آیا شما هم سعی می کنید همه را از خودتان راضی نگه دارید؟

پنج نشانه از این که سعی دارید همه را راضی نگه دارید

راضی کردن و به دست آوردن دل دیگران ذاتا چیز بدی نیست و خشنود کردن خانواده و سرپرستان مان هم می تواند کاری خوب و رضایت بخش باشد. اما مواقعی وجود دارند که تمایل زیاد به راضی نگه داشتن دیگران می تواند برایمان دردسرساز شود. در اینجا پنج نشانه از این که تلاش های شما برای راضی نگه داشتن دل دیگران می تواند مبدل به کاری ناخوشایند و ناسالم شود را بیان خواهیم کرد.

۱. نمی توانید نه بگویید

جواب مثبت دادن به هر درخواست بدین معنی است که دارید به چیز دیگری نه می گویید. تمایل شما برای داوطلب شدن برای یک انجمن باعث می شود که زمان خود را دور از خانواده بگذرانید یا ناتوانی در نه گفتن به دعوت شام یک همسایه باعث می شود که دیگر زمانی برای رفتن به باشگاه نداشته باشید. جواب مثبت دادن به همه عواقبی را با خود به همراه دارد.

راهکار: اگر بله گفتن به همه ناخودآگاه برای شما به یک جواب و عادت تبدیل شده است، سعی کنید به جای آن مثلا بگویید: “باید موضوع را بررسی کنم و بعد به شما خواهم گفت” و بعد از قبل این که هر قولی بدهید، به این فکر کنید که چه کاری می خواهید انجام بدهید.

۲. برای تصمیم گیری سخت تقلا می کنید

اگر عادت دارید به سوالات دیگران بر اساس آن چه دل شان می خواهد بشنوند و خوشایند آنهاست جواب بدهید، پس احتمالا در تصمیم گیری مشکل دارید. هر گاه اجازه می دهید که نظرات دیگران در همه چیز، از انتخاب یک جفت کفش جدید گرفته تا جایی که می خواهید ناهار را در آنجا صرف کنید، مانع از شنیدن ندای درون تان شود، این مساله می تواند حتی روی کل زندگی شما هم تاثیر بگذارد و مسیر زندگی شما را با تغییر مواجه کند.

مطلب مرتبط:  استرس سخنرانی در جمع : راه های کنترل استرس در سخنرانی

راهکار: خودآگاهی و شناخت خود را به یک اولویت تبدیل کنید. تلاش کنید تا به علایق خود و همینطور چیزهایی که آنها را دوست ندارید، توجه کنید. سعی کنید پی ببرید که کدام فعالیت ها باعث می شود بیشتر احساس سرزندگی و نشاط کنید و کدام فعالیت ها انرژی شما را می گیرند. با تمرین می توانید شناخت و آگاهی از نظرات خود را افزایش دهید.

۳. درخواست کمک نمی کنید

افرادی که به درخواست های همه جواب مثبت می دهند، احتمالا کمترین درخواست کمک را هم از بقیه دارند. اگر سخت تلاش می کنید تا خود را راضی به کمک خواستن از دیگران کنید – حتی اگر لطف یا کار بسیار کوچکی باشد – ممکن است فرصت های زیادی را در زندگی از دست بدهید.

راهکار: هر روز از دیگران یک درخواست ساده مطرح کنید، حتی اگر درخواست های کوچکی مانند خواستن از یک دوست برای اثبات این که ایمیل شما را خوانده است یا درخواست نگه داشتن یک صندلی در یک جلسه برای شما باشد. هر چه بیشتر این کار را بکنید، راحت تر می توانید در مواقع ضروری از دیگران درخواست کمک کنید.

۴. بر اساس ارزش های خود زندگی نمی کنید

اگر تمام انرژی خود را صرف چیزهایی که دیگران می خواهند کنید، غیر ممکن است که بتوانید بر اساس ارزش های خود زندگی کنید. اگر شما برای زمانی که با بچه ها یا خانواده خود می گذرانید ارزش قائل هستید، اما در عین حال نمی توانید به تقاضاهای لطف همیشگی دوست تان نه بگویید، به سختی خواهید توانست کارهایی را که برایتان در اولویت هستند، انجام دهید. یک روز تعداد ساعات معدودی دارد، پس بسیار مهم است که بتوانید زمان خود را صرف انجام کارهایی کنید که برایتان بالاترین اهمیت را دارند.

مطلب مرتبط:  چگونه بر ناامیدی غلبه کنیم : 7 توصیه برای مقابله با ناامیدی

راهکار: بررسی کنید که بیشتر وقت تان را در طول روز چگونه می گذرانید و آیا واقعا انرژی کافی را به چیزهایی که برایتان مهم هستند، اختصاص می دهید. اگر چنین نیست، اهدافی را برای خود تنظیم کنید که به شما کمک کند زندگی جدیدی را مطابق با ارزش های خود شروع کنید.

۵. مرزهای سالم و درستی را برای خود تنظیم نمی کنید

چه ناتوانی در نه گفتن به دوستی که دائما می خواهد از شما پول قرض بگیرد و چه ترس از ابراز عقیده و مخالفت در برابر مادر همسرتان که مدام در زندگی شما دخالت می کند، مرزهای ناسالم هر چه باشد می تواند زندگی شما را خراب کند. وقتی اجازه می دهید دیگران وقت و حریم شما را نادیده بگیرند، دلخوری و بی میلی خود نسبت به آنان را افزایش خواهید داد.

راهکار: اجازه ندهید که دیگران از شما سوء استفاده کنند، قدرت خود را باور داشته باشید و بپذیرید که ابراز عقیده و مخالفت شما ممکن است سبب عصبانیت برخی افراد شود. پس از مدتی، پی خواهید برد که نارضایتی دیگران به اندازه ای که در ابتدا تصور می کردید، دردناک نیست.

نقاط قوت خود را پیدا کنید تا بهترین باشید

هنگامی که تمام انرژی خود را صرف خشنود کردن کسانی که در اطرافتان هستند می کنید، غیر ممکن است که از نظر ذهنی احساس قوی بودن کنید. اما خبر خوب این که برای حرکت به سمت تبدیل شدن به بهترین و قوی ترین نسخه از خود، نیازی به کسب اجازه از دیگران ندارید.

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

psychologytoday.com

/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/201508/5-signs-youre-trying-too-hard-please-everyone
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط