راهنمای کامل درمان گیاهی بیماری ادیسون

بیماری آدیسون چیست ؟ روشهای درمان گیاهی بیماری ادیسون

وقتی که غده فوق کلیه به اندازه کافی هورمون تولید نکند، بیماری آدیسون رخ می دهد. در بیماری آدیسون، مقدار کمی کورتیزول و آلدوسترون تولید می‌شوند. بیماری آدیسون به نام نارسایی غده فوق کلیهنیز خوانده می‌شود. در ادامه روشهای درمان گیاهی بیماری ادیسون آورده می شود.

بدن دارای ۲ عدد غده فوق کلیه می‌باشد که در بالای کلیه ها قرار دارند. این غده، یک غده درون ریز است و با ترشح هورمون‌ها، سلامت بافت‌ها و اعضای بدن را حفظ می‌کند.

درمان بیماری ادیسون ، درمان گیاهی بیماری ادیسون ، بیماری ادیسون چیست ، بیماری آدیسون

درمان گیاهی بیماری ادیسون

غدد فوق کلیه، به دو بخش تقسیم می‌شوند: بخش داخلی (مدولا) و بخش خارجی (کورتکس).

بخش خارجی، هورمون‌هایی به نام کورتیکواستروئید می‌سازد. این هورمون‌ها شامل : گلوکوکورتیکوئیدها ، مینرالوکورتیکوئیدها و هورمون‌های جنسی مردانه (آندروژن ها) هستند.

گلوکوکورتیکوئیدها: کورتیزول یکی از آنهاست که باعث تبدیل غذا به انرژی می‌شود و نقش مهمی را در پاسخ سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند. این هورمون باعث کاهش استرس نیز می‌گردد.

مینرالوکورتیکوئیدها: آلدوسترون یکی از آنهاست که باعث حفظ تعادل سدیم و پتاسیم خون می‌شود. این هورمون، فشار خون و آب بدن را ثابت نگه می‌دارد.

آندروژن‌ها: این هورمون ها باعث میل جنسی و توسعه توده عضلانی در مردان و زنان می‌شوند.

بیماری ادیسون چیست ؟

وقتی که غده فوق کلیه به اندازه کافی هورمون تولید نکند، بیماری آدیسون رخ می دهد. در بیماری آدیسون، مقدار کمی کورتیزول و آلدوسترون تولید می‌شوند. بیماری آدیسون به نام نارسایی غده فوق کلیهنیز خوانده می‌شود. این بیماری، در هر سنی و جنسی رخ می‌دهد.

اگر بیماری آدیسون را درمان نکنید، بحران آدیسون با مشکلات دیگر به سراغتان خواهد آمد؛ مثل جراحت و عفونت.

انواع آدیسون

دو نوع بیماری آدیسون وجود دارد:

اگر غده فوق کلیه به دلیل وجود مشکل در خودش، به مقدار کافی هورمون تولید نکند، به نام نارسایی اولیه غده فوق کلیهخوانده می‌شود.

اگر غده فوق کلیه تحت تاثیر دیگر مشکلات بدن به مقدار کافی هورمون تولید نکند، به نام نارسایی ثانویه غده فوق کلیهخوانده می‌شود.

نارسایی اولیه غده فوق کلیه

این نوع از بیماری آدیسون وقتی رخ می‌دهد که کورتکس غده فوق کلیه آسیب ببیند و به مقدار کافی هورمون تولید نکند. یکی از دلایل این نارسایی، بیماری خود ایمنی بدن می‌باشد، یعنی سیستم ایمنی بدن، کورتکس غده فوق کلیه را نمی‌شناسد و در نتیجه به آن حمله می‌کند.

دلایل دیگر نارسایی اولیه غده فوق کلیه عبارتند از: بیماری سل، عفونت‌های غده فوق کلیه، ایدز، انتشار سرطان و رسیدن به غده فوق کلیه و خونریزی در غده فوق کلیه.

نارسایی ثانویه غده فوق کلیه

نارسایی غده فوق کلیه می‌تواند در اثر بیماری غده هیپوفیز باشد.

غده هیپوفیز هورمونی به نام آدرنوکورتیکوتروپیک ( ACTH) ترشح می‌کند. این هورمون باعث تحریک کورتکس غده فوق کلیه و ساخت هورمون‌های این بخش می‌شود. لذا اگر به مقدار کافی ACTH ساخته نشود، موجب تولید کم هورمون‌های غده فوق کلیه می‌گردد. لازم به ذکر است، حتی در مواقعی که غده فوق کلیه سالم است، کمبود ترشح ACTH منجر به نارسایی فوق کلیه می‌گردد. به همین خاطر این عارضه را به نام نارسایی ثانویه غده فوق کلیه می‌خوانند.

از دلایل دیگر این نارسایی عبارت است از: افراد مصرف کننده کورتیکواستروئیدها مثل بیماران آسمی و آرتریتی. همین طور بیمارانی که، به طور ناگهانی کورتیکواستروئید را قطع می‌کنند.

علائم بیماری ادیسون چیست ؟

غالبا نشانه‌های این بیماری، کند پیشرفت می‌کنند و ممکن است ماه‌ها طول بکشد. این علائم عبارتند از:

ضعف عضلانی و خستگی، کاهش وزن و کاهش اشتها، تیره شدن پوست (به دلیل افزایش رنگدانه های پوست) ،تکه تکه شدن پوست، علاقه زیاد به خوردن نمک، کاهش قند خون (هیپوگلیسمی)، اسهال و استفراغ، درد عضلانی یا درد مفصلی، افسردگی، زود رنجی و تحریک پذیری

علائم نارسایی حاد غده فوق کلیه

برخی اوقات، ممکن است علائم بیماری آدیسون ناگهانی ظاهر شوند. نشانه‌های نارسایی حاد عبارتند از:

درد پایین کمر، شکم و پاها

استفراغ و اسهال شدید (که باعث از دست دادن شدید آب بدن می‌شود)

کاهش فشار خون

عدم تمرکز

افزایش پتاسیم خون

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر دارای علائم زیر شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

تیره شدن پوست

خستگی بیش از حد

کاهش وزن غیر ارادی

مشکلات معدیروده‌ای مثل حالت تهوع، استفراغ و دل‌ درد

سرگیجه و بیهوش شدن

میل زیاد به خوردن نمک

درد عضلانی و یا درد مفصل

درمان گیاهی بیماری ادیسون

آزمایشات لازم برای تشخیص بیماری آدیسون

آزمایش خون: برای اندازه گیری مقدار آنتی بادی‌ها، سدیم، پتاسیم، کورتیزول و ACTH

آزمایش تحریک ACTH: مقدار هورمون کورتیزول را قبل و بعد از تزریق ACTH مصنوعی اندازه می‌گیرند. ACTH باعث ساخته شدن کورتیزول در غده فوق کلیه می‌شود. اگر در این آزمایش، مقدار کورتیزول کم بود یا وجود نداشت، نشان می دهد غده فوق کلیه آسیب دیده است.

آزمایش وابسته به انسولین: اگر پزشک شک کند که آیا غده هیپوفیز، موجب نارسایی غده فوق کلیه شده است یا نه، این آزمایش را درخواست می‌کند. انسولین را تزریق می‌کند و در فواصل مختلف، قند خون و کورتیزول را اندازه گیری می‌کند. در افراد سالم، مقدار قند کم و مقدار کورتیزول زیاد می‌شود.

سی تی اسن شکم: برای نشان دادن اندازه غده فوق کلیه و دیگر مشکلات غیر عادی که ممکن است موجب نارسایی غده فوق کلیه گردند.

MRI غده هیپوفیز: برای نشان دادن علت نارسایی غده فوق کلیه.

درمان بیماری ادیسون

درمان بیماری ادیسون توسط هورمون درمانی انجام می‌شود. این روشهای درمان بیماری ادیسون عبارتند از :

کورتیکواستروئید خوراکی: شامل: هیدروکورتیزون، پردنیزون و یا استات کورتیزون

کورتیکواستروئید تزریقی: اگر استفراغ می‌کنید، این نوع درمان بیماری ادیسون بهتر است.

آندروژن تعویضی: در زنان، برای درمان کمبود آندروژن، دهیدرواپیناداسترون تجویز می‌شود. برخی مطالعات نشان داده‌اند که این روش باعث بهبود رضایت و میل جنسی می‌شود.

دریافت مقدار زیادی نمک: در مواقع ورزش کردن، هنگامی‌که هوا گرم است و یا دارای درد معدیروده‌ای و یا اسهال هستید، مقدار زیاد نمک تجویز می‌شود. همینطور در مواقعی مثل جراحی، عفونت و استرس مصرف زیاد نمک را تجویز می‌کنند.

بحران بیماری آدیسون: یک خطر جدی برای سلامتی می‌باشد، چراکه فشار خون و قند خون پایین می‌آید و پتاسیم خون بالا می‌رود. این بحران را باید درمان کرد. در این حالت درمان بیماری ادیسون شامل تزریق داخل وریدی هیدروکورتیزون، محلول سالین و شکر (دکستروز) می‌باشد.

پیشنهادات:

در جیب و یا کیف خود، یک نوشته مبنی بر اینکه بیماری آدیسون دارید، را داشته باشید.

داروها را در دسترس خود قرار دهید. یک روز مصرف نکردن دارو، ممکن است خطرناک باشد. بهتر است مقدار کمی از داروهای خود را در محل کار و کیف مسافرتی داشته باشید.

با پزشک خود مرتبا در ارتباط باشید.

درمان گیاهی بیماری ادیسون

به منظور درمان گیاهی بیماری ادیسون از گیاه زنجبیل به عنوان ادویه در غذاها یا به صورت دمنوش روزانه تا سه استکان استفاده کنید. قطعا خواص زنجبیل تازه بیشتر از زنجبیل خشک شده است.

مطلب مرتبط:  راههای پیشگیری از سرطان معده و راهنمای درمان سرطان معده

ورزشهای تای چی، یوگا و مدیتیشن به پیشگیری و درمان بیماری آدیسون کمک می کنند. این ورزشها را به صورت منظم در باشگاههای ورزشی پیگیری کنید.

گیاه های گل گاو زبان و جنسینگ علاوه بر تقویت سیستم ایمنی در کمک به درمان گیاهی بیماری ادیسون موثر هستند. می توانید گل گاو زبان را به صورت دمنوش روزانه تا سه استکان و جنسینگ را به شکل مکمل یا کپسول مصرف کنید.

چای سبز داروی دیگر برای درمان گیاهی بیماری ادیسون است. آن را در ٰبرنامه روزانه خود بگنجانید.

زردچوبه طبیعی و نوعی قارچ به نام قارچ ریشی نیز گیاهان دیگری هستند که علاوه بر تقویت سیستم ایمنی به درمان گیاهی بیماری ادیسون کمک می کنند.

داروهای دیگر در درمان گیاهی بیماری ادیسون گون، خار مریم و سرخارگل هستند که می توانید آنها را به صورت دمنوش استفاده کنید. ابتدا از عدم ایجاد اختلالات دارویی این گیاهان مطمئن شوید.

درمان گیاهی بیماری ادیسون

درمان بیماری ادیسون ، درمان گیاهی بیماری ادیسون ، بیماری ادیسون چیست ، بیماری آدیسون

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط