سایت خلایق با بیش از دو سال سابقه و بیش از هزار مقاله ترجمه و تالیفی، به همراه تمام محتوایی که دارد به فروش میرسد. قیمت پیشنهادی خود را به آی دی تلگرام زیر ارسال بفرمایید.

Hikhalayegh@

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ : شارپ کردن تصویر یکی از افکت های فتوشاپ می باشد. این آموزش به شما نشان می دهد چگونه با استفاده از فیلتر High Pass تصاویر در فتوشاپ را شارپ کنید. شما خواهید آموخت که چگونه شارپ تصویر کار می کند، چرا فیلتر High Pass ابزاری دقیق برای شارپ کردن تصاویر است و نحوه ترکیب High Pass با حالت های ترکیبی فتوشاپ برای دست یابی به نتایج شگفت انگیز در ویرایش عکس چگونه است.

وقت آن رسیده است تا تصویر را شارپ کنید، اغلب کاربران فتوشاپ به طور غریزی به فیلترهای Smart Sharpen یا Unsharp Mask مراجعه می کنند، با اینکه فیلتر High Pass، از لحاظ تکنیکی، فیلتر شارپ کردن نیست، اما می تواند به ما نتایج مشابه یا حتی بهتر از فیلترهای واقعی شارپ فتوشاپ بدهد و استفاده از آن بسیار آسانتر است.

شارپ کردن تصویر به معنی شفاف کردن لبه های اطراف اشیاء بدون شفاف کردن چیز دیگری است. اینکه چه چیزی باعث می شود که فیلتر High Pass مانند یک ابزار قدرتمند برای شارپ کردن تصاویر باشد این است که می تواند لبه ها را شناسایی کند، در حالی که نواحی که لبه محسوب نمی شوند را نادیده می گیرد. پس از استفاده، می توانید نتایج حاصل از فیلتر High Pass را با یکی از حالت های ترکیبی (blend moods) فتوشاپ تردر هم بیامیزید تا لبه ها را به راحتی شارپ کنید و بقیه تصویر را دست نخورده باقی بگذارید. در آموزش ادیت عکس با فتوشاپ همراه ما باشید تا با نحوه کار با آن آشنا شویم.

برای آموزش ادیت عکس با فتوشاپ ، از فتوشاپ CC استفاده شده است اما همه چیز کاملا سازگار با فتوشاپ CS6 است. برای همراهی با آموزش ویرایش عکس ، شما می توانید از هر تصویری که نیاز به شارپ کردن دارد استفاده کنید.

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ ، آموزش ادیت عکس با فتوشاپ ، ویرایش عکس ، افکت های فتوشاپ

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ با کمک فیلتر High Pass

مرحله اول : لایه پس زمینه را به یک شیء هوشمند تبدیل کنید.

هنگام استفاده از فیلتر High Pass برای شارپ کردن یک تصویر، بهترین روش  این است که High Pass به عنوان یک فیلتر هوشمند اعمال شود. این امر باعث می شود که فیلتر روی تصویر اصلی تاثیری نگذارد و از تغییرات دائمی عکس اصلی جلوگیری کند. برای اعمال High Pass به عنوان یک فیلتر هوشمند، ما ابتدا باید لایه پس زمینه را به یک شیء هوشمند تبدیل کنیم.

اگر به پنل لایه ها نگاه کنید، تصویر تازه باز شده را در لایه Background می بینید. روی نماد منو در گوشه بالا سمت راست پنل لایه ها کلیک کنید:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

سپس Convert to Smart Object را از منو انتخاب کنید:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

فتوشاپ لایه Background را به یک شیء هوشمند با”Layer 0″ تبدیل می کند:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

مرحله دوم : انتخاب فیلتر High Pass

برای اعمال فیلتر High Pass، به منوی Filter در نوار منو بروید، Other را انتخاب کنید، سپس High Pass را انتخاب نمایید. با انجام این مراحل کادر محاوره ای High Pass باز می شود که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

شارپ کردن تصویر چیست؟

برای اینکه واقعا بفهمیم که چرا فیلتر High Pass ابزار خوبی از افکت های فتوشاپ برای شفاف کردن و واضح نمودن تصاویر است، ابتدا باید بدانیم که شارپ کردن تصویر چگونه کار می کند. ما پیکسل ها را به صورت فیزیکی شارپ نمی کنیم، پس ” شارپ کردن تصویر ” به چه معنی است؟

شبیه هر ترفند جادویی خوب، شارپ تصویر یک خطای دید است. این کار با افزایش کنتراست در امتداد لبه اشیاء در تصویر انجام می شود. البته فتوشاپ نمی تواند اشیاء خاصی را شناسایی کند، بنابراین، هر ناحیه ای که در آن یک تغییر بزرگ و ناگهانی در روشنایی یا رنگ بین پیکسلهای اطراف وجود داشته باشد به عنوان لبه در نظر گرفته می شود.

کنتراست افزایش یافته در امتداد لبه ها باعث می شود که نور سمت روشن و تاریکی سمت تیره ی لبه ها بیشتر شود. ذهن شما افزایش کنتراست را با “وضوح بیشتر” می بیند. هر چه بیشتر کنتراست لبه را افزایش دهیم، تصویر واضح تر به نظر می رسد. اما در واقع، شارپ کردن تصویر هیچ ارتباطی با “شارپ کردن” پیکسل ندارد بلکه شارپ کردن تصویر، افزایش کنتراست لبه است.

چرا فیلتر High Pass برای شارپ کردن تصاویر استفاده می شود؟

اگر ما بخواهیم تصاویر را با افزایش کنتراست لبه ها شارپ کنیم، با فیلتر High Pass فتوشاپ چه کاری باید انجام دهیم؟ خوب، قبل از اینکه بتوانیم کنتراست را در لبه ها افزایش دهیم، ابتدا باید آن لبه ها را پیدا کنیم، در این جاست که فیلتر High Pass وارد عمل می شود. Pass High یک فیلتر تشخیص لبه است. کاربرد این فیلتر برای تشخیص لبه ها و برجسته کردن آنها می باشد و مناطقی که لبه نیستند را نادیده می گیرد. هنگامی که لبه ها را برجسته کردیم، می توانیم نتایج فیلتر High Pass را با یکی از حالت های تقویت کنتراست فتوشاپ ترکیب کنیم (همانطور که بعدا خواهیم دید) تا به راحتی کنتراست را در کنار لبه و بدون تاثیر بر بقیه تصویر افزایش دهیم و این امر باعث ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ خواهد شد.

مطلب مرتبط:  آموزش روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله سوم: ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ به کمک یافتن لبه ها

کادر محاوره ای High Pass رابط کاربری بسیار آسانی دارد. یک پنجره ی پیش نمایش در بالای صفحه و یک نوار لغزنده Radius در پایین وجود دارد. همانطور که گفتیم، فیلتر High Pass لبه های تصویر را تشخیص می دهد. مقدار Radius، میزان برجستگی لبه ها را کنترل می کند. هر ناحیه ای که لبه نیست، با رنگ خاکستری پر می شود.

ساده ترین راه برای استفاده از High Pass کشیدن نوار Radius به سمت چپ است. با مقدار ۰.۱ پیکسل (کم ترین مقدار ممکن) شروع کنید.

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

در کم ترین حالت، تمام تصویر با رنگ خاکستری پر می شود و هیچ لبه ای در هیچ نقطه ای از تصویر قابل مشاهده نیست. این بدین معنا نیست که در تصویر هیچ لبه ای وجود ندارد یا فیلتر High Pass قادر به تشخیص آنها نیست. مشکل فقط اینست که مقدار Radius در حال حاضر برای مشاهده لبه ها بسیار پایین است:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

برای مشاهده شدن لبه، نوار Radius را به سمت راست بکشید تا مقدار آن افزایش پیدا کند. برای مثال تا مقدار ۴ پیکسل افزایش می دهیم:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

ما به تصویر نگاه می کنیم و در پنجره پیش نمایش در کادر محاوره ای فیلتر، برجستگی های کمرنگی در اطراف لبه ها مشاهده می نماییم. در حال حاضر ما آنها را پیرامون پرهای جغد و همچنین در امتداد شاخه درخت مشاهده می کنیم. قسمت های دیگر تصویر که بخشی از یک لبه به شمار نمی آیند، به رنگ خاکستری هستند:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

تاثیر مقادیر Radius در ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

همانطور که قبلا ذکر شد، مقدار Radius مقدار برجستگی اعمال شده به لبه ها را کنترل می کند. کاری که در واقع مقدار Radius انجام می دهد، تعیین تعداد پیکسل ها در هر طرف لبه است که باید بخشی از لبه در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، زمانی که مقدار Radius یک پیکسل است، به این معنی است که فتوشاپ تنها یک پیکسل در هر طرف لبه اعمال می کند؛ یک پیکسل در سمت نور و یک پیکسل در طرف تاریکی. اما اگر مقدار Radius را به ۱۰ پیکسل افزایش دهیم، فتوشاپ عرض لبه ها را به ۱۰ پیکسل در هر طرف افزایش می دهد. زمانی که مقدار رادیوس ۰.۱ پیکسل بود، نمی توانستیم لبه ها را ببینیم چرا که فتوشاپ تنها یک دهم از یک پیکسل را در هر دو طرف لبه ها اعمال کرده بود و عرض را بیش از حد، باریک در نظر گرفته بود. اما وقتی مقدار رادیوس را به ۴ پیکسل افزایش دادیم، فتوشاپ عرض لبه ها را به ۴ پیکسل در هر طرف افزایش داد و آنها را به اندازه کافی عریض کرد تا به راحتی دیده شوند.

افزایش بیش از حد مقدار Radius

زمانی که از High Pass برای شارپ کردن تصاویر استفاده می کنید، مراقب باشید که مقدار رادیوس را به میزان زیادی افزایش ندهید. به این دلیل که بخش زیادی از تصویر به عنوان لبه تشخیص داده می شود. اگر مقدار ارزش رادیوس را به چیزی غیر معمول نظیر ۴۰ پیکسل افزایش دهیم، چه اتفاقی می افتد؟

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

همانگونه که در شکل زیر قابل مشاهده است، فتوشاپ پهنای لبه ها را ۴۰ پیکسل در هر دو طرف در نظر می گیرد و در حال حاضر تقریبا کل تصویر به عنوان بخشی از یک لبه در نظر گرفته شده است.

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

 اهمیت مقدار مناسب Radius در ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

به خاطر داشته باشید که شارپ کردن با افزایش کنتراست در امتداد لبه ها، بدون آسیب رساندن به نقاط دیگر، کار می کند. بنابراین برای دست یابی به بهترین نتایج شارپ کردن با فیلتر High Pass، مقداری از Radius را انتخاب کنید که برای برجسته کردن لبه ها کافی است.

مقداری از Radius که برای دست یابی به نتایج مناسب نیاز دارید، به تصویر شما بستگی دارد. تصاویر بزرگتر برای دستیابی به نتایج مشابه در تصاویر کوچک، به مقادیر بزرگتری نیاز دارند. به طور کلی، بهترین شکل ممکن برای مقادیر رادیوس بین ۱ تا ۵ پیکسل می باشد. برای این تصویر ۳ پیکسل را انتخاب می کنیم. روی OK کلیک کنید تا مقدار Radius پذیرفته شده و کادر محاوره ای High Pass بسته شود:

مطلب مرتبط:  نحوه برش عکس در فتوشاپ / قسمت سوم

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

با تنظیم مقدار ۳ برای رادیوس، بخش بیشتری از تصویر به حالت خاکستری در آمده است. برجستگی های لبه با این که ظریف هستند اما قابل مشاهده می باشند. این نتیجه ای است که ما دنبال آن هستیم:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

مرحله چهارم: تغییر حالت Blend Mode فیلتر High Pass به Overlay

اکنون لبه ها برجسته شده اند، گام بعدی افزایش کنتراست لبه با ترکیب نتیجه فیلتر High Pass به تصویر اصلی است. ما این کار را با تغییر blend mode فیلتر High Pass انجام می دهیم. در پنل لایه ها، فیلتر High Pass به عنوان یک فیلتر هوشمند در زیر “Layer 0” ذکر شده است. بر روی آیکون Blending Options در سمت راست نام فیلتر دوبار کلیک کنید:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

کادر محاوره Blending Options باز می شود. گزینه Mode (کوتاه شده “blend mode”) در بالای صفحه قرار دارد. به طور پیش فرض، بر روی حالت Normal تنظیم شده است. برای استفاده از لبه برجسته برای افزایش کنتراست در امتداد لبه ها، باید از یکی از حالت های تقویت کننده کنتراست فتوشاپ استفاده کنیم. چند گزینه برای انتخاب وجود دارد، اما گزینه ای که معمولا برای شارپ کردن تصویر کاربرد بهتری دارد Overlay است:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

حالت Overlay قسمت خاکستری را پنهان می کند، بنابراین مناطقی که لبه نیستند و توسط فیلتر High Pass به رنگ خاکستری ایجاد شده اند، فورا از نظر ناپدید می شوند. سپس از یک برجستگی روشن تر استفاده می کند تا نورهای جانبی لبه ها را بیشتر روشن کند و قسمت های تیره آن را تیره تر می کند. این کار، کنتراست لبه ها را افزایش می دهد و یک تصویر واضح تر ایجاد می کند. تصویر قبل و بعد از شارپ کردن را در کنار هم قرار دادیم تا تاثیر شارپ شدن، راحتتر قابل تشخیص باشد. سمت چپ، تصویر اصلی قبل از هرگونه تغییرات است. در سمت راست، نتیجه استفاده از فیلتر High Pass و حالت Overlay قرار دارد.

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

بررسی حالت های Soft Light و Hard Light

اگر اثر شارپ کردن حالت Overlay بیش از حد قوی باشد، حالت Soft Light را جهت ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ امتحان کنید. این حالت دقیقا مشابه Overlay است، اما اثر آن بسیار ظریف است:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

اگر تاثیر حالت Overlay به اندازه کافی قوی نباشد، حالت Hard Light را امتحان کنید. این حالت نور بیشتری به شدت شارپ تصویر می دهد.

در اینجا یک مقایسه از  سه حالت فیلتر High Pass ارائه شده است. حالت Soft Light در سمت چپ، Overlay  در مرکز و Hard Light در سمت راست قرار گرفته است.

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

مرحله پنجم: تغییر شدت فیلتر High Pass در صورت نیاز

در نهایت، صرف نظر از اینکه کدام حالت ترکیب را انتخاب کرده اید، می توانید میزان شارپ کردن را با تنظیم شدت فیلتر High Pass تنظیم کنید. گزینه تعیین شدت (Opacity) را مستقیما در زیر گزینه Mode خواهید یافت. هر چه میزان شفافیت را از مقدار پیش فرض آن (۱۰۰٪ )کمتر کنید، بیشتر، تصویر به حالت اصلی و بدون شارپ نشان داده می شود. هنگامی که حالت ترکیبی را انتخاب کنید، مقدار مناسبی از شارپ تصویر را به شما می دهد. در صورت لزوم شدت فیلتر High Pass را تنظیم کرده و برای بستن کادر محاوره ای Blending Options  روی گزینه OK  کلیک کنید:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

مرحله ششم: خاموش و روشن کردن شارپ تصویر

ساده ترین راه برای قضاوت در مورد این که آیا مقدار مناسبی از شارپ در تصویر خود اعمال کرده اید، مقایسه نتیجه با تصویر قبل از آن است. برای مشاهده نسخه اصلی و بدون تغییر، بر روی آیکون نمایش فیلتر High Pass (آیکون چشم) در پنل Layers کلیک کنید:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

این گزینه به طور موقت اثر شارپ را پنهان می کند و تصویر اصلی را دوباره آشکار می کند:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

دوباره بر روی آیکون نمایش کلیک کنید تا فیلتر High Pass را باز کنید و نسخه ی شارپ شده را مشاهده کنید:

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

photoshopessentials.com

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ ، آموزش ادیت عکس با فتوشاپ ، ویرایش عکس ، افکت های فتوشاپ

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط