نحوه روتوش صورت در فتوشاپ/ صاف کردن و شفاف سازی پوست

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ : در این قسمت از آموزش روتوش صورت در فتوشاپ نحوه شفاف سازی پوست در عکس های پرتره با استفاده از ابزارهای فتوشاپ را به شما خواهیم آموخت. ما با یادگیری نحوه پاک کردن جوش ها و سایر نقاط ضعف جزئی با استفاده از قلمو های نقطه ای فتوشاپ شروع خواهیم کرد و پس از تمیز کردن اولیه پوست، گام به گام نحوه صاف و شفاف کردن پوست بدون تارشدن جزئیات مهم مانند چشم، مو و غیره را یاد می گیریم و پوستی با بهترین بافت ایجاد می کنیم. در آموزش روتوش صورت در فتوشاپ از Photoshop CC استفاده شده است اما این آموزش کاملا با فتوشاپ CS6 و قبل از آن سازگار است.

برای همراهی با این آموزش، شما می توانید از هر عکس پرتره ای استفاده کنید. ما در آموزش روتوش صورت از تصویر زیر استفاده کرده ایم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ ،  آموزش روتوش صورت  ، آموزش روتوش صورت در فتوشاپ ، spot healing brush

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

در اینجا می توانید چهره را در نمای نزدیک تری مشاهده کنید:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

نتیجه نهایی آموزش روتوش صورت در تصویر زیر قابل مشاهده است:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله اول: یک کپی از تصویر ایجاد کنید

با بازکردن تصویر در فتوشاپ، پنل لایه ها عکس را در لایه Background نشان می دهد. قبل از شفاف کردن پوست، با جلوگیری از هر گونه آسیب ناخواسته به تصویر اصلی شروع می کنیم. برای محافظت از تصویر اصلی، بهتر است در یک لایه جداگانه کار کنیم. برای ایجاد یک کپی از لایه پس زمینه کلید Alt (در ویندوز) و یا Option (در مک) را در صفحه کلید فشار داده و نگه می داریم، سپس بر روی لایه Background کلیک کرده و آن را بر روی آیکون New Layer در پایین پنل لایه ها می کشیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

در کادر محاوره ای Duplicate Layer، لایه را “Healing Spot” نامگذاری و سپس روی OK کلیک می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

یک کپی از تصویر در یک لایه جدید به نام “Spot Healing” در بالای تصویر اصلی ظاهر می شود:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

پاکسازی اولیه پوست اکنون در یک لایه جداگانه صورت می گیرد.

مرحله دوم: انتخاب Spot Healing Brush

spot healing brush را از نوار ابزار انتخاب می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ
مرحله سوم: تنظیم spot healing brush در حالت  “Content-Aware”

مطمئن شوید که گزینه Type در نوار تنظیمات در حالت Content-Aware تنظیم شده است:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله چهارم: حذف لکه های پوستی

بر روی هر گونه لکه پوستی ناخواسته با استفاده از Spot Healing Brush کلیک کنید تا آنها را حذف کنید. فتوشاپ با جایگزین کردن بافت لکه با بافت مناسب اطراف آن، فورا باعث بهبود تصویر می شود. برای دست یابی به بهترین نتیجه، قلم مو خود را کمی بزرگتر از لکه انتخاب کنید. برای تغییر اندازه قلم مو، دکمه کلید براکت راست ( ] ) را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا قلمو را بزرگتر یا کلید براکت چپ ( [ ) را برای کوچکتر کردن قلم مو فشار دهید. در صورتی که لکه با انجام اولین روتوش به طور کامل از بین نرفت، دکمه Ctrl + Z (در ویندوز) و یا Command + Z (سیستم عامل مک) را روی صفحه کلید خود فشار دهید و سپس اندازه قلمو را در صورت لزوم تغییر دهید و دوباره بر روی همان لکه کلیک کنید.

مثال: حذف لکه های پوستی با spot healing brush

اگر در تصویر به پیشانی زن نگاه کنیم، می بینیم که یک لکه بزرگ در سمت راست وجود دارد. بر روی این لکه Spot Healing Brush را قرار می دهیم و قلمو را کمی بزرگتر انتخاب می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

برای حذف لکه، با Spot Healing Brush بر روی آن کلیک می کنیم. فتوشاپ منطقه ای را که روی آن کلیک کرده ایم، آنالیز می کند و بافت پوست مناسب را از محیط اطرافش پیدا می کند و بافت مناسب را با رنگ اصلی لکه ترکیب می کند. مانند سحر و جادو، لکه ها از بین می روند:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

همین کار را با لکه های دیگر در پیشانی انجام می دهیم، و Spot Healing Brush را کمی بزرگتر از ناحیه ی مورد نیاز نگه می داریم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

روی لکه کلیک می کنیم و  فتوشاپ آن را به سرعت حذف می کند:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

پس از چند کلیک با استفاده از spot Healing Brush برای تمیز کردن لکه های باقی مانده در پیشانی، پوست بسیار شفاف و صاف خواهد شد.

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ
مشکلات دائمی پوست را روتوش نکنید!

هنگامی که روتوش صورت در فتوشاپ را انجام می دهید، به یاد داشته باشید که برداشتن مشکلات موقت پوست مانند آکنه یا سایر مشکلات پوستی معمولا مجاز است اما ویژگی های دائمی مانند خال و یا حتی جای زخم خوشایند نیست زیرا اینها بخشی از ویژگی های فردی هستند. هدف از روتوش تصویر این است که چهره افراد زیباتر به نظر بیاید، نه اینکه آنها را شبیه شخص دیگری کنیم.

تکمیل پاکسازی اولیه پوست

روتوش صورت در فتوشاپ را با حذف لکه های باقی مانده در اطراف چهره فرد ادامه می دهیم. در اینجا تصاویر برای مقایسه چهره زن در کنار هم قرار گرفته اند. سمت چپ تصویر اصلی و سمت راست بعد از روتوش سریع با spot Healing Brush است. در اکثر عکس ها، این پاکسازی اولیه پوست بیش از چند دقیقه طول نمی کشد.

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

برای آشنایی با نحوه روتوش صورت در فتوشاپ جهت شفاف سازی پوست، مراحل بعدی را دنبال کنید.

مرحله پنجم : ایجاد یک کپی از لایه “Spot Healing “

بعد از حذف لکه ها، روتوش صورت را با صاف و شفاف کردن پوست ادامه می دهیم. اولین قدم ایجاد یک لایه جداگانه است. به پنل لایه ها باز می گردیم و با فشار دادن و نگه داشتن کلید Alt (ویندوز) و یا Option (مک) در صفحه کلید و کلیک بر روی لایه “Spot Healing” و کشیدن آن بر روی آیکون New layer یک کپی از لایه “Spot Healing” ایجاد می کنیم.

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

در کادر محاوره ای Duplicate Layer، نام  لایه را “Skin Smooth” می نویسیم و سپس روی OK کلیک می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

اکنون در پنل لایه ها تصویر اصلی در لایه Background، پاکسازی اولیه پوست در لایه “Spot Healing” و لایه جدید با نام “Skin Smooth” قرار دارد.

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله ششم: فیلتر High Pass را اعمال کنید.

برای اینکه پوست صاف شود، از فیلتر High Pass فتوشاپ استفاده خواهیم کرد. به منوی Filter در نوار منو می رویم، Other را انتخاب و سپس High Pass را انتخاب می کنیم.

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

چرا فیلتر High Pass برای صاف کردن پوست مناسب است؟

در درس ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ با فیلتر High Pass آشنا شدیم. نحوه استفاده از فیلتر High Pass برای صاف کردن پوست مشابه با بسیاری از مراحل شارپ کردن تصویر است. فیلتر High Pass لبه های تصویر را جستجو و آنها را برجسته می کند. لبه ناحیه ای است که تغییر بزرگ و ناگهانی در روشنایی یا رنگ بین پیکسل های همسایه وجود دارد. در عکس های پرتره، لبه معمولا در امتداد موی فرد، اطراف چشم، دهان و غیره قرار دارد. بافت پوست دارای مقادیر نسبتا کم جزئیات برای انتقال صافی پوست است. این مناطق به عنوان یک لبه در نظر گرفته نمی شوند، بنابراین به جای برجسته کردن آنها، فیلتر High Pass این مناطق را با رنگ خاکستری پر می کند.

اگر ما تصویر را شارپ کنیم، فیلتر High Pass به ما اجازه می دهد لبه ها (جزئیات) را بدون تحت تاثیر قراردادن پوست برجسته کنیم. اما برای صاف کردن پوست، از High Pass در جهت مخالف استفاده می کنیم. بدین صورت که ما لبه ها را برای شارپ کردن تشخیص نمی دهیم بلکه برای صاف کردن همه چیز به جز لبه ها از آن ها استفاده می کنیم. همراه ما باشید تا ببینیم که این روش چگونه کار می کند.

مقدار رادیوس

فیلتر High Pass لبه ها را تشخیص می دهد و آنها را برجسته می کند و گزینه Radius در پایین کادر محاوره ای High Pass برجستگی لبه را کنترل می کند. به عبارت دیگر، هنگامی که فتوشاپ یک لبه را شناسایی کرده است، مقدار Radius تعیین می کند که چه تعداد پیکسل در هر دو طرف آن به عنوان بخشی از لبه در نظر گرفته شود. مقادیر رادیوس پایین تنها جزئیات ظریف را در تصویر برجسته می کند. اما برای اطمینان از این که جزئیات مهم را نادیده نگیریم، باید اطراف آنها را نیز برجسته کنیم. به این معنی که ما نیاز به یک مقدار بزرگ تر رادیوس داریم. برای یک تصویر پرتره معمولی، مقدار ۲۴ پیکسل برای رادیوس به خوبی کار می کند:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

اگر سوژه شما در عقب عکس باشد یا در حال کار بر روی یک تصویر با وضوح پایین باشید، مقدار رادیوس ۱۸ پیکسل یا حتی ۱۲ پیکسل ممکن است بهتر کار کند.

چرا این مقادیر خاص را باید انتخاب کنید؟ به این دلیل که برای مرحله بعدی مهم است که مقدار Radius قابل تقسیم بر ۳ باشد. به عنوان مثال، حاصل تقسیم ۲۴ به ۳ برابر با ۸، ۱۸ بر ۳ برابر با ۶ و ۱۲ به ۳ برابر با ۴ می باشد. با ادامه نحوه روتوش صورت در فتوشاپ همراه ما باشید تا متوجه شوید این تقسیم بندی به چه علت است.

برای بستن کادر محاوره ای High Pass، روی OK کلیک کنید. اکثر قسمت های تصویر شما به خاکستری تبدیل خواهد شد. مناطق خاکستری، مناطق غیر لبه با جزئیات کم مانند پوست هستند در حالی که حلقه های بزرگ و با کنتراست بالا، لبه ها را نمایش می دهند:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله هفتم : اعمال فیلتر Gaussian Blur

در مرحله هفتم از نحوه روتوش صورت در فتوشاپ باید اثر فیلتر High Pass را خنثی کنیم. تار شدن کمک خواهد کرد که بافت بهتری در پوست به ارمغان آید. به منوی Filter میرویم Blur را انتخاب و سپس Gaussian Blur را انتخاب می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

در کادر محاوره ای Gaussian Blur مقدار Radius را دقیقا یک سوم از مقدار مورد استفاده برای High Pass قرار می دهیم. در مثال، شعاع High Pass را ۲۴ پیکسل تنظیم کردیم، بنابراین مقدار رادیوس Gaussian Blur را یک سوم از آن که ۸ پیکسل است، تنظیم می کنیم. بر روی OK کلیک می کنیم تا کادر محاوره ای بسته شود:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

با تارشدگی اعمال شده، اثر High Pass در حال حاضر شفاف تر و با جزئیات کمتر به نظر می رسد:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله هشتم: تغییر حالت ترکیبی لایه به Light Linear

در پنل لایه ها، حالت ترکیبی لایه “Smooth Skin” را از Normal به Linear Light تغییر  می دهیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

نتیجه ترکیب High Pass در تصویر زیر ایجاد کنتراست بالا و شارپ کردن بیش از حد است. ممکن است وحشتناک به نظر برسد اما نگران نباشید. این تصویر در مراحل بعدی نحوه روتوش صورت در فتوشاپ حتی بدتر می شود!

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله نهم از نحوه روتوش صورت در فتوشاپ : تبدیل لایه

به منوی Image می رویم، Adjustments را انتخاب و سپس Invert را انتخاب می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

با لایه تبدیل شده، تصویر به شدت تیره تر می شود و همه چیز تار به نظر می رسد:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله دهم : تنظیمات ترکیب

برای کاهش اثر تارشدگی روی نماد Layer Styles در پایین پنل لایه ها کلیک میکنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

Options Blending را از ابتدای لیست انتخاب می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله یازدهم : کشیدن نوار لغزنده “Blend If”

در کادر محاوره ای Style Layer، نوار لغزنده Blend If را مشاهده می کنید. دو مجموعه نوار لغزنده وجود دارد، یکی با برچسب “This Layer” و دیگری با برچسب “Underlying Layer”. ما به نوار لغزنده های بالا (که برچسب ” This Layer” دارد) نیاز داریم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

لغزنده را در انتهای نوار مدرج قرار  می دهیم. این لغزنده ها چگونگی ترکیب لایه “Smooth Skin” با تصویر زیر آن را بر اساس سطوح روشنایی لایه کنترل می کنند. لغزنده در سمت چپ برای مخلوط کردن مناطق تاریک لایه استفاده می شود و لغزنده در سمت راست قسمت های روشن تر را ترکیب می کند:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

کاهش هاله های روشن

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ را با کاهش هاله های روشن ادامه می دهیم. کلید Alt (ویندوز) و یا Option (سیستم عامل مک) را در صفحه کلید خود فشار داده و نگه می داریم، روی لغزنده در سمت راست کلیک کرده و آن را به سمت چپ می کشانیم. با نگه داشتن کلید Alt (ویندوز) و یا Option (ویندوز) در هنگام کشیدن لغزنده تا وسط نوار، فقط سمت چپ لغزنده حرکت می کند و سمت راست در محل خود ثابت می ماند. هنگام کشیدن نوار لغزنده اگر به تصویر نگاه کنید می بینید که هاله های روشن کمتر می شوند. لغزنده را تا انتهای سمت چپ می کشیم تا بتوانیم در حد ممکن آنها را کاهش دهیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

تصویر زیر نتیجه ی کشیدن نوار لغزنده اول است. در حال حاضر بیشتر هاله های نور از بین رفته اند و یا حداقل کمتر از قبل جلب توجه می کنند. فقط هاله های تیره باقی مانده است:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

کاهش هاله های تیره

برای کاهش هاله های تیره، روی لغزنده سمت چپ کلیک کرده و آن را به سمت راست می کشیم. باز هم باید لغزنده را تا انتها به سمت راست بکشیم تا بیشتر هاله های تیره ناپدید شوند. برای بستن کادر محاوره ای Layer Style روی OK کلیک می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

تاثیر کشیدن هر دو لغزنده در تصویر زیر آورده شده است. همانطور که می بینید پوست بسیار صاف شده است اما در مراحل بعدی ایرادات را برطرف می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله دوازدهم : اضافه کردن Layer Mask

برای محدود کردن اثر شفافیت در پوست، لایه ماسک را در قسمت پنل لایه ها اضافه می کنیم. کلید Alt (ویندوز) و یا Option (سیستم عامل مک) را فشار داده و نگه می داریم و روی آیکون Add Layer Mask کلیک می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

نماد لایه ماسک روی لایه “Smooth Skin” ظاهر می شود. این لایه اثر شفافیت را از نظر پنهان می کند. بنابراین می توانیم بر اساس نیاز از آن استفاده کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله سیزدهم: انتخاب قلمو

در این مرحله از نحوه روتوش صورت در فتوشاپ ابزار Brush را از نوار ابزار انتخاب می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله چهاردهم: تنظیم رنگ قلمو

اطمینان حاصل کنید که رنگ پیش زمینه (رنگ قلم مو) سفید تنظیم شده است. شما می توانید رنگ پیش زمینه و پس زمینه فعلی خود را در پایین نوار ابزار مشاهده کنید. رنگی که در سمت چپ و بالا قرار دارد رنگ پیش زمینه است. اگر رنگ پیش زمینه سفید تنظیم نشده است، کلید D را برای تنظیم مجدد رنگ در حالت پیش فرض فشار دهید:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله پانزدهم: کشیدن قلمو روی پوست

قبل از شروع به کشیدن قلمو روی پوست تنظیمات قلموی خود را در نوار تنظیمات بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که Mode  (کوتاه شده ی Blend Mode) در حالت Normal تنظیم شده است، مقدار Opacity برابر با ۱۰۰٪ و مقدار Flow نیز ۱۰۰٪ است:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

قلم مو را روی پوست می کشیم تا اثر شفافیت را آشکار کند. یک قلمو با لبه نرم به بهترین شکل کار خواهد کرد. ما می دانیم که می توانیم اندازه قلم مو را از صفحه کلید با استفاده از کلید های براکت چپ و راست تغییر دهیم. کلید Shift را برای تغییر سختی قلم مو اضافه می کنیم. کلید Shift و کلید براکت چپ برای ایجاد قلم مو نرمتر و کلید Shift و کلید براکت راست برای ایجاد قلم مو سختتر است.

مثال: کشیدن قلم مو برای نشان دادن شفافیت پوست

شروع به کشیدن قلم مو بر روی پیشانی می کنیم. از آنجایی که ما در لایه ماسک کار میکنیم، رنگ قلم مو را در هنگام کار کردن نمی بینیم. در عوض، اثر شفافیت پوست در نقاطی که از قلمو مو استفاده کرده ایم نشان داده می شود:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

در ادامه نحوه روتوش صورت در فتوشاپ بر روی بینی، گونه ها و در اطراف چشم برای نشان دادن شفافیت پوست در این مناطق از قلم مو استفاده می کنیم. اندازه قلم مو را هنگام کار روی قسمت های مختلف تنظیم کنید تا جزئیات تصویر از بین نرود. اگر دچار اشتباه شدید، کلید X را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا رنگ قلمو به رنگ سیاه تغییر کند و سپس قلم مو را روی قسمت اشتباه بکشید تا اثر شفافیت را پنهان کنید. کلید X را دوباره فشار دهید تا رنگ قلم خود را به سفید تغییر داده و کار روتوش را ادامه دهید:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

در نهایت روتوش تصویر را در اطراف دهان و چانه ادامه می دهیم تا این مناطق را شفاف کنیم، هنگام کار در این قسمت مواظب لب ها باشید:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مشاهده لایه ماسک

برای مشاهده آنچه که دقیقا نقاشی کرده ایم، کلید Alt (ویندوز) و یا Option (سیستم عامل مک) را در صفحه کلید خود فشار داده و نگه می داریم و روی لایه ماسک در پنل لایه کلیک می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

این کار تصویر را به لایه ماسک تغییر می دهد. قسمت های سفید در ماسک جایی است که نقاشی کرده ایم تا پوست را شفاف کنیم. مناطق سیاه مکان هایی هستند که اثر شفافیت پنهان می شود. به نظر کمی وحشتناک می رسد، اما مشاهده ماسک یک راه عالی برای اطمینان از این است که نقطه ای را فراموش نکرده باشیم و در صورت نیاز می توانیم به طور مستقیم بر روی ماسک کار کنیم. برای بازگشت به تصویر خود یک بار دیگر کلید Alt (ویندوز) و یا Option (سیستم عامل مک) را در صفحه کلید خود فشار داده و نگه می داریم و روی لایه ماسک در پنل لایه کلیک می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مرحله شانزدهم: کاهش Opacity لایه

تا این مرحله از نحوه روتوش صورت در فتوشاپ ما پوست را شفاف و صاف کرده ایم اما تاثیر آن بسیار شدید است. برای کاهش این اثر، میزان شفافیت لایه “Smooth Skin” را کاهش می دهیم. به طور کلی، مقدار Opacity بین ۴۰٪ تا ۶۰٪ بهترین کارایی را دارد اما به تصویر شما بستگی دارد. در این تصویر ۵۰٪ را اعمال می کنیم:

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

تصویر بعد از کاهش مقدار Opacity در زیر آورده شده است. این نتیجه نهایی آموزش نحوه روتوش صورت در فتوشاپ است و تصویر فوق العاده به نظر می رسد.

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ

مقالات پیشنهادی :

ادیت حرفه ای عکس با فتوشاپ

منبع :

photoshopessentials.com

نحوه روتوش صورت در فتوشاپ ، آموزش روتوش صورت  ، آموزش روتوش صورت در فتوشاپ ، spot healing brushمطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟