آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ به صورت گام به گام

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ : در این مطلب تغییر رنگ چشم با فتوشاپ با استفاده از لایه تنظیم  Hue/Saturation را آموزش خواهیم داد. در صورتی که شما بدانید به چه رنگ چشمی نیاز دارید و حتی زمانی که فقط می خواهید برای سرگرمی این کار را تجربه کنید، لایه تنظیم Hue/Saturation، رنگ چشم را آسان تغییر می دهد. به این علت که ما با یک لایه تنظیم کار می کنیم، هیچ تغییر دائمی در تصویر ایجاد نمی کنیم و در پایان کار می توانیم به نسخه اصلی و بدون ویرایش دسترسی داشته باشیم.

در آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ از Photoshop CC استفاده شده است اما این مراحل کاملا با فتوشاپ CS6 سازگار است. برای همراهی با تغییر رنگ چشم با فتوشاپ، شما می توانید از هر تصویری که می خواهید رنگ چشم شخص را تغییر دهید استفاده کنید. ما از تصویر زیر استفاده کردیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ ، عوض کردن رنگ چشم ، تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله اول: بزرگنمایی چشم

قبل از شروع، روی چشم زوم می کنیم تا بتوانیم آسان تر مراحل را دنبال کنیم. ابزار بزرگنمایی را از نوار ابزار انتخاب می کنیم :

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

چند بار در ناحیه بین چشم ها کلیک می کنیم تا به طور همزمان در هر دو چشم زوم شود. برای جابجایی چشم ها روی صفحه خود پس از بزرگنمایی، کلید H را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا به Hand Tool فتوشاپ بروید و سپس روی تصویر بکشید و موقعیت را تغییر دهید:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ
مرحله دوم: انتخاب ابزار Lasso

برای تغییر رنگ چشم با فتوشاپ بدون تاثیر بر بقیه تصویر، ابتدا باید اطراف چشم را انتخاب کنیم. برای این کار ابزار Lasso را از نوار ابزار انتخاب می کنیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله سوم : انتخاب اطراف چشم

با ابزار Lasso یکی از چشمها را انتخاب کنید. ما به کل چشم نیاز نداریم، فقط عنبیه (منطقه رنگی) که در مرکز است برای تغییر چشم مورد نیاز است. اگر خط انتخابی شما کامل نیست نگران نباشید در مراحل بعدی ایرادات را برطرف می کنیم.

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

بعد از انتخاب چشم اول، کلید Shift را فشار داده و نگه می داریم. علامت کوچک مثبت (+) در سمت راست نشانگر Lasso Tool ظاهر می شود. نگهداشتن کلید Shift به فتوشاپ می گوید تا انتخابی را که میخواهید انجام دهید به انتخابی که قبلا انجام داده اید اضافه کند. اطراف چشم دوم را نیز می گیریم. اکنون هر دو چشم انتخاب شده اند:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله چهارم : افزودن لایه تنظیم Hue / Saturation

برای عوض کردن رنگ چشم ، از لایه تنظیم Hue / Saturation استفاده می کنیم. در پنل لایه ها، روی آیکون New Fill or Adjustment Layer کلیک می کنیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

Hue / Saturation  را از لیست انتخاب می کنیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله پنجم : انتخاب گزینه “Colorize”

کنترل ها و گزینه های لایه تنظیم Hue / Saturation در پنل Properties فتوشاپ ظاهر می شود. گزینه Colorize را با کلیک کردن بر روی مربع کوچک فعال می کنیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

به محض این که Colorize را انتخاب کنیم، چشم فرد به رنگ قرمز مبدل خواهد شد. احتمالا قرمز، رنگ دلخواه شما نیست بنابراین در مراحل بعدی آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ یاد خواهیم گرفت که چطور رنگ آن را تغییر دهیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ
مرحله ششم : انتخاب رنگ چشم

برای عوض کردن رنگ چشم ، نوار لغزنده Hue را بکشید. ” Hue ” همان چیزی است که بسیاری از ما به عنوان رنگ واقعی تصور می کنیم و کشیدن نوار لغزنده از چپ به راست تمام رنگ های رنگین کمان را به نمایش می گذارد. هنگامی که نوار لغزنده را بکشید رنگ چشم تغییر می کند. در این تصویر ما لغزنده را روی رنگ آبی تنظیم کردیم، البته شما می توانید رنگ مورد نیاز خود را انتخاب کنید:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ
در اینجا تصویری از رنگ چشم جدید می بینیم. رنگ بیش از حد شدید است. ما این مشکل را در مراحل بعدی آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ برطرف میکنیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله هفتم : کاهش اشباع رنگ جدید

هنگامی که یک رنگ چشم جدید را به وسیله نوار لغزنده انتخاب کردیم، نوار لغزنده Saturation را به سمت چپ می کشیم تا شدت رنگ کاهش یابد و رنگ طبیعی تر به نظر برسد. مقدار Saturation بین ۱۰ تا ۱۵ معمولا خوب عمل می کند:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

رنگ چشم جدید بعد از کاهش مقدار Saturation طبیعی تر به نظر می رسد.

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله هشتم : تغییر حالت Blend Mode به Color

در پنل لایه ها، لایه ی Hue/Saturation بالاتر از تصویر اصلی در لایه Background قرار می گیرد. در حال حاضر Blend Mode  لایه تنظیم در حالت Normal قرار دارد، به این معنی که نه تنها بر روی رنگ چشم، بلکه بر روشنایی آن تأثیر می گذارد. برای ایجاد تغییر در رنگ، حالت ترکیب را از Normal به Color تغییر می دهیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

تفاوت های ایجاد شده می تواند ظریف باشد اما با کمی دقت می توانید جزئیات اصلی در چشم ببینید. چشم ها کمی روشن تر از حالت قبلی ظاهر می شوند:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله نهم: انتخاب لایه Mask

از ویژگی های مهم لایه تنظیم در فتوشاپ این است که حاوی یک لایه ماسک داخلی است و از زمانی که ما لایه تنظیم Hue/Saturation را اضافه کردیم، از لایه ماسک نیز استفاده کرده ایم. فتوشاپ از اولین بار استفاده ما از ابزار Lasso Tool لایه ماسک را ایجاد کرده است و ما می توانیم تصویر کوچک لایه ماسک را در پنل لایه ها ببینیم.

توجه داشته باشید که تصویر بند انگشتی بیشتر با رنگ مشکی پر شده است و تنها دو قسمت کوچک از آن سفید است. سیاه نشان دهنده مناطقی است که لایه تنظیم Hue/Saturation روی تصویر اثر ندارد. به عبارت دیگر، این مناطق هنوز هم رنگ اصلی خود را نشان می دهند. دو قسمت سفید، انتخاب هایی هستند که ما در اطراف چشم با Lasso Tool ساخته ایم. اینها تنها نقاطی هستند که توسط لایه تنظیم رنگ آمیزی شده اند.

اگر توجه داشته باشید می بینید که تصویر بند انگشتی دارای خطوطی سفید رنگ در اطراف است. این خطوط نشان می دهد که لایه ماسک در حال حاضر انتخاب شده است. اگر خطوط را در اطراف تصویر کوچک مشاهده نمی کنید، برای انتخاب لایه ماسک روی تصویر کوچک کلیک کنید.

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله دهم: انتخاب ابزار Brush

در این مرحله از آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ باید ابزار قلمو را انتخاب کنیم. اگر انتخاب اولیه با Lasso Tool کامل نباشد، برخی از رنگ های جدید احتمالا در قسمت های سفید چشم و شاید پلک ظاهر گردد. اگر ما به یکی از چشم ها نگاه کنیم، مقداری از رنگ آبی را در اطراف لبه های عنبیه می بینیم که به قسمت های سفید و کمی به پلک ها گسترش پیدا کرده است.

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

برای تمیز کردن این قسمت ها، باید روی لایه ماسک کار کنیم. ابزار قلموی فتوشاپ را از نوار ابزار انتخاب می کنیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله یازدهم : تنظیم رنگ پیش زمینه

برای مخفی کردن رنگ از اطراف عنبیه ما باید با رنگ سیاه کار کنیم. فتوشاپ رنگ پیش زمینه را به عنوان رنگ قلم مو استفاده می کند. می توانیم رنگ های پیش زمینه و پس زمینه فعلی را در پایین نوار ابزار ببینیم. کلید D را بر روی صفحه کلید خود فشار می دهیم تا رنگ پیش زمینه و پس زمینه، به حالت پیش فرض بازنشانی شود. با انجام این کار رنگ پیش زمینه به رنگ سفید و رنگ پس زمینه به سیاه تغییر می کند:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

سپس کلید X را برای مبادله رنگ ها روی صفحه کلید فشار می دهیم. اکنون رنگ پیش زمینه ( رنگ قلمو ) سیاه است:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

مرحله دوازدهم: ترمیم عنبیه در اطراف چشم ها

در اطراف عنبیه هر دو چشم با استفاده از ابزار قلمو رنگ های اضافی را برطرف می کنیم. برای دستیابی به بهترین نتایج، از قلم کوچک و با لبه نرم استفاده کنید. شما می توانید اندازه قلم مو خود را با استفاده از کلید براکت چپ ( [ ) برای کوچک کردن و یا کلید براکت راست ( ] ) برای بزرگتر کردن تنظیم کنید. برای تغییر سختی قلم مو، کلید Shift را همزمان با کلید های براکت فشار دهید. فشار دادن کلید براکت چپ به همراه کلید شیفت، لبه های قلم مو را نرم تر و فشار دادن کلید براکت راست به همراه کلید شیفت لبه ها را سخت تر می کند.

از آنجایی که ما در لایه ماسک نقاشی می کنیم و نه به طور مستقیم بر روی تصویر، رنگ قلمو را هنگام نقاشی نمی بینیم. در عوض، رنگ چشم جدید از نقاطی که نقاشی کرده ایم، ناپدید می شود:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

همچنین نمی خواهیم رنگ داخل مردمک (مرکز تاریک چشم) ظاهر شود. بنابراین اندازه قلمو خود را در صورت نیاز تغییر می دهیم و داخل مردمک را با سیاه، رنگ می کنیم تا رنگ را از آن منطقه حذف کنیم. بعد از انجام این مراحل بر روی چشم اول، روی چشم دیگر هم این مراحل را انجام می دهیم.

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

اصلاح اشتباهات

اگر دچار اشتباه شدید و به طور تصادفی رنگ قسمتی از عنبیه را حذف کردید، کلید X را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا رنگ پیش زمینه و پس زمینه خود را تغییر دهید. در این حالت رنگ پیش زمینه به رنگ سفید تغییر پیدا می کند. قلمو را با انتخاب رنگ سفید بر روی قسمتی که اشتباه کرده اید بکشید. سپس کلید X را دوباره فشار دهید تا رنگ پیش زمینه را به رنگ سیاه تغییر داده و کار خود را ادامه دهید.

مقایسه رنگ جدید با رنگ اصلی چشم

در  مرحله نهایی از آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ برای مقایسه رنگ جدید با رنگ اصلی لایه تنظیم Hue/Saturation را با کلیک روی آیکن نمایش در پنل لایه ها خاموش می کنیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

با خاموش کردن لایه تنظیم، رنگ اصلی چشم دوباره ظاهر می شود:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

دوباره  بر روی آیکون نمایش کلیک می کنیم تا رنگ جدید چشم را مشاهده کنیم:

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

منبع :

photoshopessentials.com

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ ، عوض کردن رنگ چشم ، تغییر رنگ چشم با فتوشاپمطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟