راهنمای جامع درمان انسداد روده با گیاهان دارویی و درمان با طب مدرن

درمان انسداد روده با گیاهان دارویی : انسداد روده بیماری است که از عبور غذا و مایعات از روده کوچک یا بزرگ جلوگیری می‌کند.

انسداد روده می‌تواند به خاطر چسبندگی‌ های داخل شکم که پس از جراحی ایجاد می‌ شود، غده‌های التهابی یا عفونی روده، فتق و تومور ایجاد شود. در ادامه روشهای درمان انسداد روده با گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی آوردهمی شود.

علایم انسداد روده چیست ؟

از علائم انسداد روده می توان به درد شکم و حالت‌ تهوع اشاره کرد. دیگر علائم انسداد روده عبارتند از استفراغ، اسهال، یبوست، ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع و تورم شکم.

درمان انسداد روده با گیاهان دارویی ، درمان گیاهی انسداد روده ، درمان انسداد روده

درمان انسداد روده با گیاهان دارویی

جراحی انسداد روده ، علایم انسداد روده چیست ، علائم انسداد روده ، انسداد روده چیست

علل انسداد روده چیست ؟

انسداد مکانیکی روده کوچک : علل متداول انسداد مکانیکی که در آن مانع فیزیکی، روده کوچک را مسدود می‌کند عبارتند از :

چسبندگی‌ های روده – نوارهای بافت فیبری در حفره شکم که ممکن است بعد از جراحی شکم یا لگن ایجاد شوند، فتق، تومورهای روده کوچک، بیماری‌های التهابی روده مثل بیماری کرون، پیچ خوردن روده، تلسکوپی شدن روده

انسداد مکانیکی روده بزرگ : انسداد مکانیکی روده بزرگ مشکل چندان شایعی نیست. علل احتمالی این نوع انسداد عبارتند از:

سرطان روده بزرگ، دیورتیکولیت، پیچ‌خوردگی روده بزرگ، انبار شدن مدفوع، باریک شدن روده بزرگ به علت التهاب و زخم

ایلئوس پارالیتیک : می‌تواند موجب بروز علائم و نشانه‌های انسداد روده شو،د اما انسداد فیزیکی وجود ندارد. در ایلئوس پارالیتیک، مشکلات عصب یا عضله، موجب از هم گسیختگی انقباضات طبیعی و هماهنگ عضله روده‌ها، کندی یا توقف حرکت غذا و مایعات در دستگاه گوارش می‌ شود.

علل بروز این مشکل عبارتند از : جراحی شکم، جراحی لگن، عفونت، برخی داروها ازجمله داروهای ضدافسردگی و داروهای مُسکنی که بر ماهیچه‌ها و اعصاب تاثیر دارند، اختلالات عضله و عصب مانند بیماری پارکینسون

عوامل خطر آفرین

عمل جراحی شکم و لگن

بیماری کرون

سرطان در شکم، به ویژه در صورت انجام عمل جراحی برای برداشتن تومور یا پرتو درمانی

عوارض انسداد روده چیست ؟

انسداد روده اگر تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است موجب بروز عوارض جدی و خطرساز از جمله موارد زیر شود:

مرگ بافت : انسداد روده ممکن است خون‌رسانی به بخشی از روده را قطع کند. فقدان خون سبب مرگ دیواره روده می‌ شود. مرگ بافت ممکن است به پارگی دیواره روده انجامیده و به بروز عفونت منجر شود.

عفونت : پریتونیت، عفونت حفره شکم است که مشکلی بسیار خطرساز بوده و نیاز به درمان فوری و غالبا جراحی دارد.

درمان انسداد روده

درمان انسداد روده به علت بروز مشکل بستگی دارد ولی عموما به بستری شدن بیمار نیاز خواهد بود.

قرار دادن خط وریدی در سیاهرگ برای تجویز مایعات

مطلب مرتبط:  راههای پیشگیری و درمان بیماری پلاگر

وارد کردن لوله نازو گاستریک از راه بینی و وارد کردن آن به معده برای مکش هوا و مایعات و تسکین ورم شکم.

قرار دادن یک لوله نازک قابل انعطاف (کاتتر) در مثانه برای زهکشی ادرار و جمع کردن ادرار برای آزمایش

درمان انسداد روده مکانیکی جزیی : در این حالت پزشک یک رژیم‌غذایی کم‌ فیبر به شما خواهد داد که برای روده‌ای که دچار انسداد جزیی است، هضم آن ساده‌تر است. در صورتی که انسداد به خودی خود برطرف نشود، برای رفع انسداد، بیمار به جراحی نیاز خواهد داشت.

درمان انسداد روده مکانیکی کامل : اگر انسداد روده به گونه‌ای باشد که چیزی از روده رد نشود، انسداد کامل است و برای رفع آن بیمار نیاز به جراحی انسداد روده دارد.

نوع عمل جراحی انسداد روده به عامل ایجادکننده انسداد و بخش آسیب‌ دیده روده بستگی داردجراحی انسداد روده شامل برداشتن انسداد و همچنین بخش‌های دیگری از روده است که دچار صدمه یا مرگ شده است.

همچنین ممکن است پزشک به جای جراحی انسداد روده از یک استنت متسع‌ شونده فلزی استفاده کند. در این حالت از طریق آندوسکوپ، لوله‌ای را از راه دهان یا مقعد، وارد روده بزرگ می‌ کنند. این استنت با فشار، روده بزرگ را باز می‌کند تا انسداد دفع شود.

درمان انسداد روده ایلئوس پارالیتیک : در صورتی که مشخص شود نشانه‌های بیماری به علت ایلئوس پارالیتیک به وجود آمده است، پزشک به مدت یک یا دو روز وضعیت بیمار را در بیمارستان کنترل می‌کند. ایلئوس پارالیتیک غالبا یک حالت موقتی است که به خودی خود بهبود می‌یابد.

در صورتی که ظرف چند روز ایلئوس پارالیتیک بهبود نیابد، ممکن است پزشک دارویی تجویز کند که سبب انقباض عضله شود و به این ترتیب وضعیت مساعدی برای عبور غذا و مایعات در روده فراهم آید.

در رابطه با ناخوشی انسداد روده حتماً باید به پزشک رجوع کرد و درمان با روش‌های سنتی یا خانگی در این رابطه بسیار خطرناک محسوب می‌ شوند. (توصیه خلایق برای درمان انسداد روده با روشهای طب سنتی این است که این کار حتما زیر نظر پزشک با تجربه و متخصص طب سنتی انجام گیرد.)

به عقیده پزشکان هرگونه دارو و درمان که باعث تسریع حرکت دودی روده شود از جمله استفاده از انواع مسهل‌ها، دم کردنی‌ های مسهل، کیسه آب گرم، ورزش شکم، بلند کردن بار سنگین و غیره می‌تواند عواقب بسیار خطرناک (حتی مرگ بیمار) را در پی داشته باشد.

درمان انسداد روده با گیاهان دارویی

به منظور درمان انسداد روده با گیاهان دارویی اولین دارو کوشاد یا ژانسیان است.

مطلب مرتبط:  راهنمای جامع درمان کرم روده آسکاریازیس

مصرف دمنوش بابونه همراه با شکر سرخ روشی دیگر برای درمان انسداد روده با گیاهان دارویی است.

جهت درمان گیاهی انسداد روده روغن بابونه را روی معده و روده ها به صورت موضعی هر سه ساعت یکبار بمالید.

برای کمک به درمان گیاهی انسداد روده ۱۴ عدد انجیر را بجوشانید و فقط آب آن را میل کنید.

مصرف دمنوش گل سرخ به درمان گیاهی انسداد روده کمک می کند.

یک قاشق از روغن بادام تلخ را در آب جوش حل کرده و میل کنید.

در یک لگن آب داغ، مقداری روغن شوید بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه در آن بنشینید.

روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی کنید.

برای درمان گیاهی انسداد روده به با گیاه سنا و گل سرخ به نسبت مساوی دمنوش درست کنید و روزی سه لیوان مصرف نمایید. (بسیار قوی است و باید زیر نظر پزشک با تجربه طب سنتی مصرف شود.) تنقیه با همین دمنوش نیز کارآمد است.

درمان انسداد روده با گیاهان دارویی

درمان انسداد روده با گیاهان دارویی ، درمان گیاهی انسداد روده ، درمان انسداد روده ، جراحی انسداد روده ، علایم انسداد روده چیست ، علائم انسداد روده ، انسداد روده چیست

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط