راهنمای درمان آب سیاه چشم

درمان آب سیاه چشم :

بیماری آب سیاه چشم یا همان گلوکوم چشم یکی از بیماری های خطرناکی است که گاه منجر به از دست دادن بینایی فرد می شود. علایم و راههای درمان آب سیاه چشم را در ادامه مشاهده می کنید.

آب سیاه یا گلوکوم

آب سیاه یا گلوکوم به علت تجمع مایع در کره چشم رخ می دهد. این مایع مسئول تغذیه و سالم نگه داشتن چشم است.این مایع پس از ترشح و گردش در داخل کره چشم، از طریق زاویه چشم و مجاری خارج کننده، که در قسمت جلوی چشم قرار دارند، تخلیه می شود. در افراد مبتلا به بیماری آب سیاه چشم محل زه کشی در چشم مسدود شده و مایع داخل چشم نمی تواند از چشم خارج شود. بنابراین، مرتبا مایع تولید شده و باعث می شود فشار در چشم افزایش یافته یابد.

بیماری آب سیاه ، آب سیاه چشم ، درمان آب سیاه چشم

درمان آب سیاه چشم

آب سیاه یا گلوکوم ، درمان آب سیاه ، بیماری آب سیاه چشم ، گلوکوم چشم

این مشکل می تواند به بینایی چشم مبتلا بصورت ماندگار آسیب برساند و درصورت عدم درمان آب سیاه حتی منجر به کوری شود. به زبانی ساده علت آن افزایش شدید فشار زجاجیه یا همان مایع درون چشم است.به طور کلی اشکال در خروج این مایع از منافذ بسیار کوچکی در پیرامون عنبیه (دایره رنگی چشم) است. در برخی موارد بطور مادرزادی منافذ تنگ هستند. در موارد دیگر جلو آمدن عنبیه یا مسدود شدن این منافذ با رنگدانه های عنبیه یا یاخته های خون پس از خونریزی داخل چشم مسیر تخلیه مایع داخل چشم تقریباً مسدود می شود.

گلوکوم را دزد بینایی نیز نامیده اند و دلیلش اینست که تمامی اثرات و سمپتوم های آن بسیار آرام و در طول سالیان بروز کرده بطوریکه درک و تشخیص آن توسط فرد مشکل است و گلوکوم جنرال پس از آب مروارید دومین دلیل کاهش بینایی در جهان است.

علایم آب سیاه چشم

وقتی علایم زیر در فردی وجود داشته باشند احتمال وجود بیماری آب سیاه چشم مزمن وجود خواهد داشت. علائمی چون تغییر مداوم نمره عدسی عینک، سردرد خفیف یا اختلالات مبهم بینایی یا عدم توانایی در تطبیق بینایی از روشنایی به تاریکی.

مراحل اولیه گلوکوم چشم :

از دست رفتن دید محیطی در نواحی کوچک از میدان دید

مطلب مرتبط:  راهنمای جامع درمان نرمی استخوان در طب سنتی و طب جدید

تاری دیدی در یک طرف در سمت بینی میدان دید

مراحل پیشرفته گلوکوم چشم :

بزرگ تر شدن نواحی از دست رفتن دید، معمولاً در هر دو چشم

سفت شدن کره چشم

وجود نقاط کور در میدان دید

نامناسب بودن دید در شب

چه کسانی مستعد گلوکوم چشم هستند؟

عوامل خطرساز برای گلوکوم چشم عبارتند از:سن ، نژاد سیاه، سابقه خانوادگی گلوکوم ، فشار چشم بالا، مرض قند ، فشار خون بالا و نزدیک بینی.

علل آب سیاه یا گلوکوم

علایم در اثر تجمع مایع و افزایش فشار درون چشم و در نتیجه آسیب رسیدن به رشته های عصب چشمی به وجود می آیند اما در برخی از گروه های جمعیتی، تنها ۵۰ درصد از افراد مبتلا به آب سیاه یا گلوکوم زاویه باز اولیه دارای فشار چشم بالا هستند.

تغذیه و رژیم های غذایی

نژاد و جنس

عوامل ژنتیک و سابقه خانوادگی آب سیاه حاد یا مزمن چشم

سن بالای ۶۰ سال

دیابت

بسیاری از داروها نیز فشار داخل چشم را بالا می برند و موجب بدتر شدن بیماری می شوند مانند قرص های سرماخوردگی و آلرژی، آنتی هیستامینها، آرام بخشها، داروهای کورتیکواستروئیدی و برخی داروهای معده و روده.

پیشگیری از بیماری آب سیاه

تمامی افراد باید از چشم پزشک خود بخواهند تا در هر بار معاینه چشم، فشار چشم را نیز اندازه بگیرد و پس از ۴۰ سالگی باید حداقل سالی یک بار معاینه چشم انجام شود. در صورت بروز هرگونه تغییر در بینایی باید به چشم پزشک مراجعه شود.

معاینات چشم از جمله آزمون میدان دید٬ تونومتری یا فشارسنجی (اندازه گیری فشار درون کره چشم) و افتالموسکوپی (مشاهدهٔ پشت چشم).

عواقب مورد انتظار

درمان آب سیاه چشم تا آخر عمر باید ادامه یابد. اگر آب سیاه چشم به موقع تحت درمان قرار گیرد، اشکال دایمی در بینایی به وجود نمی آید. توجه داشته باشید که در این بیماری دید مرکزی تا مرحله آخر بیماری وجود خواهد داشت و هیچگونه اختلالی در دید مرکزی ایجاد نخواهد شد.

درمان آب سیاه چشم

این بیماری را نمی توان درمان قطعی کرد، اما علایم آن را می توان کنترل نمود. در اکثر اوقات می توان فشار چشم را با دارو تا حدی پایین آورد که از آسیب به عصب چشمی و از دست دادن احتمالی بینایی در آینده جلوگیری شود. مهارکننده های آنزیم کربنیک آنهیدراز مانند دورزولامید به تنهایی یا به همراه داروهای مسدد گیرنده بتاآدرنرژیک برای کاهش فشار داخل چشم به کار می روند.

داروهای ادرارآور (دیورتیک) برای کاهش تولید و در نتیجه کاهش تجمع مایع در چشم استفاده می شوند. در صورتی که با قطره های چشمی نتوان بیماری را کنترل نمود، می توان برای درمان آب سیاه چشم از جراحی با لیزر کمک گرفت.

درمان آب سیاه چشم

بیماری آب سیاه ، آب سیاه چشم ، درمان آب سیاه چشم ، آب سیاه یا گلوکوم ، درمان آب سیاه ، بیماری آب سیاه چشم ، گلوکوم چشم

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط