درمان گیاهی اسهال خونی باسیلی / درمان بیماری شیگلوز

درمان گیاهی اسهال خونی : بیماری شیگلوز یا اسهال خونی باسیلی از بیماری‌های باکتریایی روده است.

بیماری اسهال خونی شیگلوز یکی از بیماریهای باکتریال حاد است که روده کوچک و بزرگ را گرفتار می نماید. انتقال بیماری به صورت مدفوعی دهانی صورت می گیرد. از طریق دست‌ها و آب و غذای آلوده به عنوان مثال سبزیجات آبیاری شده با فاضلاب انتقال می‌ یابد و منجر به طغیان این بیماری در یک محدوده جغرافیایی می‌شود. با ما همراه باشید تا به بررسی روشهای درمان گیاهی اسهال خونی باسیلی بپردازیم.

اسهال خونی،اسهال خونی در کودکان،بیماری اسهال خونی،بیماری شیگلوز،درمان اسهال خونی،درمان اسهال خونی با طب سنتی

درمان گیاهی اسهال خونی

درمان اسهال خونی در بزرگسالان،درمان اسهال خونی در طب سنتی،درمان اسهال خونی در کودکان،درمان گیاهی اسهال خونی،شیگلوز

چهار نوع شیگلا وجود دارد که عبارتند از شیگلا دیسانتری، شیگلا فلکسنری، شیگلا سونی، شیگلا بویدیی. فقط شیگلا نوع یک باعث ایجاد همه گیری‌ های گسترده و طولانی مدت می شود و عفونت با آن شدیدتر و طولانی تر است. از زمان‌ ورود باکتری‌ها تا ظهور علایم‌ ۱ تا ۴ روز طول‌ می‌کشد.

بیماری اسهال خونی شیگلوز با درمان‌ معمولاً در عرض‌ ۷ روز قابل‌ معالجه‌ است‌. در موارد شدید اگر درمان‌ موفقیت‌ آمیز نباشد از دست‌ رفتن‌ آب‌ و الکترولیت های بدن ممکن‌ است‌ مرگبار باشد (خصوصاً اسهال خونی در کودکان ،شیرخواران‌ و کودکان‌ کم‌ سن‌ و سال‌).

در موارد نادر، باکتری‌ ها ممکن‌ است‌ از مجرای‌ گوارش‌ به‌ خون‌ وارد شوند و سایر اعضای‌ بدن‌ را درگیر سازند مثل‌ کلیه‌ ها، کیسه‌ صفرا، کبد، قلب‌ و مفاصل‌. در این‌ حالت‌ شاید اسهال خونی در کودکان و بزرگسالان به‌ شوک‌ و مرگ‌ بینجامد.

علایم بیماری شیگلوز

دل‌ پیچه‌ و درد شکمی، تب‌، اسهال‌ (تا ۲۰ یا حتی‌ ۳۰ بار اجابت‌ مزاج‌ آبکی‌ در روز)

وجود خون‌، مخاط‌، یا چرک‌ در مدفوع‌، دفع دردناک مدفوع، کاهش اشتها، حالت تهوع‌ و استفراغ‌، دردهای‌ عضلانی‌

گاهی‌ در شروع‌ بیماری‌ تعداد گلبول‌ های‌ سفید کمتر از حد طبیعی‌ است‌.

پیشگیری از بیماری شیگلوز

شستشوی کامل و دقیق دستها پس از اجابت مزاج.

رعایت بهداشت فردی و عمومی در مراکز تهیه، تولید، نگهداری، عرضه و فروش مواد غذایی، به ویژه در رستوران ها و اغذیه فروشی ها.

کلر زدن و سالم سازی آب آشامیدنی، سالم سازی وسایل و ابزار کار در محیط های بیمارستانی، مهد کودک ها، خوابگاه ها و اماکن عموم.

بهسازی محیط و مبارزه با حشرات به ویژه سوسک و مگس.

اجتناب از دست دادن و دست زدن به مواد غذایی یا غذا خوردن با دست قبل از شستشوی کامل آن. پیشنهاد می گردد هنگام غذا خوردن با کسی دست ندهید. همچنین کوتاه نگه داشتن ناخن در تمیزی دستها بسیار موثر است.

بیشترین آلودگی‌ها از طریق مواد غذایی که در زیر زمین رشد می‌کنند ایجاد می‌شود مانند انواع سبزی ها، چغندر و قارچ. بنابراین قبل از مصرف این مواد به‌خصوص سبزیجات حتماً آن‌ها را با مواد ضد عفونی کننده به دقت ضد عفونی کنید. کمی صبر و حوصله خرج کردن برای پاکسازی مواد غذایی از آلودگی‌ها به تحمل رنج و عذاب ناشی از گرفتار شدن به بیماری‌ها می ارزد.(داغ دلم تازه شد. هر سال حداقل یه بار یا گرفتار میشم. دفعه آخر پدرم در اومد.مواظب سلامتی تون باشید.)

هرکس‌ که‌ علایم‌ اسهال‌ خونی‌ باکتریایی‌ دارد را جداسازی‌ نمایید.

لباس های‌ آلوده‌ و ملحفه‌ ها‌ را تا زمانی‌ که‌ بتوانید آنها را بجوشانید، در سطل ‌های ‌درپوش دار و پر از آب‌ و صابون‌ قرار دهید.

اقدامات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ بررسی‌ آزمایشگاهی و کشت‌ نمونه ی‌ مدفوع‌ باشد.

عوارض شیگلوز

سندرم همولیتیک اورمیک، تشنج، سپتی‌ سمی، بیرون‌ زدگی رکتوم، مگاکولون توکسیک، آرتریت راکتیو یا سندرم رایتر.

درمان اسهال خونی در بزرگسالان و کودکان

بیماری شیگلوز درصورتی که به‌ موقع تشخیص و درمان شود، معمولا بعد از ۲ یا ۳ روز بهبود می‌ یابد اما اگر دیر تشخیص داده شود، درمان اسهال خونی در کودکان و سالمندان بسیار سخت شده و بیماری خطرناک می‌شود.

در تمام موارد درمان اسهال خونی در کودکان و همچنین بزرگسالان باید دقت کافی در تنظیم آب و الکترولیت بیمار را مد نظر قرار داد. در صورت شدید بودن دهیدراتاسیون و استفراغ، کمبود آب و الکترولیت با استفاده از مایعات وریدی جبران می گردد.

آنتی بیوتیک ها به طور مشخص موجب کاهش مدت اسهال و دفع شیگلا در مدفوع گشته و دوره بیماری را در انواع خفیف وشدید کوتاه می نمایند.

مشکلی که به دنبال درمان بیماری شیگلوز با آنتی بیوتیک پیش می آید پیدایش انواع مقاوم شیگلا می باشد. اکنون حدود ۹۰ درصد از شیگلاسونی شناسایی شده در آمریکا به اکثر آنتی بیوتیک ها مقاوم است. بنابراین از مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک ها اجتناب کنید و تجویز دارو را بر عهده پزشک بگذارید.

با هدف درمان اسهال خونی در بزرگسالان و کودکان از مصرف‌ ترکیبات‌ ضد اسهال‌ خودداری‌ کنید مگر اینکه‌ با نظر پزشک‌ تجویز شده‌ باشند. این‌ ترکیبات‌ ممکن‌ است‌ بیماری‌ را طولانی‌ کنند.

تا حداقل‌ ۳ روز پس‌ از رفع‌ تب‌، اسهال‌، و سایر علایم‌ استراحت‌ در رختخواب‌ ضروری‌ است‌.

برای‌ تخفیف‌ درد، یک‌ صفحه ی‌ گرم‌ کننده‌ یا شیشه ی‌ آب‌ داغ‌ را روی‌ شکم‌ قرار دهید.

درمان اسهال خونی در طب سنتی (درمان گیاهی اسهال خونی)

 • یک چهارم قاشق غذاخوری از پودر تخم شنبلیله را با یک فنجان ماست تازه مخلوط نموده و دو تا سه بار در روز بخورید.
 • برای درمان گیاهی اسهال خونی شیگلوز روزانه دو تا سه بار دمنوش آویشن بنوشید. آویشن باعث تولید پرزهای روده می شود. پرزهای روده وظیفه جذب مواد غذایی را دارند.
 • گوشت میوه سنجد (هسته و پوستش نه) درمان کننده اسهال خونی است.
 • بهترین درمان گیاهی اسهال خونی استفاده از پودر هسته انار است. پودر هسته انار درمان کننده هر نوع اسهالی است.
 • به جهت درمان اسهال خونی با طب سنتی یک قاشق مرباخوری پودر کندر را به همراه یک قاشق غذاخوری شکر سرخ مل کنید.
 • پوست سیب سرخ را گرفته و گوشت آنرا رنده کنید و با عسل مخلوط کرده و میل کنید.
 • با هدف درمان اسهال خونی در طب سنتی پودر هسته انگور مخلوط با عسل میل شود.
 • خوردن خرمالو بصورت ناشتا نیز برای درمان گیاهی اسهال خونی موثر است.
 • مغز پسته خام را کوبیده و بخورید تا به درمان اسهال خونی در بزرگسالان و کودکان کمک کند.
 • مصرف شاه بلوط روزی دو عدد درمان اسهال خونی در کودکان و بزرگسالان کمک می کند.
 • به منظور درمان گیاهی اسهال خونی هر روز صبح، ظهر و شب، هر بار یک قاشق شربت خوری از اسفرزه (اسپرزه) را در یک فنجان آبجوش بریزید. سپس با پودر شاخه نبات شیرین مخلوط نموده و بخورید.
 • برای درمان اسهال خونی با طب سنتی هر روز خوردن جوشانده پوست ریشه درخت نارگیل (یک استکان)، میوه نارگیل (یک چهارم)، روغن نارگیل (یک قاشق چایخوری) موثر است.
مطلب مرتبط:  پیشگیری و درمان بیماری اورتريت‌ یا عفونت مجرای ادرار

درمان گیاهی اسهال خونی

اسهال خونی،اسهال خونی در کودکان،بیماری اسهال خونی،بیماری شیگلوز،درمان اسهال خونی،درمان اسهال خونی با طب سنتی،درمان اسهال خونی در بزرگسالان،درمان اسهال خونی در طب سنتی،درمان اسهال خونی در کودکان،درمان گیاهی اسهال خونی،شیگلوز

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط