لیزر موهای زائد و الکترولیز و هر آن چه در مورد آنها باید بدانید

لیزر موهای زائد و الکترولیز و سوال و جواب های پیرامون آنها

لیزر موهای زائد اخیرا بسیار پرطرفدار شده است و بسیاری به منظور از بین بردن موهای زائد برای همیشه از آن استفاده می کنند.اجازه دهید جنبه های مختلف لیزر موهای زائد را بررسی کنیم تا نقش و اثرات آن در دنیای زیبایی را بشناسیم.

۱. لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد یک روش غیر تهاجمی است که از نور بسیار متمرکز برای نفوذ به فولیکول های مو استفاده می کند. نور لیزر توسط رنگدانه در شفت مو در فولیکول جذب می شود، گرمای تولیدی باعث آسیب به فولیکول ها شده و در نتیجه مانع از رشد موها در آینده می شود. از این رو برداشتن موها قبل از درمان اثر درمانی لیزر را کاهش می دهد، زیرا هدف لیزر وجود ندارد.

از آنجایی که لیزر موهای زائد تنها بر فولیکول های مو که به طور فعالی رشد می کنند اثر می گذارد، لذا ممکن است لازم باشد فرآیند درمانی حذف موهای زائد با لیزر چندین بار صورت بگیرد تا موها را به طور قابل توجهی کاهش دهد. علاوه بر این، در حالی که لیزر موهای بدن به طور موثری رشد موها را کند می کند، اما حذف دائمی موها را تضمین نمی کند و ممکن است درمان های دوره ای مورد نیاز باشد.

لیزر موهای زائد ، حذف موهای زائد با لیزر ، عوارض لیزر موهای زائد ، لیزر موهای بدن ، از بین بردن موهای زائد برای همیشه 

لیزر موهای زائد

الکترولیز ، الکترولیز چیست ، الکترولیز موهای زائد ، لیزر بهتر است یا الکترولیز ، لیزر بیکینی ، لیزر صورت ، لیزر زیر بغل 

۲. چرا باید لیزر موهای زائد را انتخاب کنیم؟

لیزر در از بین بردن موهای زائد برای همیشه موثر است و یک راه حل نسبتا طولانی برای خلاص شدن از شر موهای ناخواسته بدن را در اختیار شما می گذارد. فقط در عرض چند جلسه می توانید از شر موهای ناخواسته بدن که سال هاست شما را اذیت می کند، خلاص شوید. تکنیک های زدودن موی معمولی مانند اصلاح، اپیلاسیون، کرم های پاک کننده، تیغ زدن، بند انداختن و غیره دارای نتایجی کوتاه مدت هستند و اغلب این تکنیک های حذف مو باعث تحریک رشد مو نیز می شوند.

۳. چرا لیزر موهای زائد راحت و امن است؟

به طور کلی، در حالی که فرآیند حذف لیزر در حال انجام است، از یک سیستم خنک کننده پیشرفته برای محافظت از پوست بیرونی شما استفاده می شود. بیشترین سالن ها و کلینیک های مشهور از تجهیزات پیشرفته برای از بین بردن فوری گرما استفاده می کنند، در حالی که لیزر نیز روی بدن شما عمل می کند. بنابراین شما کمترین احساس ناراحتی را تجربه خواهید کرد و قطعا این حس در مقایسه با کندن مو، اپیلاسیون یا الکترولیز بسیار راحت تر است.

۴. آیا لیزر موهای بدن را برای همیشه از بین می برد؟

لیزر موهای بدن را به طور دائم کاهش می دهد، اما به طور دائم از بین نمی برد. خیلی عجیب نیست که بیمار یک بار در سال به تکرار فرآیند درمان نیاز پیدا کند، حتی اگر ناحیه مورد نظر به طور کامل درمان شده باشد. دلیل این مساله این است که لیزر فولیکول های مویی را که در زمان انجام لیزر درمانی در بدن وجود دارند، هدف می گیرد و از بین می برد، اما فولیکول های جدید می توانند به دلیل تغییرات هورمونی یا تغییر وزن در بدن ایجاد شوند.

۵. آیا لیزر موهای زائد برای هر نوع پوست و رنگ مویی کار می کند؟

لیزر موهای بدن بر روی تقریبا هر نوع پوستی جواب می دهد – از افراد دارای پوست بسیار روشن (که به عنوان نوع I در مقیاس فیتزپاتریک – یک نوع آزمون نوع پوست – شناخته می شود) گرفته تا انواع V و یا حتی VI که دارای پوستی تیره هستند. با این حال، لیزر موهای بدن در افرادی که دارای رنگ پوستی روشن با موهای قهوه ای تیره یا سیاه هستند، دارای بیشترین تاثیر خواهد بود.

لیزردرمانی برای موهای بلوند، خاکستری یا قرمز روشن دشوار است و به جای آن از الکترولیز استفاده می شود.

اگر به دنبال لیزرهای تبلیغاتی هستید که بر روی هر رنگ مویی کار می کنند، ممکن است از IPL برای حذف موهای سبک تر استفاده کنند. IPL طیف گسترده ای از نور را منتشر می کند که به این معنی است که IPL به اندازه لیزر “هوشمند” نیست و به سختی می تواند موهای با طیف گسترده را هدف بگیرد، بنابراین IPL خطر ابتلا به سوختگی را افزایش می دهد. کسانی که دارای موی بلوند و قرمز هستند، باید تحقیق بیشتری انجام دهند تا مطمئن شوند که مراکزی که آنها انتخاب می کنند، در استفاده از IPL تجربه کافی دارند.

۶. قبل از لیزر پزشک چه مواردی را بررسی می کند؟

  • اهداف شما
  • شرایط پزشکی، آلرژی های دارویی و درمان های پزشکی
  • داروهای جاری، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، دخانیات و مصرف مواد مخدر
  • جراحی های قبلی

پزشک شما، یا پرستار آموزش دیده تخصصی، همچنین باید

  • وضعیت سلامت عمومی و وضعیت سلامت پیش از آن یا عوامل خطر را ارزیابی کند.
  • یک دوره درمان را توصیه کند.
  • در مورد نتایج احتمالی لیزر موهای زائد و هرگونه خطر یا عوارض بالقوه آن با شما صحبت کند.
مطلب مرتبط:  ماسک صورت گوجه فرنگی

۷. مدت زمان انجام لیزر موهای زائد چقدر است؟

مدت زمان فرآیند لیزر موهای زائد معمولا بسیار کوتاه است. زمان واقعی عمل بستگی به منطقه مورد درمان دارد. هر فولیکول مو در یک میلی ثانیه تخریب می شود، بنابراین حذف موهای زائد یک ناحیه کوچک (مثل زیر بغل یا چانه) به طور کامل ممکن است چند دقیقه به طول بیانجامد، در حالی که یک ناحیه بزرگتر (مثل پاها) ممکن است تا یک ساعت هم طول بکشد. قبل از شروع درمان، پزشک شما ممکن است یک کرم بیهوشی به پوست شما بمالد.

۸. چه تعداد جلسات درمانی مورد نیاز است؟

این فرآیند فقط در چرخه رشد مو کار می کند، بنابراین این روش اغلب چندین بار انجام می شود. شما ممکن است پس از سه درمان عالی، نتایج خوبی داشته باشید، یا گاهی اوقات درمان شش تا نه جلسه هم طول بکشد.

نیازهای درمانی می تواند متفاوت باشد، زیرا لیزر ملانین یا رنگدانه های تیره موجود در فولیکول های مو را هدف قرار می دهد. در مورد پوست تیره تر، سخت تر می توان بین رنگ پوست و رنگدانه موجود در فولیکول های مو تمایز قائل شد. با این وجود، هنوز هم می توانید نتایج خوبی به دست آورید، اما ممکن است جلسات درمانی بیشتری لازم باشد. اگر پوستی روشن و موهایی تیره داشته باشید، احتمالا پس از سه چهار جلسه به نتایج خوبی دست خواهید یافت.

۹. قبل از لیزر چه باید کرد؟

اگر موهای شما مقداری رشد کرده باشد، دیدن آن را برای تکنسین آسان تر می کند. حتما باید چهار تا پنج هفته قبل از درمان از زدن موهای زائد یا برداشتن موها اجتناب کنید، زیرا انجام این کار موها را از فولیکول بیرون می آورد و هدف لیزر را از بین می برد.

ممکن است پزشک شما توصیه کند که حدود چند ساعت قبل از شروع جلسه درمان، محل درمان را بتراشید. اصلاح باعث می شود میزان ناراحتی را که ممکن است در طول درمان احساس کنید کمتر بشود و مانع از سوختن موها و پوست شما با لیزر می شود.

اگر کسی برنزه کرده باشد، از اسپری برنزه کننده استفاده کرده باشد و یا حمام آفتاب گرفته باشد، باید صبر کند تا اثر برنزگی از بین برود، زیرا رنگدانه در پوست نور لیزر را جذب می کند و اثربخشی درمان را کاهش می دهد.

۱۰. پس از لیزر موهای بدن چه کاری باید کرد؟

بلافاصله پس از درمان می توانید کمپرس یخ و آب سرد را به ناحیه لیزر شده اعمال کنید تا به کاهش هر گونه ناراحتی کمک کنید. در عرض چند هفته پس از عمل، اغلب بیماران ممکن است متوجه رشد موهای جدید از فولیکول های موی ناحیه درمان شده  که در آن زمان غیرفعال بودند، شوند. از این رو، اکثر بیماران باید انتظار داشته باشند که تحت چندین جلسه درمان قرار گیرند. نتایج کلی هر درمان به میزان زیادی به نوع پوست فرد، نوع مو و فاز رشد مو در ناحیه درمان بستگی دارد. لیزر موهای زائد از رشد کامل مو جلوگیری نمی کند، اما پس از چندین درمان، می تواند به میزان قابل توجهی رشد موهای ناخواسته را کاهش دهد.

لیزر موهای زائد

۱۱. زمان بهبودی پس از لیزر موهای زائد چه قدر است ؟

پس از اتمام روند، پوست شما ممکن است قرمز یا تحریک شده باشد. خوشبختانه، این موضوع فقط برای یک یا چند روز طول می کشد. همچنین، تا چند هفته پس از لیزر بدن، پرهیز از نور خورشید یا استفاده از کرم و پوشش ضد آفتاب و همچنین پرهیز از هر گونه برداشتن مو یا اپیلاسیون در ناحیه لیزر شده بسیار مهم و ضروری است.

۱۲. عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد حذف دائمی مو را تضمین نمی کند. برخی از موها می توانند نسبت به درمان لیزر مقاوم باشند یا پس از درمان دوباره رشد کنند – هرچند موهای جدید ممکن است ظریف تر و کمرنگ تر رشد کنند.

عوارض احتمالی لیزر موهای زائد عبارتند از:

○ تورم ملایم در اطراف فولیکول های مو

○ ممکن است تغییرات رنگدانه رخ بدهد، به خصوص در کسانی که پوست تیره تری دارند. این تغییرات معمولا موقت هستند.

○ قرمزی خفیف پوست

○ تحریک موقت ممکن است موجب تاول زدن، کبره بستن، زخم شدن و یا تغییرات دیگر در بافت پوست شود.

کسانی که پوستی سبزه دارند، نیاز به مراقبت ویژه ای نیاز دارند. برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست بیرونی باید لیزر با شدت کمتری برای آنها مورد استفاده قرار گیرد.

بزرگترین خطر با لیزر آسیب به چشم است. هر دوی شما و فردی که عملیات لیزر را بر روی پوست شما انجام می دهد، باید عینک های ایمنی خاصی را بسته به نوع لیزری که استفاده می شود، بپوشید. عوارض دیگر شامل زخم، تاول و سوختگی است که می تواند رنگ پوست شما را تغییر دهد. طبیعی است که قرمزی و تورم وجود داشته باشد، اما اگر تاول یا سوختگی بیش از حد دارید، پس تکنسین نوع اشتباهی از لیزر را برای پوست شما استفاده کرده است.

مطلب مرتبط:  خشکی پوست بدن و راهکارهایی برای درمان آن

این ریسک ها و دیگر ریسک ها و عوارض لیزر موهای زائد باید قبل از عملیات لیزر به طور کامل مورد بحث قرار بگیرند. باید در مورد تمامی سوالات مورد نظرتان به طور مستقیم با لیزر کننده به بحث بپردازید.

۱۳. آیا از لیزر برای حذف موهای تمام قسمت های بدن می توان استفاده کرد؟

تنها جایی که نمی توان استفاده کرد، اطراف چشم ها، ابروها و نواحی بالای گونه ها به دلیل خطر آسیب زدن لیزر به چشم است، اما برای جاهای دیگر می توانید از لیزر استفاده کنید، مانند لیزر بیکینی ، لیزر صورت ، لیزر زیر بغل و … .

سوالاتی درمورد الکترولیز

۱۴. الکترولیز چیست ؟

الکترولیز برای اولین بار در سال ۱۸۷۵ حرفه ای شد و از آن زمان به یک علم بسیار پیشرفته تبدیل شده است. الکترولیز یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف سه روش حذف دائمی مو شامل ترمولیز، گالوانیک و ترکیبی استفاده می شود.

○ ترمولیز: این روش از جریان برق برای ایجاد تخریب فیزیکی حرارت برای از بین بردن فولیکول مو استفاده می کند. این روش سریع است و برای موهای ظریف تر مناسب است.

○ گالوانیک: این روش از جریان برق برای ایجاد یک تغییر شیمیایی در فولیکول مو استفاده می کند تا فولیکول را از تولید مو باز دارد. این روش بسیار کندتر از ترمولیز است، اما در درمان موهای ضخیم موثرتر است.

○ ترکیبی: این علم هر دو مورد فوق را ترکیب می کند تا به سرعت و به طور موثر فولیکول مو را از رشد باز دارد.

لیزر موهای زائد

۱۵. هنگام الکترولیز موهای زائد چه اتفاقی می افتد؟

الکترولیز یک رشته سیمی نازک را به طرف فولیکول مو می فرستد که باعث می شود پوست به طور طبیعی باز شود (به آن آسیب نمی رساند). پس از آن میزان خفیف و کوتاهی از جریان جاری می شود که باعث تخریب پاپیل ها و سلول های رویش موی اطراف می شود. هنگامی که ریشه به طور موثری تحت عملیات قرار گرفت، مو آزاد می شود و می تواند به آرامی از فولیکول خارج گردد. هنگامی که ریشه مو از بین رفت، مو دوباره تولید نمی شود.

۱۶. آیا الکترولیز دردناک است؟

الکترولیز نسبت به لیزر تا حدودی دردناک است. از محرک هایی مانند کافئین و شکر باید قبل از درمان اجتناب نمود.

۱۷. الکترولیز چقدر طول می کشد؟

این امر به فاکتورهای زیادی بستگی دارد و برای هر فرد متفاوت خواهد بود. در حالی که اثر الکترولیز موهای زائد در واقع دائمی است، اما فوری نیست، الکترولیز یک سری مداوم از درمان است. تقریبا سه ماه لازم است تا نتایج قابل توجهی به دست بیاید. این مسئله به علت ریزش طبیعی و جایگزینی مو است. فاکتورهای دیگر عبارتند از بافت مو، روش های قبلی حذف مو. بسیار مهم است که جلسات به طور مرتب تداوم یابند تا بتوانند منطقه ای که قبلا پاک شده را به طور موثری حفظ کنند. ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می کشد تا به طور مناسب همه دوره ها گذرانده شود. مدت هر جلسه می تواند از ۱۵ دقیقه تا چند ساعت به طول بیانجامد.

۱۸. لیزر بهتر است یا الکترولیز ؟

تکنولوژی الکترولیز به اندازه لیزر دقیق نیست و عوارض احتمالی لیزر کمتر از الکترولیز است. اگر شما مویی تیره دارید و پوست تان زیاد تاریک نیست، لیزر بهتر و سریعتر است، اما لیزر برای موهای بلوند، قرمز و سفید چندان موثر نیست و باید از الکترولیز استفاده شود.

۱۹. آیا تمام مراکز برای لیزر موهای زائد قابل اعتماد هستند؟

دستگاه های غیر پزشکی غیر لیزری زیادی در بازار وجود دارند که قدرتمند نیستند و نمی توانند موهای زائد را به طور دائمی از بین ببرند. هزینه این دستگاه ها خیلی کمتر از دیگر دستگاه های اثبات شده هستند و بنابراین اغلب توسط برخی سالن های زیبایی خریداری می شوند که گاهی اوقات خدمات خود را تحت عنوان لیزر موهای زائد ارائه می دهند. این کار نادرست است، زیرا این ها لیزرهای واقعی نیستند. و دوم، تکنولوژی های کم قدرت، کاهش دائمی موی فعالی نخواهند داشت. مراقبت این مراکز یا تبلیغات تقلبی باشید. عده زیادی از افراد در دام این تبلیغات می افتند و باعث می شود که فقط پول خود را از دست دهند یا این که درمان آنها خیلی موثر نباشد. سلامت بدن و پوست شما ارزشش خیلی بیشتر از پول است.

لیزر موهای زائد و الکترولیز و سوالات پیرامون آنها

ترجمه تحقیقی توسط سایت اینترنتی خلایق

لیزر موهای زائد ، حذف موهای زائد با لیزر ، عوارض لیزر موهای زائد ، لیزر موهای بدن ، از بین بردن موهای زائد برای همیشه ، الکترولیز ، الکترولیز چیست ، الکترولیز موهای زائد ، لیزر بهتر است یا الکترولیز ، لیزر بیکینی ، لیزر صورت ، لیزر زیر بغل 

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط