سایت خلایق با بیش از دو سال سابقه و بیش از هزار مقاله ترجمه و تالیفی، به همراه تمام محتوایی که دارد به فروش میرسد. قیمت پیشنهادی خود را به آی دی تلگرام زیر ارسال بفرمایید. 

Hikhalayegh@

سندرم کوتارد یا سندرم مرده متحرک چیست ؟

سندرم کوتارد که به آن سندرم مرده متحرک هم گفته می‌ شود، یک سندرم روانی خیلی نادر است.

در سندرم کوتارد بیمار اعتقاد پیدا می‌ کند که مرده است یا اینکه وجود ندارد یا پوسیده است و یا این که خون و اعضای داخلی‌ اش را از دست داده است. بعضی از این بیماران هم فکر می‌ کنند که نامیرا شده‌اند.

سندرم کوتارد

بعضی از آنها علاوه بر اینگونه تفکرات عجیب و غریب، مدام بو‌هایی به مشامشان می‌رسد که دیگران آن را احساس نمی‌کنند. بوی متعفن و گندیده شدن اعضای داخلی بدنشان آنها را همیشه آزار می‌دهد.

علل سندرم کوتارد

اختلال مغزی سندروم کوتارد به بیماری‌ های دیگری نیز مرتبط می‌شود. مثلا اگر شخصی دچار اسکیزوفرنی باشد ممکن است دچار سندروم کوتارد هم بشود یا گاهی اوقات هم ممکن است با یک تصادف و وارد شدن ضربه‌ای به مغز فرد، او تصور کند که یک مرده متحرک است.

سندرم کوتارد که به هذیان کوتارد، هذیان نفی گرایی و هذیان نیستی و پوچ گرایی نیز معروف است از نظر پاتوفیزیولوژی با سندرم کاپگراس ارتباط دارد.

این سندرم گاهی در بیمارانی که از افسردگی اساسی رنج می برند نیز دیده شده است.

همچنین در افرادی که مبتلا به صرع و فلج عمومی نیز هستند دیده می شود.

یکی دیگر از علل بروز این اختلال وارد آمدن ضربات و صدمات شدید به برخی نواحی مغزی است.

آسیکلوویر که با نام تجاری زوویراکس هم فروخته می‌شود یک داروی معمول برای درمان بیماری هایی مانند تاول تبخالی یا دیگر عفونت‌ های مشابه است. در حدود یک درصد از افرادی که این دارو را به صورت خوراکی یا وریدی دریافت می‌ کنند، برخی اثرات جانبی روانی شامل سندرم کوتارد را تجربه می‌کنند. این اتفاق عمدتا در افرادی که نارسایی کلیوی دارند بروز می‌کند.

درمان سندرم کوتارد

معمولاً داروهای ضد افسردگی و ضد جنون تجویز می‌شود که البته کاربرد چندانی ندارد.

معمولاً توسط شوک ‌درمانی، مشکل بیمار حل می‌شود و به شرایط عادی بر می گردد.

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط