسم ۴: کاهش درد ناحیه ای

همانطورکه می دانیم، علائم درد از طریق فیبرهای فاقد میلین گروه C به قسمت نخاعی رفته و از طریق شاخ خلفی نخاع جریان می یابد. این به عنوان مسیر درد یا مسیر دردزا شناخته می شود. زمانی که طب سوزنی را در نزدیکی محل درد یا ناحیه ای که با همان بخش نخاعی تحریک شده است، انجام می دهیم، می توانیم علائم دردی را که به شاخ خلفی نخاع می رود، مسدود کنیم. اما چگونه؟ طب سوزنی، الیاف آلفا و دلتا را تحریک کرده ، باعث کاهش فعالیت در شاخ خلفی نخاع می شود.

مطلب مرتبط:  راههای رهایی از بوي بد عرق بدن

مکانیسم ۵ : آزاد سازی نقاط ماشه ای عضلانی

بیشتر نقاط ماشه ای (مناطق حساسی از فیبرهای عضلانی سفت می‌توانند پس از آسیب یا استفاده مفرط از عضلات، مناطق حساسی ایجاد کنند. این نواحی حساس، نقاط ماشه‌ای نام دارند) به دلیل آسیب (استرس حاد یا تکرار شونده) ایجاد شده و تمایل به توسعه در اطراف منطقه آسیب دیده را دارند. نقاط ماشه ای فعالیت الکتریکی بیشتری دارند که توسط EMG که عامل  آزاد شدن استیل کولین (Ach)  است، شناسایی می شود. حضور استیل کولین است که باعث می شود تا ته بافت (نسج هاى ویژه اى که رشته هاى ماهیچه را به عصب جنبش بخش وصل می کنند) یک الیاف عضلانی مانع پمپ کلسیم شود. این موضوع به صورت غیر هماهنگی، باعث ناقطبی شدن (از دست رفتن مقاومت در برابر عبور جریان) شده و منجر به انقباض موضعی سارکومرها (واحدهای انقباضی سلول ) در منطقه می شود. در نتیجه، عضله کوتاهتر می شود. با فرو کردن سوزن در نقطه ی ماشه ای، از نظر فیزیکی عضله ناکارآمد دچار اختلال شده و باعث اتساع وریدی در ناحیه ای می شود که به بافت ها کمک می کند تا بهبود یابد.

من از زمان یادگیری انواع مکانیزم هایی که طب سوزنی در بدن انجام می دهد، از تنوع جزئیات فوق در هنگام صحبت با بیماران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی غربی استفاده می کنم. تفاسیر سنتی ارزش خودشان را دارند، اما ما باید بتوانیم مدارک مستندی از چگونگی عملکرد طب خودمان ارائه دهیم.

امیدوارم که درک روشنتری از چگونگی تحریک بدن توسط طب سوزنی، ارتباط بین طب غربی و طب شرقی را ایجاد کرده و ما را به سمت تلقیق این دو طب پیش ببرد. چنین رویکرد تکمیلی ، ما را قادر می سازد تا بهترین مراقبت های ممکن را برای بیماران ارائه دهیم.

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

acupuncturetoday.com

/digital/index.php?i=722&a_id=33459&pn=13&r=t&Page=13
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط