راهنمای پیشگیری و درمان بیماری حاملگی طول کشیده

حاملگی با سن جنین ۴۲ هفته و یا بیشتر را حاملگی طول کشیده یا حاملگی پست ترم (حاملگی بیش از حد رسیده) می گویند.

در حقیقت سن طبیعی بارداری در محدودۀ ۳۷ تا ۴۲ هفته می باشد. ولی واقعیت این است که از هفته ۴۰ به بعد، حاملگی باید تحت مراقبت دقیق قرار گیرد و این به خاطر این است که تاریخ زایمان ۴۰ هفته است و همچنین اکثر زنان باردار تا این تاریخ به طور خود به خود دچار دردهای زایمانی خواهند شد.

جفت، مسئول تغذیه جنین است. وقتی سن بارداری طولانی می شود، جفت شروع به پیر شدن می نماید، درنتیجه جنین تغذیه خوبی نداشته و اکسیژن کافی دریافت نمی نماید. این شرایط باعث می شود که جنین، مدفوع دفع نماید.

حاملگی طول کشیده

از طرفی دفع مدفوع در حالت نرمال، بعد از تولد اتفاق می افتد. بنابراین دفع مدفوع قبل از تولد در داخل مایع آمنیوتیک غیر طبیعی است. به دنبال این مسئله جنین در حین تنفس، مایع آمنیوتیک آلوده به مدفوع را وارد ریه ها کرده و دچار سندروم آسپیراسیون مکونیوم می گردد و زمانی که متولد می شود گرفتار مشکلات تنفسی خواهد بود.

علل حاملگی طول کشیده

تخمین اشتباه سن بارداری شایعترین علت حاملگی طول کشیده است.

علل هورمونی و ژنتیک (مانند کمبود سولفاتاز جفتی نوعی اختلال وابسته به کروموزوم x، که جنین های پسر را گرفتار می‌ کند. در چنین حالتی جفت نمی‌ تواند استروژن بسازد، از این رو حاملگی طول می‌کشد)

سابقه حاملگی طول کشیده، سن پایین مادر، اولین زایمان، مولتی پاریته

مشخص نبودن تاریخ آخرین عادت ماهیانه: زمانیکه عادت ماهیانه نامرتب باشد و یا قبل از بارداری قرص ضد باردای مصرف می شده، این اتفاق می افتد. در اینحالت حاملگی پست ترم نمی باشد بلکه اشتباه در حساب کردن تاریخ زایمان است.

در جنسیت پسر بیشتر اتفاق می افتد.

علایم حاملگی طول کشیده

در بچه های مختلف متفاوت است. شایعترین علائم آن عبارتند از پوست خشک، ناخن های بلند، کامل شدن چین های کف دست و پا، چربی زیر پوستی کم، موی سر زیاد، تغییر رنگ پوست به زرد یا قهوه ای.

بسیاری از این نوزادها در سلامتی کامل متولد می شوند. تعداد کمی از آنها دچار مرگ داخل رحم و یا مرگ در دوران نوزادی می شوند. این ریسک با اضافه شدن هر هفته زیادتر می شود.

عوارض حاملگی طول کشیده

بزرگ شدن بیش از حد جنین که با دیستوشی زایمان همراه است.

خطر بلع مدفوع توسط جنین، آسیب دیدگی جنین، کاهش مایع آمنیون

اختلالات ضربان قلب جنین حین زایمان، مرگ جنین

چروک پوست جنین (به این حالت پیری جنین می گویند.)

آسیب به بافت مسیر زایمان ناشی بزرگ بودن جنین

خونریزی بیشتر مادر حین زایمان

چنانچه زایمان طبیعی انجام شود نیاز به استفاده از ابزارهایی همچون واکوئوم برای خروج جنین بیشتر است. گیر کردن شانه ها بعد از خروج سر جنین، از مواردی است که طفل را در معرض عوارض جبران ناپذیر قرار می دهد.

درمان حاملگی طول کشیده

طی ۲ هفته باید زایمان انجام شود. جهت تحریک زایمان روش های مختلف، مدرن و آسانی وجود دارد.

البته می توان صبر کرد تا دردهای زایمانی شروع شود، ولی ریسکش بالا است و باید مرتبا تست های سلامت جنین انجام داد.

داشتن مراقبت های بارداری مرتب و وجود پزشک مسئول و دقیق می تواند از عوارض تاسف بار حاملگی پست ترم جلوگیری نماید.

 مطالب مرتبط

درباره مقاله فوق چه نظری دارید؟