سایت خلایق با بیش از دو سال سابقه و بیش از هزار مقاله ترجمه و تالیفی، به همراه تمام محتوایی که دارد به فروش میرسد. قیمت پیشنهادی خود را به آی دی تلگرام زیر ارسال بفرمایید.

Hikhalayegh@

شکوفایی خلاقیت با تخلیه مغز

 چگونه تخلیه مغز می تواند خلاقیت شما را شکوفا کند؟

سعی در پردازش اطلاعات کمتر، باعث رشد می شود

برای دانش ورزان، کارآفرینان و افراد خلاق، ایجاد ایده های جدید فقط جذاب نیست، بلکه یک نیاز اقتصادی است. با این وجود، به طرز عجیبی، ایجاد محتوای بیشتر، ارسال مطالب جدید، خواندن و پردازش اطلاعات زیادتر، همیشه پاسخی برای دستیابی به خلاقیت بیشتر نیست. کسی که درطول شب درحالی که ایده های بسیار زیادی از مغزش عبورمی کند، تلاش می کند تا به خواب برود، و یا کسی که تجربه نوشتن را داشته است فقط به سمت میلیونها جهت مختلف کشیده شود، این موضوع را به صورت مستقیم درک می کند.

علم این موضوع را ثابت می کند.همانطور که محققانی چون شیرا بارور و موشه بار از مرکز تحقیقات مغز در دانشگاه برایلان کشف کردند که افرادی که اطلاعات زیادی در مغزشان دارند،دارای خلاقیت کمتری هستند.برای رسیدن به این یافته، محققان یک آزمون تداعی کلمه را انجام دادند، در حالی که به تعدادی از شرکت کنندگان لیستی از اعداد بسیار طولانی را برای به خاطر سپردن در ابتدای آزمایش می دادند،به تعدادی هم لیستهای عددی بسیار کوتاه داده میشد.چیزی که آنها یافتند این بود که افرادی که اطلاعات زیادی قبل ازانجام  آزمون تداعی کلمه خلاق داشتند، پاسخهای عمومی تری را ارائه دادند. در حالی که افرادی که دارای اطلاعات کمتری بودند، کلمات متنوع تر و خلاقانه تری را تداعی کردند. به عبارت ساده تر، بار شناختی کمتر به معنای خلاقیت بیشتر است.

بنابراین، در مورد بار شناختی چه می توان کرد؟ همه ما در این جهان زندگی می کنیم.خبر خوب این است که با تمرین، ممکن است بتوانیم میزان تحلیل خلاقیت را در ذهنمان کاهش دهیم.همانطور که تحقیقات اخیرمغز واعصاب نشان می دهد، با تمرین میتوانیم آگاهانه ذهنمان را پاک کرده، و در نتیجه جوهر خلاقیت را روان کنیم. مراقبه به طور خاص، به پزشکان اجازه می دهد تا مشغول چیزی شوند که دکتر دشموخ از دانشگاه فلوریدا  تکنیک “مکث و تخلیه شناختی”(CPU) می نامد و فضای توجه به خلاقیت بیشتر را آزاد می کند.

به زبان ساده تر و خارج از اصطلاحات عصب شناسی،  CPUمراقبه است.این مراقبه ضرورتا یک تمرین تخلیه ذهن از تمامی افکار نیست، اگرچه اگر شما بتوانید این کار را انجام دهید، عالی است.اما هر چه بیشتر و شدیدتر روی زمان حال تمرکز کرده و دائما توجه را به سمت آن هدایت کنید، باعث می شود شما مغزتان را آموزش دهید تا همه خاطرات گذشته را رها کند،در حالی که روی لحظه نزدیک تمرکز دارید.

مطلب مرتبط:  4 راه برای پاک کردن عادت های ذهنی شما

اگر شما در مورد مراقبه یا ذهن آگاهی تردید داشته و اقدام به نشرخبر می کنید، ممکن است بررسی زندگی تعداد روزافزونی از مراقبه کنندگان برجسته در زمینه های مختلف از  موسیقی هیپ هاپ گرفته تا نمایش طنز ایستاده ارزشمند باشد. یکی ازمشهورترین مراقبه کنندگان خلاق در صنعت فیلم، دیوید لینچ ، از یک استعاره مفید مایع روان، برای کمک به توضیح اثرات پاک سازی ذهن بر روی خلاقیت، استفاده می کند.او می گوید:” ایده ها ازطریق یک مجرا جریان می یابد”. استرس، فشار، افسردگی، تنفر و خشم آن مجرا را تحت فشار قرار می دهد. به همین ترتیب، اپرا وینفری حامی کارآفرینی ، فردی خود ساخته و خیّر، درمورد اهمیت جدا شدن وبازگشت به کار خود می گوید: ” حالا وقتی احساس خستگی زیاد می کنم، عقب نشینی می کنم. اگر در محل کارم باشم و افراد با درخواستهای متعدد درجلوی میزم صف کشیده باشند، واقعا در گوشه خلوتی رفته و سعی میکنم خودم را تقویت کنم.” هیچ یک از این رفتارها را نمیتوان به عنوان بی کفایتی یا تنبلی فرد توصیف کرد. بررسی فیلمنامه لینچ و بسیاری از اقدامات کاری اپرا نشان می دهد که یک توصیه در مورد نوعی قدرت پذیرش فرصتهای دست یافتنی که تا حدودی اجازه رشد به آنها داده ایم، وجود دارد. شاید برخلاف انتظار، سعی درپردازش اطلاعات کمتر، باعث رشد می شود و چه کسی حاضر به داشتن این وضعیت نیست؟

اگر شما فکر می کنید که مخالف مراقبه بوده یا در برابر آن مقاومت می کنید، یک خبر خوب این است که گزینه های زیادی در مورد تجربه لحظه حال وجود دارد که میتوانید روی آن تمرکز کنید: برای بسیاری از مراقبه کنندگان، تمرکز مشتاقانه بر تنفس دم و بازدم و برای سایر افراد تمرکز روی شعله شمع ممکن است مفید باشد، اما اگر شما تازه شروع کرده اید، ممکن است چند دقیقه روی چیزی به سادگی ماساژ یک لوسیون خوشبو روی پوستتان به دقت تمرکز کنید، یا هرگاه ذهن شما منحرف می شود توجه خود را دوباره به سمت بو و احساس لوسیون روی پوست هدایت کنید.

مطلب مرتبط:  نگرانی و اضطراب : چه تفاوت هایی میان این دو واژه می باشد؟

بخش بزرگی از آنچه که مراقبه را یک روش مفید برای تجدید قوای مغز برای کارهای خلاقانه می کند و نتیجه تاکید بر دورکردن توجه از مسائل غیر مفید است ممکن است به اندازه توانایی تمرکز دارای اهمیت باشد (در این مورد، تمام مطالب موجود در حافظه فعال شما ).

حالا اگر شما در موقعیت نشستن و مراقبه با شعله یک شمع نباشید چه اتفاقی می افتد؟ برخورد با نگاههای عجیب همکارانتان ممکن است مانع مراقبه شما به عنوان تکنیک پاک سازی درهم ریختگی ذهن شود.اما هنوز امکانات مناسب  دیگری در محیط کاری در دسترس شماست.

اولا، در صورت امکان، خلاقانه ترین کار را  در طول روز، به عنوان اولین کار انجام دهید، قبل از اینکه اطلاعات دیگری به ذهنتان رسیده و باعث به هم ریختن توجه شما شود.

ثانیا”، ممکن است برای تخلیه مغز از نوشتن در یک دفتر استفاده کنید، اجازه دهید تمام چیزی که در ذهنتان وجود دارد آزادانه بر روی صفحه جاری شود.در پایان تخلیه مغز، یک یادداشت درمورد تمرکز اصلی آن روز برای خودتان بنویسید.یک دم و بازدم عمیق انجام داده و بگویید، این کار خلاقانه من برای امروز است.

ثالثا”، یک تکنیک مشابه شامل مهار افکار سرکش با نوشتن روی یک برچسب یا یک تکه کاغذ در محل کارتان است، بنابراین به خودتان اطمینان دهید که رد پای افکاری را که ناگهان به ذهن میآید بدون هدایت کامل توجه به سمت آن، دنبال می کنید.

در آخر، یکبارکه شما ذهنتان را پاک میکنید، بلافاصله آنرا با مطالب بی ارزش پر نکنید. در زمان انجام کارهای خلاقانه، از رسانه های اجتماعی و سایتهای خبری دوری کنید.به یاد داشته باشید که گاهی داشتن ایده های بیشتر، به معنای دریافت اطلاعات کمتر است.

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

success.com

/article/how-a-brain-dump-can-unlock-your-creativity
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط