چگونه خش سی دی را از بین ببریم ؟ خش‌گیری CD و DVD با سه راهکار

چگونه خش سی دی را از بین ببریم ؟

دیسک‌های سی دی (CD) یا دی وی دی (DVD) در اثر استفاده زیاد یا بی‌توجهی در نگهداری دچار خط و خش می‌شوند و در نتیجه مدت زیادی طول می‌کشد تا دستگاه بتواند محتویات آن‌ها را اجرا کند و بسیار آزاردهنده می‌شوند. راهکاری زیادی در اینترنت برای رفع خط و خش سی دی ارائه شده است، ولی ما در این مطلب سه مورد از بهترین آن‌ها شامل پولیش یا صیقل دادن سی دی با خمیردندان، استفاده از یک ماده ساینده و پوشاندن سی دی با واکس را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. در ادامه با هم یاد می‌گیریم که چگونه خش سی دی را از بین ببریم ؟

خش گیری سی دی ، خش گیر سی دی ، خش سی دی

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

روش اول: استفاده از خمیردندان برای خش گیری سی دی :

۱- از یک خمیردندان قلیایی برای پولیش یا همان صیقل دادن سی‌دی استفاده کنید. بدین منظور ابتدا خمیردندان را روی سطح خراشیده سی‌ دی بمالید و با انگشت به صورت یکنواخت روی سطح آن پخش کنید.

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

۲- خمیردندان را با حرکت دایره‌وار از مرکز سی دی و در یک خط مستقیم به طرف بیرون دور تا دور سی دی به آرامی بکشید.

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

۳- سی دی را زیر آب گرم بگیرید و کاملاً بشویید. سپس آن را با یک پارچه تمیز نرم خشک کنید و دوباره چک کنید تا مطمئن شوید اثری از خمیردندان یا رطوبت روی سی دی نمانده باشد. در آخر پس از تمیز و خشک کردن سی دی، سطح آن را با یا پارچه نرم براق کنید.

مطلب مرتبط:  تغییر رمز اینستاگرام در چند گام ساده

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

حالا می‌خواهیم یاد بگیریم با مواد خش‌گیر چگونه خش سی دی را از بین ببریم ؟

روش دوم: پولیش سی دی با مواد خش‌گیر

۱-یک ماده خش‌گیر مناسب برای پولیش انتخاب کنید. محصولات زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای پولیش یا صیقل دادن سی دی استفاده کنید، ولی مواد پاک‌کننده ۳M و براسو (Brasso) احتمالاً بهترین ماده خش گیر سی دی باشند. از مواد خش‌گیر ساخته شده برای خودرو نیز می‌توانید برای این کار کمک بگیرید.

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

۲- کمی از ماده خش گیر سی دی را روی یک پارچه بدون پرز نرم و تمیز مانند کهنه یا دستمال تمیزکننده عینک بمالید. سپس آن را به صورت دایره‌وار به آرامی روی خط و خش سی دی بکشید. این کار را باید از مرکز سی دی به سمت لبه‌ها انجام دهید و حدود ۱۰ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

پس از پولیش یا براق کردن سی دی دقت کنید که دیسک سی دی را روی یک سطح سفت و صاف قرار دهید. فشار دادن دیسک روی یک سطح بسیار نرم ممکن است باعث ترک برداشتن یا لایه لایه شدن آن شود.

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

۳- دیسک سی دی را با آب گرم کاملاً بشویید و بگذارید خشک شود.

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

۴- اگر مشکل همچنان پابرجا بود، دوباره حدود ۱۵ دقیقه آن را پولیش کنید تا خط و خش‌ها به طور کامل برطرف شود. سطح اطراف خراش باید براق به نظر بیاید و خراش‌های روی آن بسیار ریز باشند.

حتماً بخوانید: آموزش نحوه رایت کردن سی دی و DVD در ویندوزهای مختلف

روش سوم: خش گیری سی دی با استفاده از واکس

۱- یک لایه خیلی نازک از وازلین، چسب چوب، واکس مایع خودرو، واکس کفش و یا واکس مبلمان را روی سطح سی دی بمالید. بگذارید واکس چند دقیقه روی خراش‌ها بماند. با این کار خراش روی سی دی پر می‌شود و در نتیجه دستگاه دوباره می‌تواند آن را اجرا کند.

مطلب مرتبط:  نحوه پاک کردن تاریخچه یا هیستوری جستجوی گوگل

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

۲- سی دی را با یک پارچه بدون پرز نرم و تمیز با حرکت دایره‌وار از داخل به بیرون پاک کنید.

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

۳- دیسک سی دی را مجدداً تست کنید. اگر روش خش‌گیری با واکس یا وازلین مؤثر واقع شد ، فوراً اطلاعات سی دی را روی یک دیسک جدید رایت کنید. واکس زدن تنها یک راه‌حل موقت است تا سی دی مدتی کار کند که بتوان داده‌های آن را روی کامپیوتر یا یک دیسک جدید انتقال داد.

چگونه خش سی دی را از بین ببریم

چگونه خش سی دی را از بین ببریم ؟

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

wikihow.com

خش گیری سی دی ، خش گیر سی دی ، خش سی دی

/Fix-a-Scratched-CD
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط