پیشنهاد خلایق

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی : در تصلب شرایین یا همان گرفتگی عروق بافت رگها سخت و باریک می شود.

این فرآیند پیشرفته به صورت خاموش و آرام آرام رگها را مسدود می کند و گردش خون را به خطر می اندازد. جهت مطالعه روشهای درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی با ما همراه باشید.

تصلب شرایین اصلی ترین علت حمله قلبی، سکته مغزی و بیماریهای عروقی دیگر است، که به همه آنها بیماریهای قلبی و عروقی اتلاق می شود.

درمان گیاهی تصلب شرایین ، داروی گیاهی تصلب شرایین

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی

درمان سنتی تصلب شرایین ، درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی

علل تصلب شرایین

رگها مسئول انتقال خون از قلب به سایر نقاط بدن هستند. رگها از اندوتلیوم تشکیل شده اند. وظیفه اندوتلیوم این است که رگها را سالم و نرم نگاه دارد تا جریان خون به راحتی انجام شود.

تصلب شرایین از جایی آغاز می شود که اندوتلیوم به دلیل فشار خون بالا، کشیدن سیگار و یا کلسترول بالا آسیب می‌بیند و این آسیب باعث به وجود آمدن پلاک می شود.

زمانی که کلسترول بد LDL، از اندوتلیوم آسیب دیده عبور می کند، کلسترول وارد دیواره رگ می شود.

در این هنگام گلبولهای سفید کلسترول را جذب خود می کنند. به مرور زمان تجمع اندوخته کلسترول و سلول ها به رسوب در رگها تبدیل می شود. پلاک، در نتیجه حرکت کلسترول و بقایای سلولی به وجود می آید که باعث تولید برآمدگی در دیواره رگ می شود.

با پیشرفته شدن گرفتگی رگ، این برآمدگی نیز بزرگ و بزرگتر می شود. زمانی که خیلی بزرگ شود، آن قسمت از رگ را به طور کامل مسدود می کند و تصلب شرایین به مرور در کل بدن اتفاق می افتد.

در نتیجه، بیمار نه تنها در معرض حمله قلبی قرار می گیرد، بلکه سکته مغزی و سایر بیماریها نیز دور از ذهن نخواهد بود.

تصلب شرایین تا سنین میانسالی و پس از آن هیچ علائمی ندارد. اما زمانی که رگها به باریکترین حد خود می رسند، خون لخته می شود و باعث درد شدید خواهد شد. رگهای مسدود شده گاهی پاره می شوند و لخته های خون در مسیر رگ به حرکت در می آیند .

پلاکهای به وجود آمده در بیماری تصلب شرایین انواع مختلفی دارند:

آنها در دیواره رگ باقی می مانند و بیشتر از حد بزرگ نمی شوند، از آنجایی که این نوع از پلاک، باعث گرفتگی عروق نمی شود، ممکن است هیچ علائمی از خود نشان ندهد.

نوع دیگری از پلاک می تواند به آرامی و به مرور زمان در جریان خون رشد کند، که عوارض شدیدی ایجاد می کند. درد شدید قفسه سینه (با فشار زیاد) مشخصه آن است .

بدترین نوع پلاک، زمانی حادث می شود که رگ را پاره کند و به لخته خون اجازه دهد تا در شریان به حرکت در آید. این موضوع در مغز باعث سکته مغزی و در قلب باعث تصلب شرایین می شود.

پلاکها باعث به وجود آمدن سه نوع بیماری قلبی و عروقی می شوند:

بیماری شریانهای کرونری: پلاکها و رسوبات ساکن باعث گرفتگی عروق و درد شدید قفسه سینه می شوند و یک پارگی ناگهانی باعث از کار افتادن ماهیچه قلب می‌شود که سکته قلبی و یا اصطلاحاً میوکارد نامیده می شود.

بیماری عروقی مغزی : پلاکها و رسوباتی که در رگهای مغز پاره می شوند، باعث سکته مغزی و آسیب دائمی به مغز می شوند. مسدود شدن های گذرا نیز در رگهای مغز باعث نارسایی مغزی می شود که هشداری است برای سکته مغزی. در صورتی که ممکن است هیچ آسیب جدی هم دراین حالت به مغز نرسیده باشد.

بیماری پریفرال (باریک شدن عروق) : باریک شدن عروق در پاها باعث کم شدن گردش خون در این اندام ها می شود، که منجر به اختلال در راه رفتن و به تعویق افتادن بهبودی زخمها می شود و نوع حاد این بیماری منجر به قطع عضو می گردد.

عوامل خطر آفرین تصلب شرایین

کشیدن سیگار، کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت، چاقی اطراف شکم، استرس، نخوردن میوه ها و سبزیجات، مصرف بیش از اندازه الکل، نداشتن برنامه ورزشی منظم

مطلب مرتبط:  شناخت بیماری چشمی تراخم و راههای درمان

حتماً دقت کرده اید که این فاکتورها در یک چیز مشترک هستند : اینکه شما می توانید از هر کدام از این فاکتورها جلوگیری کنید! متخصصان معتقدند که با کنترل کردن این فاکتورها، خطر بیماریهای قلبی و عروقی و تصلب شرایین به شدت کاهش می یابد.

درمان تصلب شرایین

زمانی که رگ مسدود می شود، معمولا به همان شکل باقی می ماند. با خوردن دارو و تغییر در شیوه زندگی، تشکیل شدن پلاکها کاهش می یابد و یا قطع می شود.

تغییر در شیوه زندگی: تغییر در شیوه زندگی، جلوی پیشرفت تصلب شرایین را می گیرد و یا حتی آن را متوقف می کند. البته این به آن معنا نیست که اگر رژیم غذایی سالم، ورزش و ترک سیگار را وارد زندگی خود کنید، این تغییرات باعث از بین رفتن مسدودیت رگها می شود، اما ثابت شده است که خطر حملات قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

دارو: داروهای مخصوص کلسترول بالا و فشار خون بالا پیشرفت تصلب شرایین را کاهش می دهد و خطر حملات قلبی و مغزی را نیز پایین می آورد .

به غیر از دو روش بالا پزشکان با عملهای پیشرفته می توانند رگهای بسته شده را باز کنند به شرح زیر:

آنژیوگرافی و استنت گذاری: اتریزاسیون قلبی همراه آنژیوگرافی رایجترین عمل قلبی برای باز کردن عروق و تصلب شرایین است. با استفاده از یک لوله بسیار باریک که پزشکان از طریق رگ پا و یا بازو به داخل رگ می فرستند، به محل انسداد رگ می رسند.

انسداد رگ در مانیتور دستگاه ایکس ری دیده می شود. آنژیوپلاستی و استنت گذاری نیز باعث باز شدن رگ مسدود شده می شوند. استنت گذاری درد را کاهش می دهد اما از سکته قلبی احتمالی در آینده جلوگیری نمی کند.

عمل بای پس : در این روش جراحان یک رگ سالم (معمولاً از پا) را جدا کرده و جایگزین رگ مسدود شده می کنند.

در نهایت این عملهای جراحی عوارض جانبی پیچیده ای دارند. به همین دلیل پزشکان آنها را بر روی بیمارانی انجام می دهند که دردهای شدید دارند. و در نتیجه بهترین شیوه برای دچار نشدن به تصلب شرایین پیشگیری از طریق خود مراقبتی می باشد.

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی

درمان گیاهی تصلب شرایین با سیر : سیر ماده ی غذایی شماره یک برای پاکسازی رگ‌ها محسوب می‌شود. اگر نمی‌خواهید رگ‌هایتان به این زودی‌ها دچار انسداد شود و مشکلات بعدی را به بار بیاورد سیر را در برنامه ی روزانه تان بگنجانید.

درمان گیاهی تصلب شرایین با جو دوسر : جو دوسر باعث کاهش چربی‌ هایی می‌شود که به جداره ی رگ‌های خونی چسبیده اند.

درمان سنتی تصلب شرایین با سیب : سیب حاوی ترکیبی به نام پکتین است که نقش موثری در کاهش کلسترول دارد. زمانی که کلسترول خون در حد نرمال باشد امکان گرفتگی رگ‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.

درمان سنتی تصلب شرایین با ماهی : بدن ما برای بهبود عملکرد دستگاه قلب و عروق و همچنین جلوگیری از گرفتگی رگ‌ها به اسیدهای چرب موجود در ماهیها نیاز دارد. در بین ماهی‌های مختلف، ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، تن و ساردین حاوی بیشترین میزان اسیدهای چرب امگا۳ هستند.

چند داروی گیاهی تصلب شرایین عبارتند از زردچوبه، اسفناج، میوه های خشک، گوجه فرنگی و انار.

مطلب مرتبط:  معرفی بیماری اپیسپادیاس

روغن زیتون نیز یک داروی گیاهی تصلب شرایین است که اکسیر جوانی است.

به منظور درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی ۳۰ تا ۶۰ گرم ریشه شب بوی خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را یک ساعت بگذارید بماند و خیس بخورد. بعد آن را روی آتش بگذارید تا یک تا دو دقیقه بجوشد. سپس آن را از روی آتش بردارید و بگذارید خنک شود. صاف کنید، با عسل شیرین سازید و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید تا تصلب شرائین شما برطرف گردد.

بهترین روش درمان سنتی تصلب شرایین استفاده از زالودرمانی و اگر گرفتگی شدید باشد استفاده از روش فصد است که حتماً باید زیر نظر متخصص با تجربه طب سنتی انجام گیرد.

درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی

درمان گیاهی تصلب شرایین ، داروی گیاهی تصلب شرایین ، درمان سنتی تصلب شرایین ، درمان تصلب شرایین با گیاهان دارویی

مطالب مرتبط