روش فرمول نویسی در اکسل / بخش هفتم

 روش فرمول نویسی در اکسل

روش فرمول نویسی در اکسل : اگر تا به حال از یک صفحه گسترده استفاده کرده باشید که توسط شخص دیگری ساخته شده است، نیاز به خواندن فرمولهای آن صفحه دارید. خواندن یک فرمول توسط شخص دیگری ممکن است پیچیده باشد و یا ممکن است بلافاصله آشکار نشود که چرا فرمول خاصی انتخاب شده یا اینکه چگونه کار می کند. اگر شما در حال تلاش برای خواندن یک فرمول هستید، نترسید! بسیاری از فرمول ها کمتر از آن چه که به نظر می رسند، پیچیده هستند، اما ممکن است زمان و تلاش برای فهمیدن اینکه چگونه کار می کنند، طول بکشد.

با در نظر داشتن این، ما لیستی از نکاتی برای کمک به خواندن فرمولها فراهم کرده ایم.

شما همچنین می توانید درس پنجم از سری آموزش فرمول نویسی را مطالعه کنید.

تعیین سلول هایی که حاوی فرمول هستند :

مهم است که به یاد داشته باشید هر سلول می تواند یک فرمول داشته باشد و همیشه مشخص نیست که کدام سلول ها نیز همان فرمول را دارند. یک راه حل برای تشخیص این موضوع، استفاده از نوار فرمول است.

روش فرمول نویسی در اکسل
همچنین می توانید با دوبار کلیک کردن بر روی یک سلول که حاوی فرمول است، ارجاعات آن را ببینید.

روش فرمول نویسی در اکسل

همچنین می توانید به formula view تغییر حالت دهید، تا روش فرمول نویسی در اکسل را مشاهده کنید . این امر می تواند به شما در درک نحوه قرارگیری و ذخیره سازی فرمول ها در صفحه گسترده کمک کند. فقط کلید Ctrl را نگه دارید و دکمه  ` را فشار دهید. کلید ` معمولا در گوشه بالا، سمت چپ صفحه کلید قرار دارد. برای بازگشت به نمایش معمولی ، کلید Ctrl + ` را فشار دهید.

مطلب مرتبط:  آموزش کامل data validation در اکسل / درس بیستم

روش فرمول نویسی در اکسل

سعی کنید درک کنید که فرمول چه کاری انجام می دهد .

هر زمان که یک فرمول را می خوانید، باید درباره این که چرا این فرمول استفاده شده است، و آنچه در صفحه گسترده انجام می دهد، فکر کنید.

روش فرمول نویسی در اکسل
همین امر برای توابع نیز کاربرد دارد. برای مثال، بیایید نگاهی به این صفحه گسترده بیندازیم.

روش فرمول نویسی در اکسل

اگر به فرمول نگاه کنیم، می توانیم ببینیم که از تابع AVERAGE برای پیدا کردن میانگین مقادیر در محدوده سلول B3: B7 استفاده شده است. بر اساس اطلاعات موجود در ستون B، می توانیم حدس بزنیم که از این فرمول برای پیدا کردن میانگین فاصله در سطرهای مختلف استفاده شده است.

در مورد اولویت عملیات فکر کنید.

می توانید اولویت عملگرها را از مقاله مرور کنید. صفحه گسترده شما همیشه از این اولویت بندی استفاده می کند، به این معنی که یک فرمول را فقط از چپ به راست محاسبه نمی کند. اگر مطمئن نیستید که فرمول به درستی کار می کند، سعی کنید مراحل را از طریق اولویت عملیات دنبال کنید تا به چگونگی محاسبه مقدار آن پی ببرید.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید، زمانی که یک فرمول حاوی یک تابع باشد، قبل از هر عمل دیگری، مانند ضرب و تقسیم، محاسبه می شود. به عنوان مثال، در فرمول زیر، تابع SUM قبل از تقسیم محاسبه خواهد شد :

روش فرمول نویسی در اکسل

اگر یک تابع در داخل یک تابع دیگر قرار گیرد، تابع درونی اول محاسبه می شود. به عنوان مثال، در فرمول
(WORKDAY(TODAY(),3=
تابع TODAY اول محاسبه خواهد شد.

روش فرمول نویسی در اکسل

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

مطلب مرتبط:  آموزش فرمول نویسی پیشرفته در اکسل /بخش نوزدهم

gcflearnfree.org

مقالات پیشنهادی :

آموزش فرمول نویسی در اکسل / بخش دوم

آموزش فرمول نویسی در اکسل / بخش پنجم

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط