حل مشکل از کار افتادن تاچ گوشی اندروید با ۶ روش کاربردی

از کار افتادن تاچ گوشی

امروزه تقریبا تمامی گوشی ها دارای صفحه نمایش لمسی هستند. از کار افتادن تاچ گوشی و یا کار نکردن قسمتی از تاچ گوشی می تواند مشکل بزرگی باشد زیرا در اینصورت گوشی عملا غیر قابل استفاده خواهد شد. دلایل خرابی تاچ گوشی می تواند از یک برنامه مخرب، در هنگام آپدیت گوشی و یا آسیب های فیزیکی وارد بر آن باشد.

از کار افتادن تاچ گوشی سامسونگ ، کار نکردن قسمتی از تاچ گوشی ، تعویض تاچ گوشی ، خرابی تاچ گوشی ، تعمیر تاچ گوشی ، کار نکردن لمس گوشی

از کار افتادن تاچ گوشی

بنابراین اگر مشکل از کار افتادن تاچ گوشی سامسونگ ، ال جی، هواوی، سونی و یا سایر گوشی های اندرویدی را دارید در ادامه با راهکارهای تعمیر تاچ گوشی برای رفع این مشکل همراه ما باشید.

اگر از کار افتادن تاچ گوشی اندروید به دلایل نامعلوم به وجود آمده باشد

در صورتی صفحه لمسی گوشی شما آسیب فیزیکی ندیده و به صورت ناگهانی از کار افتاده باشد، احتمالا به دلایل نرم افزاری بوده و با روشهای زیر می توانید آن را برطرف نمایید:

۱- ری استارت کردن گوشی

اگر گوشی شما آسیب فیزیکی ندیده باشد، ۸۰ درصد مشکل خرابی تاچ گوشی با یک ری استارت ساده برطرف خواهد شد. برای این کار فقط کافیست گوشی را خاموش کرده، یک دقیقه منتظر بمانید و سپس آن را روشن کنید. این عمل چرخه قدرت را به گوشی باز می گرداند. اکنون ببینید که مشکل از کار افتادن تاچ گوشی برطرف شده است وگرنه راهکارهای بعدی را امتحان کنید.

۲- سیمکارت و مموری کارت را خارج کنید

گاهی اوقات سیم کارت یا کارت حافظه می تواند عامل به وجود آمدن چنین مشکلی باشد. بنابراین ابتدا گوشی را خاموش کرده و بعد سیمکارت و مموری کارت را خارج کنید. سپس مجددا گوشی را بدون سیم کارت و مموری کارت روشن کرده و بررسی کنید که آیا مشکل کار نکردن لمس گوشی برطرف شده است یا که خیر.

از کار افتادن تاچ گوشی

۳- اجرای گوشی در حالت Safe Mode

نرم افزارهای مخرب یا ناسازگار با گوشی می توانند عامل کار نکردن قسمتی از تاچ گوشی و یا تمام آن باشند. با اجرای گوشی در حالت Safe Mode تمامی برنامه هایی که شما نصب کرده اید به صورت موقت غیرفعال خواهند شد. بنابراین اگر بعد از اجرای گوشی در حالت سیف مود، تاچ گوشی به درستی عمل کرد باید برخی از نرم افزارهایی که اخیرا روی گوشی خود نصب کرده اید حذف نمایید. برای ورود به حالت Safe Mode مراحل زیر را دنبال کنید:

در حالی که گوشی روشن است دکمه پاور را برای چند ثانیه فشار داده و نگه دارید. از بین گزینه های ظاهر شده گزینه Power Off را برای چند ثانیه لمس کنید تا یک پیغام ظاهر شود. اکنون جهت ورود به حالت Safe mode روی OK ضربه بزنید.

از کار افتادن تاچ گوشی

۴- ریست کردن گوشی جهت رفع مشکل از کار افتادن تاچ گوشی

اگر روشهای فوق کمکی به شما در حل مشکل از کار افتادن تاچ گوشی سامسونگ یا سایر گوشی های اندرویدی نکرد زمان آن رسیده تا اقدام به ریست فکتوری جهت بازگشت به تنظیمات کارخانه گوشی نمایید. البته باید توجه داشته باشید که با اینکار تمام اطلاعات گوشی و برنامه هایی که روی آن نصب کرده اید پاک خواهند شد. بنابراین قبل از اینکار حتما از گوشی خود بکاپ بگیرید.

جهت ریست فکتوری به مقاله زیر مراجعه کرده و مراحل گام به گام روش دوم این مقاله یعنی ریست گوشی اندروید از طریق حالت ریکاوری را انجام دهید.

مطلب مرتبط:  نحوه ریست کردن گوشی اندروید به دو روش مختلف

اگر کار نکردن لمس گوشی اندروید به دلیل آسیب فیزیکی باشد

در صورتی که گوشی شما از ارتفاع به زمین برخورد کند یا درون آب بیافتد و یا هرگونه آسیب فیزیکی دیگر ببیند، ممکن است باعث خرابی تاچ گوشی شود. در اینصورت قبل از مراجعه به یک تعمیرکار موبایل و احتمالا تعویض تاچ گوشی ، حتما روشهای زیر را امتحان کنید:

۱- صفحه نمایش گوشی را تست کنید

تست کردن صفحه نمایش گوشی، مشکل را برطرف نخواهد کرد اما به شناسایی مناطقی از صفحه نمایش که کار نمی کنند، کمک می کند. برای دسترسی به این قابلیت باید یک کد خاص را شماره گیری کنید که در گوشی های مختلف اندرویدی این کد متفاوت است. کد برخی از این گوشی ها در زیر آمده است:

  • در اکثر گوشی های اندرویدی به خصوص سامسونگ: #۷۳۵۳#*
  • در بیشتر گوشی های اچ تی سی: *#*#۳۴۲۴#*#*
  • در بیشتر گوشی های سونی اکسپریا: *#*#۷۳۷۸۴۲۳#*#*
  • در گوشی های موتورولا: #*۰#*

پس از شماره گیری این کد، یک منو ظاهر می شود که باید گزینه TSP Dot Mode یا TSP Grid Mode را برای تست صفحه نمایش انتخاب کنید. اگر TSP Dot Mode را انتخاب نمایید وقتی صفحه را لمس کنید، نقطه های کوچکی روی صفحه نمایش ظاهر می شوند. اما اگر TSP Grid Mode را انتخاب کنید، می توانید هر نقطه از صفحه نمایش را به صورت شبکه بندی تست کنید.

از کار افتادن تاچ گوشی

۲- روی صفحه نمایش ضربه بزنید

در اثر آسیب دیدن فیزیکی گوشی، ممکن است کابل دیجیتایزر که مربوط به صفحه نمایش است شل شده باشد. شل شدن این کابل باعث از کار افتادن تاچ گوشی می شود، بنابراین شما می توانید با نوک انگشت خودتان به تک تک نقاط روی صفحه نمایش چندین بار ضربه بزنید. اینکار باعث می شود تا کابل دیجیتایزر در صورت شل شدن، به گوشی بطور کامل متصل شود.

امیدواریم روشهای فوق بتواند به شما در حل مشکل از کار افتادن تاچ گوشی اندروید کمک کند. اما اگر هنوز مشکل کار نکردن قسمتی از تاچ گوشی و یا تمام آن را دارید وقت آن رسیده تا برای تعمیر تاچ گوشی و احتمالا تعویض تاچ گوشی به یک تعمیرکار موبایل مراجعه کنید.

از کار افتادن تاچ گوشی

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

fonepaw.com

از کار افتادن تاچ گوشی سامسونگ ، کار نکردن قسمتی از تاچ گوشی ، تعویض تاچ گوشی ، خرابی تاچ گوشی ، تعمیر تاچ گوشی ، کار نکردن لمس گوشی

android-hardware/android-touch-screen-not-working.html
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط