آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی ، ارتقای تلفظ زبان انگلیسی

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

در مبحث  آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی  این پرسش متداول وجود دارد که چگونه می توان تلفظ زبان انگلیسی خود را ارتقا داد

«what?»

«can you say that again?»

وقتی صحبت می کنید چند بار این پرسش ها را می شنوید؟ حتی اگر گرامر زبان انگلیسی و دایره لغات انگلیسی شما عالی باشد باز هم ممکن است بخاطر تلفظ کلمات انگلیسی ، مردم منظور شما را درست متوجه نشوند.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی ، نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی ، یادگیری زبان انگلیسی ، قوانین استرس در زبان انگلیسی

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

تلفظ لغات انگلیسی به صورت نوشتاری ، سیلاب در زبان انگلیسی ، تلفظ حروف انگلیسی ، تلفظ صحیح لغات انگلیسی

یادگیری تلفظ صحیح لغات انگلیسی یکی از سخت ترین قسمت های یادگیری زبان انگلیسی است.

صداهای حروف انگلیسی

در زبان انگلیسی  صداهایی وجود دارد که شاید در زبان مادری شما وجود نداشته باشد پس باید یاد بگیرید چطور صداهای حروف انگلیسی  را درست تلفظ کنید.

علاوه بر این، حروف صدادار انگلیسی ، کار تلفظ صحیح لغات انگلیسی را سخت می کنند. مثلا« Way»، «weigh» و « whey» مانند هم تلفظ می شوند در حالیکه«comb»، «bomb» و «tomb» تلفظی متفاوت دارند.

بله درسته می دانیم این مساله گیج تان می کند. به همین دلیل در اینجا نکاتی را ذکر می کنیم که به بهبود تلفظ صحیح لغات انگلیسی تان کمک می کنند.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

مهارت گوش کردن را یاد بگیرید

قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه صحبت کنید باید یاد بگیرید چگونه گوش کنید. وقتی گوش می کنید متوجه می شوید تلفظ برخی صداهای زبان انگلیسی دشوار است. گوینده می گوید « sleep» یا « slip» ؟ «chin» یا « shin»؟ اگر تفاوت ها را متوجه شوید صحبت کردن راحت تر خواهد شد.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

دستوالعمل های زیادی وجود دارد که می توانید برای یادگیری لیسنینگ زبان انگلیسی از آنها استفاده کنید. مقالات زیادی در خصوص یادگیری گوش کردن به فیلم، آوازها و موسیقی ها  و ابزار صوتی وجود دارد. همچنین می توانید تمرین های لیسنینگ زبان انگلیسی آنلاین را انجام دهید.

به کلماتی مانند «sleep» و«slip» جفت کلمات مشابه گفته می شود که فقط در یک صدا با یکدیگر تفاوت دارند. وقتی می خواهید بجای تمرین تلفظ صداهای زبان انگلیسی ، به انگلیسی اصیل گوش کنید می توانید فیلم های زبان اصلی را تماشا نمایید یا از سایت های آنلاین استفاده کنید که شامل موزیک ویدئو، فیلم، اخبار هستند.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

در سایت های آنلاین ، هر کلمه دارای تعریف داخل متن، تصویر و جملاتی بعنوان مثال های و تمرین های صوتی است پس به اندازه کافی به منابع انگیلسی بومی دسترسی دارید.

هرچه بهتر کلمات را بشنوید تلفظ آنها را بهتر یاد می گیرید.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

به حرکات لب و دهان خود توجه کنید

هنگام صحبت دهان تان را حرکت می دهید. چگونگی حرکت دهان بر نحوه تلفظ صحیح لغات انگلیسیتاثیر دارد.

مرحله اول برای اصلاح شکل دهان این است که توجه تان را به آن متمرکز کنید. راه هایی برای چک کردن شکل صحیح  دهان و لب ها هنگام صحبت کردن وجود دارد که چند مورد را ذکر می کنیم:

از آینه استفاده کنید. این آسان ترین روش است تا متوجه شوید هنگام صحبت کردن به انگلیسی دهان تان چه تغییراتی دارد.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

انگشت تان را روی لب ها بگذارید( مثل زمانی که می خواهید بگویید«هیس») . وقتی صحبت می کنید انگشت تان را تکان ندهید. باید حرکت لب ها یا فشاری که به انگشت تان می آید را احساس کنید.

به شکل دهان و لب های افراد هنگام صحبت کردن به انگلیسی توجه کنید. سعی کنید فیلم یا نمایش مورد علاقه تان را در تلویزیون نگاه کنید. آیامی توانید حرکت صورت و صداهای هنرپیشه ها را تقلید کنید؟

راهکارها و تصاویر آنلاینی وجود دارد که کمک می کنند تا یاد بگیرید چگونه دهان خود را حرکت دهید. توضیحات خوبی برای تلفظ صداهای زبان انگلیسی در برخی کلمات خاص وجود دارد. این دستور العمل ها برای افرادی که انیمیشن های سه بعدی      می سازند مناسب است اما تصاویر شروعی عالی برای این است که بفهمیم هنگام صحبت کردن دهان چگونه باید باشد.

مطلب مرتبط:  نامه تجاری انگلیسی ، چگونه می توان یک نامه تجاری به زبان انگلیسی نوشت؟

به زبان تان توجه کنید

تفاوت مهم بین rice و lice ، موقعیت قرار گرفتن زبان شماست. وقتی صحبت می کنید زبانتان را حرکت می دهید تا صداها ساخته شوند. شاید تا بحال به این موضوع دقت نکرده اید زیرا بدون فکر کردن این کار را انجام می دهید.

برای ارتقای تلفظ حروف انگلیسی بهتر است حرکت زبان هنگام صحبت کردن را بررسی کنید.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

تلفظ حروف انگلیسی «L» و «R» و صدای«TH» برای غیر بومی ها دشوار است. تلفظ حروف انگلیسی به شکلی صحیح

به  حالت قرار گرفتن زبان بستگی دارد.

تلفظ صدای «L»: زبان باید پشت دندان های جلو و سقف دهان ، درست پشت دندان ها، را لمس کند. حالا بگویید: «light». چند بار تکرار کنید. توجه کنید زبان تان در چه حالتی قرار دارد. مطمئن شوید سقف دهان تان را لمس می کند.

تلفظ صدای «R»: زبان نباید سقف دهان را لمس کند. زبان را به سمت عقب و وسط دهان حرکت دهید یعنی نزدیک جایی که وقتی ساکت هستید زبان در آنجا قرار می گیرد. هنگام تلفظ این صدا لب ها باید کمی گرد شوند. حالا چند مرتبه بگویید right. باید جریان هوا بین زبان و سقف دهان تان را احساس کنید. همچنین باید احساس شود هنگام گفتن این کلمه لب ها کمی گرد می شوند.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

تلفظ صدای «th»: اگر چنین صدایی در زبان مادری خود نداشته باشید کمی برایتان غریبه خواهد بود. برای تلفظ این صدا زبان را بین دندان های بالا و پایین بگذارید. زبان باید کمی بین دندان ها جلو بیاید و وقتی هوا را از دهانتان بیرون می دهید اجازه دهید کمی هوا بین زبان و دندان ها جریان پیدا کند. حالا چند بار بگویید think. مطمئن شوید زبان بین دندان هایتان قرار می گیرد.

حالا که متوجه شدید زبان تان را باید کجا بگذارید می توانید تفاوت را بشنوید؟

اگر متوجه نمی شوید هنگام صحبت کردن باید زبان تان در چه حالتی باشد از دیگران کمک بخواهید.  از انها بخواهید یک کلمه را بگویند و بعد توضیح دهند زبان شان کجا قرار می گیرد. شاید آنها هم تا قبل از این هیچگاه به این موضوع توجه نکرده باشند.

سیلاب در زبان انگلیسی

کلمات را به صداهایش تقسیم کنید

کلمات از سیلاب ها یا بخش ها تشکیل شده اند. مثلا کلمه syllable  دارای سه سیلاب است: syl-la-ble. کلمات را به بخش هایی تقسیم کنید تا تلفظ شان راحت تر شود.

برای اینکه بدانید یک کلمه چند بخش دارد کف دست تان را زیر چانه تان بگذارید. کلمه را آهسته تکرار کنید. هر زمان چانه دست تان را لمس کرد یک سیلاب محسوب می شود.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

تلفظ لغات انگلیسی به صورت نوشتاری

برای یادگیری تلفظ لغات انگلیسی به صورت نوشتاری می توانید بخش های یک کلمه را بنویسید و بین هر سیلاب خط فاصله بگذارید( هر سیلاب در زبان انگلیسی  باید حداقل یکی از حروف صدا دار را داشته باشد: a,e,I,o,u,y) ). حالا کلمه را بگویید و بعد از هر سیلاب مکث کنید. اینطوری راحت تر نیست؟

قوانین استرس در زبان انگلیسی

صداها و کلمات را با استرس بیان کنید

انگلیسی، زبان استرس دار است. یعنی برخی کلمات و صداها وجود دارند که مهم تر از بقیه هستند. وقتی کلمه ای را با صدای بلند می گویید می توانید آن را بشنوید. مثلا استرس کلمه introduce در پایان کلمه است، پس اینگونه تلفظ می شود: in-tro-DUCE

گاهی اوقات جایی که استرس کلمه قرار می گیرد می تواند معنی آن را تغییر دهد. این کلمه رابا صدای بلند بگویید: present . اگر بگویید PREsent ، اسم است ویعنی «همین الان» یا « هدیه». وقتی می گویید «present» فعل است ویعنی « دادن یا نشان دادن».

برای یادگیری قوانین استرس در زبان انگلیسی به نکات زیر توجه کنید:

مطلب مرتبط:  بازی یادگیری زبان انگلیسی ، بازی های انگلیسی آنلاین به يادگيرى زبان انگليسى کمک می کنند

استرس در اکثر اسامی دو سیلابی بر روی سیلاب اول است و اکثر افعال دوسیلابی بر روی سیلاب دوم قرار می گیرد.

درست مانند کلمه present. به مثال دیگری توجه کنید: اسم «ADDress» یعنی جایی که زندگی می کنید و فعل «address» یعنی صحبت کردن با کسی.

اگرچه همه صداها پیچیده هستند، نباید نگران یاد گرفتن آنها باشید. بهترین روش برای یادگیری این است که گوش کنید و تمرین نمایید. بخاطر داشته باشید کسانی که زبان مادری شان انگلیسی است این اصول را نمی دانند وفقط می گویند کدام صداها درست هستند. با تمرین کافی می توانید درستی انها را یاد بگیرید.

 

جملات نیز دارای استرس هستند. یعنی برخی کلمات مهم تر بوده و با قدرت بیشتری نسبت به بقیه ادا می شوند . این جمله را با صدای بلند بخوانید: I ate some toast with butter in the morning.

باید صداها اینگونه باشند: I ate some toast with butter in the morning.

توجه داشته باشید چگونه وقتی به کلمه مهمی می رسید سرعت تان کم می شود و سریعا از کلماتی که اهمیت کمتری دارند می گذرید.

خواندن با صدای بلند، گفتگو و گوش کردن به صحبت های دیگران و توجه به مکان قرار گرفتن استرس هنگام صحبت کردن تمریناتی هستند که می توانند به شما کمک کنند.

از ویدئوها و پادکست ها برای آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی استفاده کنید

ویدئوها و ابزار صوتی فراوانی  برای آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی  وجود دارد که می توانید برای بهبود صحبت کردن از آنها استفاده کنید. برخی ازاین ویدئوها ایجاد صداهای مختلف در انگلیسی را نشان می دهند و برخی دیگر نحوه صحبت کردن آمریکایی انگلیسی در هر گفتگویی را یاد می دهند.

اگر با پادکست ها راحت هستید انواع فایل های صوتی وجود دارد که همه چیز را از تلفظ تا استرس و زیر و بمی صدا به شما یاد می دهد.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

از خودتان فیلمبرداری کنید

یک راه برای اینکه متوجه شوید همه تمرین های تان جواب داده اند این است که از خودتان فیلمبرداری کنید. فقط داشتن ضبط صوت کافی نیست چون باید ببینید چگونه صحبت می کنید نه اینکه بشنوید. برای فیلمبرداری از خودتان به هیچ نرم افزار خاصی نیاز نیست. اکثر کامپیوترها و گوشی های تلفن همراه ضبط ویدئویی دارند.

فیلم خود را با سایر فیلم هایی که همان کلمات را ادا کرده اند مقایسه کنید. از ویدئوی مورد علاقه تان یک قسمت را انتخاب کنید . یک یا دو جمله آن را در نظر بگیرید و هنگام تلفظ آنها از خودتان فیلم بگیرید تا متوجه شوید چقدر با فیلم اصلی تفاوت دارید. این کار را تکرار کنید.

برای چک کردن ویدئو از دیگران می توانید کمک بگیرید. اگر تلفظ تان مثل فیلم اصلی نبود از خودتان بپرسید: حرکات دهانم درست است؟ زبان در جای درستی قرار گرفته است؟ استرس صحیح کلمات رعایت شده است؟

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی

با دوست تان تمرین کنید

همیشه تمرین باعث تکامل می شود و با تمرین کردن با یک دوست زودتر می توان به این هدف رسید. فردی را پیدا کنید تا بتوانید با او تمرین نمایید. تمرین کردن با یک دوست این شانس را به شما می دهد تا هر چیزی که یاد گرفته اید را بکار گیرید و چیزهای جدیدی را از طرف مقابلتان یاد بگیرید. در ضمن این کار سرگرم کننده هم هست.

در آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی ، یادگیری نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی به اندازه لغت و گرامر اهمیت دارد. با انجام این چند نکته بزودی نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی را مانند یک انگلیسی زبان یاد خواهید گرفت.

آموزش تلفظ صحیح لغات زبان انگلیسی ، نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی ، یادگیری زبان انگلیسی ، قوانین استرس در زبان انگلیسی ، تلفظ لغات انگلیسی به صورت نوشتاری ، سیلاب در زبان انگلیسی ، تلفظ حروف انگلیسی ، تلفظ صحیح لغات انگلیسی

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها