این سایت به فروش میرسد. به واتس آپ شماره زیر، پیام ارسال فرمایید. 

09305140449

همه خواص سیاه دانه در طب سنتی

خواص سیاه دانه در طب سنتی :

خواص سیاه دانه در طب سنتی ناشی از مواد موثره سیاه دانه یا شونیز است که عبارتند از ۴۰ درصد روغن، اسیدهای چرب لینولئیک، اولئیک، پالمئیک، استئاریک، تیموکینون، نیژلون، آلکالوئیدها نظیر نی ژلامین ان اکساید، ساپونین ها نظیر ملانیتن، اسیدهای آمینه نظیر آرژنین، متیونین، لایزین، گلایسین و لوسین، فیتواسترول، ۲۱ درصد پروتئین، ۳۵ درصد کربوهیدرات، ۳۶ درصد چربی، فیبر خام، املاح کلسیم، آهن، سدیم، پتاسیم، اسید گلوتامیک و اسکوربیک، ویتامینهای A و D و E. با ما همراه باشید تا به بررسی روشهای خواص سیاه دانه در طب سنتی بپردازیم.

خواص سیاه دانه در طب سنتی

عمومی ترین خواص درمانی سیاه دانه

عمومی ترین خواص درمانی سیاه دانه عبارتند از :

  1. مصلح (ماده ای که در صورت مصرف همزمان، مضرات آنرا کاهش می دهد): کتیرا
  2. مزاج : خیلی گرم و خشک
  3. کاهنده فشار خون و قند خون
  4. ادرار آور
  5. ضد یبوست و اسهال آور

خواص دارویی سیاه دانه به صورت خوراکی

به منظور بهره گیری از خواص دارویی سیاه دانه به صورت خوراکی، می توانید از سیاهدانه به صورت جویدنی در هر غذا، عرق سیاه دانه و اسانس یا روغن سیاه دانه به صورت موضعی استفاده کنید. (پودر کردن سیاه دانه باعث تسریع در از بین رفتن خواص آن می شود. بنابراین سیاه دانه آسیاب شده را فورا مصرف کنید یا اینکه در عسل بریزید و مخلوط کنید.)

خواص روغن سیاه دانه برای مو

خواص سیاه دانه برای مو باعث درمان ریزش مو و تاسی سر می شود.

برای تقویت موی سر باید از خواص روغن سیاه دانه برای مو استفاده کنید. به منظور بهره گیری از خواص سیاه دانه برای مو باید روغن آن را به صورت روزانه به موهای خود بمالید و به آرامی به طور عمقی روی موها ماساژ دهید تا به پیاز مو برسد. اجازه ندهید روغن سیاه دانه بیش از ۲ ساعت روی سر بماند و موهای خود را با شامپوی ملایم بشویید.

رفع سفیدی موبا سیاه دانه نیز به صورت تجربی اثبات شده است. برای رفع سفیدی موبا سیاه دانه می بایست به مدت یک سال روغن را به موها بمالید و ماساژ دهید تا موهای سفیدتان، به رنگ سیاه برگردند. همچنین به جای استفاده از روغن سیاهدانه می توانید از خواص سیاه دانه برای مو به این شکل استفاده کنید که سیاه دانه را پودر کنید و با آب گرم به شکل خمیر در آوردید و روی سر به آرامی ماساژ دهید. پس از دو ساعت سر را بشویید.

روغن سیاه دانه برای ریش صورت و پر کردن و تقویت آن نیز کاربرد دارد. به منظور استفاده از روغن سیاه دانه برای ریش صورت روغن را به آرامی روی ریش مالیده و ماساژ دهید. این کار را باید تا رسیدن به نتیجه مطلوب به صورت منظم و روزانه انجام دهید. پس از نیم ساعت از روغن مالی ریش خود را کاملا به شامپوی ملایم بشویید.

خواص روغن سیاه دانه برای ابرو اثبات شده است چرا که از این روغن در انواع محصولات آرایشی بهداشتی  از جمله لوسیونها برای تقویت ابرو مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور بهره گیری از خواص روغن سیاه دانه برای ابرو باید روغن را روی ابرو مالیده و ماساژ دهید. با نوک انگشتان ابروها را به شکل دوار و دایره ای با روغن ماساژ دهید و سپس با یک برس کوچک، ابروها را در جهت رویش موها شانه کنید. پس از ۱۵ دقیقه ابروها را با شامپوی ملایم ماساژ دهید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

خاصیت سیاه دانه ، مصرف روغن سیاه دانه ، خواص دارویی سیاه دانه ، خواص درمانی روغن سیاه دانه ، خواص درمانی سیاه دانه ، خواص روغن سیاه دانه برای ابرو ، خواص روغن سیاه دانه برای موی سر ، خواص روغن سیاه دانه برای پوست صورت، خواص روغن سیاه دانه در طب سنتی ، خواص سیاه دانه با عسل ، خواص سیاه دانه برای دیابت ، خواص سیاه دانه برای مو ، خواص سیاه دانه در طب سنتی ، خواص روغن سیاه دانه برای مو

خواص سیاه دانه در طب سنتی

خواص سیاه دانه و عسل ، خواص گیاه سیاه دانه ، درمان با سیاه دانه ، درمان سینوزیت با روغن سیاه دانه ، رفع سفیدی موبا سیاه دانه ، روغن سیاه دانه برای ریش صورت ، سیاه دانه و عسل در طب سنتی ، سیاهدانه در طب سنتی ، فواید روغن سیاه دانه برای پوست ، فواید سیاه دانه ، کاربرد روغن سیاه دانه ، خاصیت سیاه دانه با عسل ، خواص عسل و سیاه دانه ، مضرات سیاه دانه

خواص روغن سیاه دانه برای پوست صورت

از جمله خواص روغن سیاه دانه برای پوست صورت این است که در صورت مصرف موضعی و در ترکیب با مقدار کمی سرکه به طور منظم باعث درمان خال، جوش صورت، لک، ترک پوست، پیسی، پسوریازیس و اگزمای ترشح دار می شود.

برای درمان زگیل، سیاه دانه را بجوید و روی موضع بمالید. از فواید روغن سیاه دانه برای پوست درمان لک و پیس صورت به طریق استفاده موضعی است. از دیگر فواید روغن سیاه دانه برای پوست گلگون شدن صورت است.

مطلب مرتبط:  خاصیت سنبل الطیب در درمان بی خوابی

برای درمان جوشهای زیر پوستی روغن کنجد و پودر سیاه دانه را با یکدیگر ترکیب کرده و روی پوست صورت بمالید. این کار را به مدت دو هفته تکرار کنید. این ترکیب به درمان تاول پوستی نیز کمک می کند.

همچنین برای درمان جوشهای التهابی و چرکی دو قاشق پودر سیاه دانه را با مقداری سرکه ترکیب کرده و آن را روی صورت خود بمالید.

خواص گیاه سیاه دانه در درمان بیماریهای گوارشی

خواص گیاه سیاه دانه باعث درمان بیماریهای گوارشی از قبیل نفخ، تهوع، درد شکم، یبوست، انواع کولیت روده نظیر کولیت اولسروز، بیماری کرون، انگل های گوارشی، اسپاسم، زخم معده و انسداد روده می شود.

در صورت ابتلا به اسهال و به منظور درمان با سیاه دانه یک قاشق غذاخوری سیاه دانه را پودر کنید و با نصف استکان عصاره تره تیزک یا شاهی مخلوط نموده و پس از هر وعده غذایی میل نمایید.

برای بهره گیری از فواید سیاه دانه و در هنگام بروز دل پیچه و دردهای روده‌ ای برای درمان با سیاه دانه به مقدار مساوی زیره، نعنا و انیسون را بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید. سپس محلول را با عسل خالص شیرین کرده و میل نمایید.

از فواید سیاه دانه این است که در ترکیب با سرکه کرم دستگاه گوارشی را از بین می برد.

از دیگر فواید سیاه دانه این است که اگر سیاه دانه را پودر کرده و با پودر دارچین مخلوط کنید و مقداری از این مخلوط را روی غذایتان بپاشید به درمان نفخ معده و دردهای ناشی از آن کمک می کند.

با شروع دردهای شکمی یا دردهای زایمان می توانید از خواص سیاه دانه و عسل بهره مند شوید. به منظور استفاده از خواص سیاه دانه و عسل ۲۵ گرم از سیاه دانه را به خوبی پودر کنید و با ۱۰۰ گرم عسل مخلوط نمایید و مقدار اندکی روغن حیوانی به آن اضافه کنید و در زمان شروع دردها مصرف کنید.

بیماریهای تنفسی و خواص سیاه دانه در طب سنتی

سیاهدانه در طب سنتی برای درمان بیماری های تنفسی زکام، سینوزیت، آسم، تنگی نفس، برونشیت، آلرژی و حساسیت، سرفه، خلط و سل مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان سینوزیت با روغن سیاه دانه نیز امکان پذیر است. به منظور درمان سینوزیت با روغن سیاه دانه در صورتی که سینوزیت حاد دارید به مدت دو هفته هر شب سه قطره از روغن سیاه دانه را در هر سوراخ بینی خود بچکانید. اگر سینوزیت مزمن دارید پس از هر دو هفته استفاده از روغن سیاه دانه، یک هفته به خود استراحت دهید و دوباره کار را شروع کنید تا درمان حاصل شود. همچنین بهتر است هفته ای یک بار در پاییز از بخور سیاه دانه استفاده کنید.

از جمله خواص روغن سیاه دانه در طب سنتی این است که اگر در بینی چکانده شود، احتقان و گرفتگی بینی را برطرف نموده و باعث درمان فلج عصب صورت می شود.

خواص سیاه دانه در طب سنتی

خاصیت سیاه دانه و روغن آن در بیماریهای چشمی

برای بهره گیری از خاصیت سیاه دانه و روغن آن در درمان بیماریهای چشمی باید آن را روی ملاج سر بمالید و برای دقایقی ماساژ دهید. خاصیت سیاه دانه در درمان بیماریهایی نظیر انواع التهابات چشمی، اشک ریزش از چشم، کاهش بینایی و آب مروارید کارایی دارد.

خواص سیاهدانه در طب سنتی در درمان انواع بیماری ها

خواص سیاه دانه برای دیابت اثبات شده است چرا که باعث کاهش قند خون می شود. به منظور بهره گیری از خواص سیاه دانه برای دیابت می بایست آن را به صورت منظم روزانه در حد نصف قاشق چایخوری میل کنید. اما دقت داشته باشید که اگر برای دیابت خود از داروهای صنعتی استفاده می کنید حتما و حتما قبل از استفاده از سیاهدانه با پزشک خود مشورت نمایید تا از تداخلات دارویی پیشگیری شود.

مصرف خوراکی سیاهدانه باعث درمان سردرد، سرگیجه، نازایی، ضعف عمومی، مسمومیت های خونی، بزرگ شدگی کبد، آسیت، یرقان و زردی، بیماری های مربوط به طحال، ایدز، سرطان، مسمومیت با جیوه، انقباض رحم، سنگ کلیه، میگرن، لوپوس، بیماری بورگر، درماتومیوزیت، صرع، ام اس، کیست تخمدان، سنگ مثانه، اختلالات سیستم ایمنی بدن، بیماری‌های قلبی و عروقی و کم‌خونی می شود.

از خواص سیاه دانه با عسل درمان سرگیجه و همچنین درد گوش است. برای بهره گیری از خواص سیاه دانه با عسل یک قاشق مرباخوری عسل را با چند قطره روغن سیاه دانه مخلوط کرده و هر صبح به صورت ناشتا میل کنید و این کار را حداقل به مدت دو هفته تکرار کنید.

یک کاربرد روغن سیاه دانه در درمان رماتیسم مفصلی است. به منظور کاربرد روغن سیاه دانه در درمان رماتیسم یک فنجان روغن سیاه دانه را گرم کنید و قبل از خواب آن را روی محل درد مالیده و ماساژ دهید. سپس موضع را با پارچه ای پشمی پانسمان کنید.

مطلب مرتبط:  خواص کنگر فرنگی چیست ؟ گیاه آرتیشو

جلوگیری از دفع پروتئین ادرار و کنترل کراتینین خون از خواص روغن سیاه دانه در طب سنتی محسوب می شود. به همین دلیل افرادی که در معرض شیمی درمانی هستند با مصرف سیاه دانه می توانند از عوارض شیمی درمانی بکاهند.

از دیگر خواص درمانی روغن سیاه دانه درمان بزرگ شدگی پروستات است. به منظور استفاده از خواص درمانی روغن سیاه دانه بخش انتهایی کمر را با آن چرب کنید. همچنین قبل از خواب پایین بیضه ها را با ماساژ دایره ای شکل به وسیله روغن سیاهدانه چرب نمایید. برای کمک به تسریع درمان صبح و شب یک قاشق مرباخوری از ترکیب پودر سیاهدانه و عسل میل کنید.

ترکیب سیاه دانه و عسل در طب سنتی به منظور درمان درد و ناراحتی‌ کلیوی نیز مورد استفاده واقع می شود. به منظور بهره گیری از سیاه دانه و عسل در طب سنتی یک استکان سیاه دانه را در یک لیتر آب بجوشانید و با عسل شیرین کنید. به مدت یک هفته صبح ناشتا آن را میل نمایید. همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری سیاه دانه آسیاب شده را با نصف لیوان روغن زیتون مخلوط کرده و به صورت ضماد روی آن قسمت از کلیه که درد می‌کند بگذارید. این عمل را روزانه یک بار به مدت پنج روز ادامه دهید.

غرغره کردن محلول سیاه دانه آسیاب شده که در سرکه جوشیده شده باشد باعث تسکین درد دندان، درمان آبسه، التهاب لثه، محکم شدن دندانها می شود.

مصرف روغن سیاه دانه به صورت موضعی باعث کمک به درمان انواع زخم های میکروبی و چرکی، پسوریازیس، دفع نیش رتیل و سایر حشرات، درد کمر، هموروئید، آرتروز، فلج، درد مفاصل، خواب رفتگی دست و پا و خستگی های مزمن می شود. همچنین مصرف روغن سیاه دانه به صورت موضعی در ناحیه تناسلی به همراه نسبت مساوی روغن زیتون و روغن کندر باعث افزایش نیروی جنسی می شود.

درمان سیاتیک با سیاه دانه

به منظور کمک به درمان سیاتیک با سیاه دانه مقداری از روغن آن را روزانه چند بار روی موضع مالیده و به آرامی به مدت حداقل یک ربع ماساژ دهید.

خاصیت سیاه دانه با عسل بیشتر می شود. به شرطی که دیابت نداشته باشید. چند خاصیت سیاه دانه با عسل عبارتند از تقویت سیستم ایمنی، درمان سرماخوردگی های مزمن، انواع تب، عفونت های ادراری، سردردهای ناشی از سردی مزاج، دل درد، افزایش شیر مادران و رفع افسردگی.

به منظور بهره گیری از خواص عسل و سیاه دانه می بایست نصف قاشق چایخوری سیاه دانه را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و بخورید. می بایست سیاه دانه را خوب بجوید. یا اینکه قبل از ترکیب با عسل آن را پودر کنید. منتها بلافاصله پس از پودر کردن آن را به عسل مخلوط کنید تا خواصش از بین نرود. برخی دیگر از خواص عسل و سیاه دانه عبارتند از انرژی زایی، افزایش تعداد اسپرم ها و درمان ناباروری، درمان سیروز و کبد چرب، درمان پریود نامنظم، کاهش اوره خون و ضد تشنج.

مضرات سیاه دانه

برخی از مضرات سیاه دانه عبارتند از :

خوردن سیاه دانه خام برای زن باردار و دوران بارداری و حاملگی مضر است و نباید مصرف شود. از دیگر مضرات سیاه دانه این است که برای کلیه ها مضر است.

زیاده روی در مصرف سیاه دانه باعث بروز مشکلات گوناگون پوستی و گوارشی می شود.

زیاد خوردن سیاه دانه خام باعث ایجاد ورم، درد گلو و گرفتگی گلو در گرم مزاجان می شود. این افراد باید آن را در سرکه بخیسانند و میل کنند.

خواص سیاه دانه در طب سنتی

خاصیت سیاه دانه ، مصرف روغن سیاه دانه ، خواص دارویی سیاه دانه ، خواص درمانی روغن سیاه دانه ، خواص درمانی سیاه دانه ، خواص روغن سیاه دانه برای ابرو ، خواص روغن سیاه دانه برای موی سر ، خواص روغن سیاه دانه برای پوست صورت، خواص روغن سیاه دانه در طب سنتی ، خواص سیاه دانه با عسل ، خواص سیاه دانه برای دیابت ، خواص سیاه دانه برای مو ، خواص سیاه دانه در طب سنتی ، خواص سیاه دانه و عسل ، خواص گیاه سیاه دانه ، درمان با سیاه دانه ، درمان سینوزیت با روغن سیاه دانه ، رفع سفیدی موبا سیاه دانه ، روغن سیاه دانه برای ریش صورت ، سیاه دانه و عسل در طب سنتی ، سیاهدانه در طب سنتی ، فواید روغن سیاه دانه برای پوست ، فواید سیاه دانه ، کاربرد روغن سیاه دانه ، خاصیت سیاه دانه با عسل ، خواص عسل و سیاه دانه ، مضرات سیاه دانه ، خواص روغن سیاه دانه برای مو

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

1 دیدگاه
بیشترین رای
جدیدترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها