راهنمای درمان دوربینی چشم

درمان دوربینی چشم : دوربینی چشم یکی از عیوب انکساری چشم و به معنی این است که چشم بیمار در دیدن اشیای نزدیک دچار اشکال باشد.

فرد مبتلا به این عیب در دیدن اشیاء دور مشکلی ندارد و اشیا نزدیک را به طور واضح نمی‌ بیند. تمام انسانها بایستی دوربین به دنیا بیایند تا به تدریج در حین مراحل رشد و افزایش طول قدامی خلفی چشم این مقدار دوربینی چشم از بین برود. جهت مطالعه روشهای درمان دوربینی چشم با ما همراه باشید.

با افزایش رشد و بزرگ شدن کره چشم، مقدار از دوربینی چشم از بین رفته و چشم به حالت طبیعی باز می‌ گردد، اما اگر بچه‌ای بدون دوربینی متولد شود در طی مراحل رشد چشم وی نزدیک بین خواهد شد.

درمان دوربینی چشم

دوربینی چشم اغلب به دلیل کم بودن تحدب قرنیه چشم یا کوچکتر بودن کره چشم بوده که نقطه کانونی عدسی روی شبکیه قرار نمی‌ گیرد و در پشت آن تشکیل می‌ شود و فرد مجبوراست سرش را از اجسام دور کرده تا تصویر روی شبکیه بیفتد.

انواع دوربینی چشم

– دوربینی چشم ساده : معمولا به علت کاهش قدرت تطابق یک چشم و یا به علت کاهش طول قدامی خلفی چشم و یا کاهش ضریب شکست اجزای اپتیکی چشم ایجاد می‌ گردد.

– دوربینی چشم پاتولوژیک : معمولا به صورت مادرزادی در شکل یک عارضه ظاهر می‌ گردد، مثلا فقدان عدسی در چشم، جابجایی عدسی ، تغییرات شکل و انحنای سطح انکساری.

– دوربینی چشم فانکشنال : این نوع دوربینی چشم به علت فلج عضلات مژگانی چشم و فقدان نیروی تطابق در چشم ایجاد می‌ شود.

علائم دوربینی چشم

کاهش بینایی ، سردرد به خصوص در پشت سر و گاهی سردرد در ناحیه پیشانی و گیجگاهی

مطلب مرتبط:  مختصری درباره بیماری تولارمی یا تب خرگوش

اشک ریزش، قرمزی چشم، فتوفوبیا (ترس از نور)، خستگی چشم و خستگی عمومی بدن

چشمان ریز (به علت کوچک بودن عمق اتاق قدامی گلوکوم یا آب سیاه)، بلفاریت (شوره زدن مژه‌های پلک)، گل مژه و حتی شالازیون شور

کاهش بینایی در هنگام مطالعه یا انجام کارهای نزدیک از علائم دوربینی چشم است.

در بعضی افراد دوربین مشاهده می‌ شود که در حین کار نزدیک، هر از چند گاهی چشم خود را به مدت چند دقیقه بسته و آن را ماساژ داده و سپس به کار خود ادامه می‌ دهند.

در برخی موارد تنبلی چشم و لوچی چشم

درمان دوربینی چشم

به علت این‌که در دوربینی چشم پرتوهای نور موازی در پشت شبکیه چشم کانونی می‌گردند، لذا به کمک عمل تطابق می‌توان مقداری از دوربینی را جبران کرد، این مقدار دوربینی را اصطلاحا دوربینی ارادی می‌گویند.

مقداری از دوربینی که با کمک تطابق برطرف نمی‌ گردد، اصطلاحا دوربینی مطلق نامیده می‌ شود.

برای اصلاح دید افراد دوربین و درمان دوربینی چشم از عینک با عدسی همگرا استفاده می‌ شود، زیرا توان چشم افراد دوربین از چشم افراد سالم کمتر است. لذا فاصله کانونی عدسی چشم دوربین بیشتر از چشم سالم بوده و تصویر اجسام پشت شبکیه می‌ افتد. نمره عینک افراد دوربین که همان توان عدسی همگرا است، مثبت است و چشم افراد از پشت عینک درشت دیده می‌ شود.

لنز یک وسیله اپتیکی برای برطرف کردن ضعف چشم و درمان دوربینی چشم است. لنز معادل عینک است و مزایایی نسبت به عینک دارد، چرا که در برخی مواقع تصحیح آستیگماتیسم نامنظم با عینک ممکن نیست، یا اینکه چون لنز با چشم حرکت می‌ کند مانع ایجاد آستیگماتیسم مایل می‌ گردد و از نظر زیبایی هم بسیار رضایت بخش است.

در درمان دوربینی چشم با جراحی، اپی‌ تلیوم قرنیه چشم برداشته می‌ شود و بعد از جراحی لیزر، دوباره سر جای خودش گذاشته می‌ شود.

درمان دوربینی چشم

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط