این سایت به فروش میرسد. به آی دی زیر در تلگرام، پیام ارسال فرمایید. 

hikhalayegh@

آموزش دقیق روش استفاده از شمع گوش برای پاکسازی و جرم‌گیری گوش

روش استفاده از شمع گوش

شمع گذاری گوش نوعی درمان مکمل است که در آن پارچه مومی به شکل مخروط ساخته شده است. نوک شمع در قسمت داخلی یا دقیقاً بیرون کانال گوش قرار گرفته و سر دیگر آن روشن می‌شود. این روش با ایجاد خلأ باعث دفع موم و سموم اضافی از گوش می‌شود. اگر تا به حال روش استفاده از شمع گوش را نمی‌دانستید، در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا دستورالعمل‌های کلی استفاده از آن را یاد بگیرید:

نحوه استفاده از شمع گوش ، شمع گوش پاک کن ، شمع گذاری گوش ، عوارض شمع گوش ، جرم گیری گوش با شمع ، جرم گیری گوش با آتش ، پاکسازی گوش با شمع ، شمع پاکسازی گوش

روش استفاده از شمع گوش

روش استفاده از شمع گوش

دستورالعمل‌های زیر درباره نحوه استفاده از شمع گوش به عنوان اطلاعات مرجع عمومی در نظر گرفته می‌شود. این نکته بسیار مهم است که همیشه طبق دستورالعمل‌های دقیق ارائه شده از سوی سازندگان نوع شمع‌ گوشی که استفاده می‌کنید، عمل نمایید:

آماده‌سازی اتاق

 • اتاق موردنظر برای پاکسازی و جرم گیری گوش با شمع باید به گونه‌ای باشد که فرد در آن احساس راحتی کرده و در کل لحظات لذت‌بخشی را تجربه کند. روش‌‌هایی مانند سوزاندن شمع‌های معطر و استفاده از روغن‌های اسانسی می‌تواند چنین فضایی را فراهم آورد.
 • اتاق باید فاقد نقش و نگار باشد تا اطمینان حاصل شود که شعله شمع گوش پاک کن به صورت کاملاً یکنواخت می‌سوزد.
 • اتاق باید گرم باشد تا اطمینان حاصل شود که فرد دریافت‌کننده شمع گوش در تمام طول پروسه درمانی احساس گرمی و راحتی دارد.
 • یک لیوان یا کاسه پر از آب باید در نزدیکی محل برای خاموش کردن شمع قرار داده شود.

آماده‌سازی فرد دریافت‌کننده شمع گوش پاک کن

 • فرد دریافت‌کننده شمع گوش را روی یک پهلو به طوری که احساس راحتی کند، دراز کنید.
 • یک بالش به عنوان تکیه‌گاه زیر سر فرد قرار دهید تا بالا بیاید. بالا بردن سر به طور عمودی، کانال گوش را در وضعیت مناسبی قرار می‌دهد.
 • قبل از شروع شمع گذاری گوش ، موهای ناحیه اطراف گوش فرد دریافت‌کننده را برس بزنید تا مسیر قرار دادن شمع باز شود.
 • برای محافظت از لباس، مو و پوست فرد دریافت‌کننده، حوله یا پوشش دیگری را اطراف ناحیه گوش قرار دهید.
 • فردی که شمع‌گذاری گوش را انجام می‌دهد، بایستی روی یک صندلی در کنار سر فرد دریافت‌کننده بنشیند.
مطلب مرتبط:  علت صدای وزوز گوش و روش های درمان آن در خانه

روش استفاده از شمع گوش

روش اجرای شمع گذاری گوش

 • بسته به مارک شمع گوشی که استفاده می‌شود، ممکن است یک خط یا دایره‌ روی شمع وجود داشته باشد که طول سوختن ایمن آن را مشخص می‌کند. در غیر اینصورت، بسیاری از افرادی که کار جرم گیری گوش با شمع را انجام می‌دهند، یک علامت شش اینچی با ماژیک روی شمع می‌زنند. گاهی اوقات متخصصان پاکسازی گوش با شمع از یک بشقاب کاغذی که سوراخی در مرکز آن برش داده شده است، استفاده می‌کنند. سوراخ باید به قدری بزرگ باشد که سر کوچک شمع گوش تقریباً پنج اینچ به داخل گوش لیز بخورد. در پروسه درمانی جرم گیری گوش با آتش شمع، هنگامی شمع برداشته می‌شود که تقریباً شش اینج از آن باقی مانده باشد، یعنی پنج اینچ شمع در طرف زیر بشقاب کاغذی و یک اینچ مابقی در طرف در حال سوختن شمع باشد.

 

 • فردی که روش استفاده از شمع گوش را اجرا می‌کند، سر ضخیم‌تر شمع گوش را روشن می‌کند. البته در برخی مارک‌های شمع گوش، سری که برچسب ندارد، روشن می‌شود.
 • فرد اجراکننده به آرامی سر روشن نشده شمع گوش را داخل گوش فرد دریافت‌کننده می‌گذارد و کمی می‌چرخاند تا شمع سر جای خود در کانال گوش محکم شود. پس از اینکه شمع به درستی سر جایش قرار گرفت، فرد دریافت‌کننده صدای ترق توروق و خش خش ناشی از سوختن شمع را می‌شنود.
 • فرد اجراکننده در تمام طول فرآیند جرم گیری گوش با آتش شمع گوش، شمع را به حالت عمودی ثابت و آرام با دست سرجایش نگه می‌دارد تا مطمئن شود شمع به هم نچسبیده باشد. وی هرگز نباید فرد دریافت‌کننده را در حین انجام این پروسه درمانی تنها بگذارد یا شمع گوش را رها کند.

 

 • پس از اینکه شمع گوش تا زیر علامت ایمنی شش اینچی و یا علامت ایمنی که از قبل در برخی مارک‌های شمع علامت‌گذاری شده است، سوخت، فرد اجراکننده شمع را به آرامی و با دقت از کانال گوش فرد دریافت‌کننده بیرون می‌آورد.
 • باقیمانده شمع پاکسازی گوش را داخل لیوان یا کاسه پر از آب نزدیک خود، قرار دهید تا شعله آن خاموش شود.
 • پس از برداشتن شمع، فرد اجراکننده هر نوع موادی که ممکن است روی موهای داخل گوش جمع شده باشد، را پاک می‌کند.
 • همین پروسه را با یک شمع گوش پاک کن جدید در گوش دیگر نیز تکرار کنید.
مطلب مرتبط:  راهنمای درمان بیماری اتواسکلروز

روش استفاده از شمع گوش

اقدامات پس از شمع گذاری گوش

 • فرد دریافت‌کننده شمع پاکسازی گوش را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه را در همان حالت درازکش نگه دارید تا از گرم و راحت بودن آن‌ مطمئن شوید.
 • ماساژ آرام نواحی گوش‌، گردن و صورت اثر تسکین‌دهندگی داشته و به افزایش تأثیر کلی شمع‌گذاری گوش کمک می‌کند.
 • برای پیدا کردن باقیمانده مواد فشرده شده، کانال گوش را وارسی کنید. در صورت لزوم از گوش پاک‌کن برای این کار استفاده کنید. هرگز از پنبه، زخم‌ پاک‌کن یا هر آنچه که باقیمانده شمع را به داخل گوش پس می‌زند، استفاده نکنید.

اقدامات احتیاطی

 • با اینکه برخی افراد نحوه استفاده از شمع گوش را می‌دانند و می‌توانند درمان را به تنهایی انجام دهند، ولی اکیداً توصیه می‌شود همیشه برای پاکسازی گوش با شمع از شخص دیگری نیز در کنار خود کمک بگیرید.
 • فرد دریافت‌کننده و اجراکننده شمع گوش هر دو به علت قرار داشتن اطراف شعله شمع بایستی بیشتر احتیاط کنند.
 • چنانچه فرد دریافت‌کننده در طول فرآیند درمان احساس درد و ناراحتی نماید، باید شمع گذاری گوش فوراً متوقف شده و در صورت لزوم به پزشک مراجعه شود.

عوارض شمع گوش

درد شدید و سوختگی ناشی از افتادن موم داغ داخل شمع و گیر کردن آن در پرده گوش از جمله عوارض شمع گوش بوده که افراد استفاده‌کننده از این روش تجربه کرده اند. این موارد می‌تواند باعث آسیب دائم به کانال و پرده گوش شود.

بسیاری از پزشکان و متخصصان اعتقاد دارند که پاکسازی گوش با شمع بی‌تأثیر و خطرناک می‌باشد. براساس تست‌های انجام شده روی بقایای بر جای مانده داخل شمع  گوش پس از اجرای این پروسه درمانی ثابت شده است که باقیمانده مومی و خاکستر موجود در اکثر شمع‌ گوش‌های بکار رفته چیزی نیست که از گوش خارج شده باشد بلکه در واقع تفاله و باقیمانده خود شمع است.

روش استفاده از شمع گوش

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:
candles.lovetoknow.com

نحوه استفاده از شمع گوش ، شمع گوش پاک کن ، شمع گذاری گوش ، عوارض شمع گوش ، جرم گیری گوش با شمع ، جرم گیری گوش با آتش ، پاکسازی گوش با شمع ، شمع پاکسازی گوش

/how-use-ear-candles
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

2 نظرات
بیشترین رای
جدیدترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها