آموزش تصویری حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر با ۲ روش کاربردی

نحوه حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

اگر پس از وصل کردن درایو USB یا کارت حافظه SD به کامپیوتر متوجه شدید که فایل‌های‌تان ناپدید شده‌ و جای آن‌ها را شورتکات (Shortcut) گرفته است، احتمالاً درایو USB شما ویروسی بوده است. خوشبختانه جای نگرانی نیست، داده‌های‌تان هنوز وجود دارند ولی به صورت مخفی هستند. شما می‌توانید با چند دستور ساده و چند ابزار رایگان برای از بین بردن ویروس shortcut ،داده‌های‌ خود را بازیابی کرده و ویروس آلودگی را از درایو مربوطه و کامپیوترتان حذف کنید. در ادامه مطلب با آموزش تصویری حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر با دو روش پاکسازی درایو و عمل اسکن با شما خواهیم بود:

از بین بردن ویروس شورتکات ، حذف ویروس shortcut از کامپیوتر ، از بین بردن ویروس shortcut 

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

نحوه حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر به وسیله پاکسازی درایو:

۱- برای از بین بردن ویروس شورتکات ، ابتدا درایو USB ویروسی را به کامپیوتر خود وصل کنید. وقتی فایل‌های داخل درایو USB شما به شورتکات تغییر کرده باشند، در واقع فایل‌ها هنوز در یک محل مخفی وجود دارند و با انجام این فرآیند به حالت اول باز می‌گردند و شما می‌توانید آن‌ها را دوباره مشاهده کنید.

نکته: به هیج‌وجه این‌گونه شورتکات‌های داخل درایو USB را اجرا نکنید، چرا که احتمال خطر پخش آن‌ها در سیستم وجود دارد.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۲- نام درایو مربوط به درایو USB را مشخص کنید. در اینجا باید نام درایو مربوط به درایو USB یا کارت حافظه‌‌ی ویروسی را بدانید. سریع‌ترین روش برای پیدا کردن نام درایو این است که پنجره Computer یا This PC را باز کنید. نام درایو مربوط به درایو USB کنار عنوان درایو مربوطه درج می‌شود.

روش باز کردن پنجره Computer یا This PC: در ‌نسخه‌های ویندوز، کلیدهای ترکیبی لوگوی ویندوز + E را فشار دهید، در نوار وظیفه، بر روی دکمه Folder کلیک کنید و در صورت استفاده از ویندوز ۷ یا ویستا، در منوی Start بر روی گزینه Computer کلیک کنید.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۳- پنجره Command Prompt یا همان خط فرمان ویندوز را باز کنید. در این مرحله با استفاده از چند دستور سریع در پنجره Command Prompt عمل پاکسازی درایو انجام می‌شود. فرآیند بازکردن این پنجره، بسته به نسخه ویندوز مورد استفاده فرق می‌کند.

  • در همه نسخه‌های ویندوز، کلیدهای ترکیبی لوگوی ویندوز + R را فشار داده و عبارت cmd را وارد کنید تا پنجره Command Prompt راه‌اندازی شود.
  • در ویندوز ۸ و نسخه‌های جدیدتر بر روی دکمه Windows راست کلیک کرده و گزینه Command Prompt را انتخاب کنید.
  • در ویندوز ۷ و نسخه‌های قدیمی‌تر، منوی Start را باز کرده و گزینه Command Prompt را انتخاب کنید.
مطلب مرتبط:  راهنمای تصویری طريقه عوض كردن پسورد ايميل یاهو در کامپیوتر و موبایل

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۴- در پنجره باز شده، دستور *.* \ : attrib -h -r -s /s /d X را تایپ کرده و اینتر بزنید. X را با نام درایو USB جایگزین کنید. به عنوان مثال، اگر نام درایو USB شما E باشد، دستور *.* \ :attrib -h -r -s /s /d E را تایپ کرده و اینتر بزنید. هنگام نوشتن این دستور حتماً بین حروف باید یک فاصله بزنید ولی بین علامت منفی و حروف بعد از آن فاصله‌ای وجود ندارد.

با انجام این دستور، فایل‌های مخفی ظاهر شده و صفات فقط خواندنی و شورتکات‌ها نیز حذف می‌شوند. تکمیل این فرآیند بسته به مقدار داده‌های موجود در درایو USB ممکن است مدتی به طول بینجامد.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۵- پوشه بی‌نامی که در درایو USB ساخته‌اید، را باز کنید. تمام داده‌هایی که قبلاً در اثر آلودگی به ویروس مخفی شده‌اند، در این پوشه گنجانده شده است.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۶- داده‌های بازیابی شده را به طور موقت در محل امنی از کامپیوتر خود کپی کنید تا فرآیند پاکسازی درایو به اتمام برسد. شما می‌توانید یک پوشه در صفحه دسکتاپ خود برای نگهداری فعلی داده‌ها ایجاد کنید. برای این کار کافیست فایل‌ها را از داخل درایو USB به پوشه دلخواه خود بکشید و رها کنید. در ضمن، کپی کردن حجم زیادی از داده‌ها ممکن است مدتی طول بکشد.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۷- در پنجره Computer یا This PC بر روی درایو موردنظر خود راست کلیک کرده و گزینه Format را انتخاب کنید تا پنجره Format باز شود. از آنجایی که با فرمت کردن، تمام داده‌های داخل درایو موردنظر به طور کامل پاکسازی می‌شود، قبل از شروع فرمت حتماً داده‌ها را در جای دیگری کپی کنید.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۸- در ادامه فرآیند از بین بردن ویروس shortcut ، تیک گزینه Quick Format را بردارید و بر روی گزینه Start کلیک کنید. با برداشتن تیک گزینه Quick Format آلودگی ویروسی در درایو USB اسکن و حذف می‌شود. تکمیل فرآیند فرمت کردن احتمالاً مدتی طول می‌کشد.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

حتماً بخوانید: آموزش تصویری روش ویروس‌کشی موبایل اندروید بدون آنتی ویروس

نحوه حذف ویروس shortcut از کامپیوتر با عمل اسکن:

۱- برای حذف ویروس shortcut از کامپیوتر ، برنامه UsbFix را دانلود و اجرا کنید. این برنامه رایگان بوده و می‌تواند عوامل ویروسی بسیار رایج USB را اسکن و حذف نماید. برای دانلود رایگان آن می‌توانید از آدرس fosshub.com/UsbFix.html اقدام کنید.

مطلب مرتبط:  آموزش تصویری نحوه تغییر هوم پیج گوگل کروم در کامپیوتر و گوشی اندروید

پس از اجرای برنامه UsbFix بر روی دکمه Research کلیک کنید تا عملیات اسکن درایو USB آغاز شود. وقتی اسکن به پایان رسید، بر روی دکمه Clean کلیک کنید تا برنامه ویروس‌ها را شناسایی و حذف نماید.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۲- از آپدیت بودن برنامه آنتی ویروس کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید. اگر درایو USB هنگام اتصال به کامپیوتر ویروسی بوده باشد، به احتمال زیاد کامپیوترتان هم ویروسی شده است. در چنین شرایطی اولین مرحله مبارزه با ویروس این است که از آپدیت بودن برنامه آنتی ویروس خود مطمئن شوید. معمولاً برای بررسی آپدیت‌ می‌توانید بر روی آیکون آنتی ویروس خود راست کلیک کرده و گزینه Check for Updates را انتخاب کنید.

اگر برنامه آنتی ویروس روی کامپیوترتان نصب نکرده‌اید، فوراً نسبت به نصب آن اقدام کنید. برنامه‌های Avast، Bit Defender و Windows Defender چند نمونه برنامه رایگان آنتی ویروس به شمار می‌روند.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۳- عمل اسکن را به وسیله برنامه آنتی‌ویروس نصب شده روی کامپیوتر اجرا کنید. انجام اسکن پس از آپدیت برنامه آنتی‌ویروس در مواقعی که به طور منظم سیستم را اسکن نکرده باشید، اهمیت بیشتری دارد.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۴- برای حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر ، برنامه آنتی بد‌افزار Malwarebytes را دانلود و نصب کنید. نسخه رایگان این برنامه را می‌توانید از آدرس mawarebytes.org دانلود کرده و به کمک آن ویروس‌های رایج را شناسایی و حذف کنید.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۵- برنامه آنتی بدافزار را اجرا و آپدیت‌های موجود را نصب کنید. هنگام شروع به کار با برنامه آنتی بدافزار ابتدا از شما خواسته می‌شود آپدیت‌های برنامه را بررسی کنید. سعی کنید آپدیت‌های موجود را قبل از شروع عمل اسکن دانلود و نصب کنید.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۶- در ادامه فرآیند از بین بردن ویروس shortcut با کلیک بر روی دکمه Scan Now شروع به اسکن سیستم کنید. تکمیل فرآیند اسکن احتمالاً حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

۷- پس از تکمیل عمل اسکن بر روی گزینه Quarantine All کلیک کنید. با این کار کلیه آلودگی‌های ویروسی شناسایی شده در حین اسکن حذف می‌شود.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

نحوه حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

wikihow.com

از بین بردن ویروس شورتکات ، حذف ویروس shortcut از کامپیوتر ، از بین بردن ویروس shortcut 

/Remove-Shortcut-Virus-on-Windows
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها