راهنمای کامل درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی (درمان آمنوره در منزل)

روشهای درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی

قاعدگی نامنظم یا به اصطلاح علمی بیماری آمنوره، با روشهای طبیعی و گیاهی قابل کنترل و درمان است.با ما همراه باشید تا به بررسی روشهای درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی بپردازیم.

قاعدگی نامنظم به عدم وجود خونریزی قاعدگی اشاره دارد.بیماری می‌تواند یکی از دو نوع اولیه یا ثانویه باشد.اگر یک دختر در سن ۱۴ سالگی هنوز عادت ماهانه ندارد یا هیچگونه خصوصیات جنسی ثانویه نظیر رشد سینه‌ها و موهای آلت تناسلی در خود نمی بیند، یا دختری تا سن ۱۶ سالگی قاعدگی ندارد اما رشد خصوصیات جنسی ثانویه اش عادی است، به قطع عادت ماهانه اولیه اشاره دارد.

از سوی دیگر قطع عادت ماهانه ثانویه مربوط به زنی است که عادت ماهانه اش به طور عادی آغاز شده است اما بعد،به مدت ۳ ماه یا بیشتر متوقف شده است. بارداری، شیردهی، قرص های ضد بارداری یا یائسگی دلیل به وجود آمدن عدم خونریزی قاعدگی نیستند.

علائم آمنوره

علایم قطع پریود ماهانه نشان دهنده وجود بیماری‌های زمینه‌ای یا اختلالات دیگر هستند.بسته به علت پزشکی قاعدگی نامنظم، علائم در هر مورد متفاوت است.برخی از علایم قطع عادت ماهانه عبارتند از :

عدم وجود دوره های قاعدگی، گالاکتوره. زمانی که سینه‌ها شیر تولید می‌کنند حتی اگر زن، باردار یا شیرده نباشد.

ترشح از نوک پستان، ریزش مو، سردرد، مشکل در بینایی، افزایش رشد مو ناشی از افزایش سطح آندورژن، خشکی واژن، مشکل در خواب، گرگرفتگی/ تعریق شبانه، نوسانات وزنی (کاهش یا افزایش وزناضطراب

اگر بیش از سه دوره قاعده نشده‌اید و یائسه و باردار نیستید،سریعا با دکتر خود تماس بگیرید.دختران ۱۶ ساله‌ای که هنوز قاعده نشده‌اند باید به دقت از توصیه‌های پزشکی پیروی کنند.

علت نامنظم بودن عادت ماهانه دردختران و زنان

درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی ، درمان گیاهی قاعدگی نامنظم ، درمان قاعدگی نامنظم با طب سنتی

درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی

دلایل دیر شدن عادت ماهانه ، علت نامنظم بودن عادت ماهانه دردختران ، علت نامنظم بودن عادت ماهانه ، برای قطع عادت ماهانه

به طور کلی علت نامنظم بودن عادت ماهانه اولیه به اختلالات اندام تناسلی و لگنی بر می گردد. سایر دلایل دیر شدن عادت ماهانه عبارتند از:

نارسایی تخمدان، عدم تعادل هورمونی، عفونت در دستگاه تناسلی که ممکن است در رحم یا پس از تولد رخ دهد، نقص مادرزادی، تومورها، اختلال در هیپوتالاموس و غده هیپوفیز، نقص کالبدی در دستگاه تناسلی، سندرم کالمن (نقص در سطوح گونادوتروپین ها که مسوول رشد طبیعی و عمل‌کرد اندام‌های تناسلی هستند)

از چند علت نامنظم بودن عادت ماهانه دردختران نیز می توان به سوءتغذیه، وزن کم بدن، افزایش مفرط وزن بدن، نکروز غده هیپوفیز پس از زایمان، نقص در عمل‌کرد تیروئید، بیماری قلبی مادرزادی، ناتوانی در تخمک گذاری (عدم آزادسازی تخمکسندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS، بیماری کوشینگ، اختلالات کروموزومی که در سندرم ترنر و سندرم ایکس شکننده دیده می شود، قرار گیری در معرض تشعشعات یا پرتودرمانی، پرده بکارت بدون روزنه (پرده بکارت کاملاً بسته شده و هیچ روزنه ای نداشته باشد.) اشاره کرد.

تیغه واژینال (غشایی که واژن را تقسیم کرده استزخم رحم، فیبروز کیستیک، فقدان اندام‌های تناسلی، بی اشتهایی یا پرخوری، افسردگی، بیماری‌های مزمنی نظیر سل، استعمال مواد مخدر، بالا بودن میزان استرس، ورزش بیش از اندازه، مصرف قرص های ضد بارداری

برخی از داروها نظیر داروهای ضد سایکوتیک،ضد افسردگی و داروهای فشار خون نیز ممکن است از دلایل دیر شدن عادت ماهانه باشند.

مطلب مرتبط:  راهنمای درمان اسید معده با داروی گیاهی / راههای درمان ترش کردن

روشهای درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی

انتخاب روش معالجه و درمان برای قطع عادت ماهانه بستگی به علت بیماری دارد. برای مثال وقتی آمنوره اولیه بوده و به دلیل اختلال در دستگاه تناسلی به وجود آمده است، ممکن است برای قطع عادت ماهانه جراحی و تجویز دارو نیاز باشد. قطع عادت ماهانه ناشی از تومورها، به پرتودرمانی، تجویز دارو و جراحی نیاز است تا تومور کوچک شده یا برداشته شود.

زمانی که یک بیماری سیستمیک کلی این شرایط را به وجود آورده باشد، تنها با درمان این بیماری سیستمیک می‌توان عدم وجود عادت ماهانه را درمان کرد. عللی مانند وزن کم بدن، ورزشهای سنگین و استرس زیاد، عواملی در سبک زندگی هستند که باید به حالت متعادل برگردند تا عملکرد عادی بدن از سر گرفته شود.

به غیر از این درمانهای سنتی،چند روش درمان قاعدگی نامنظم با طب سنتی نیز وجود دارد که علائم را تسکین می‌دهد به شرح زیر:

 • برای درمان گیاهی قاعدگی نامنظم یک قاشق چایخوری زعفران را در نصف فنجان آب بجوشانید. آنقدر بجوشد تا آب به اندازه یک قاشق غذاخوری باقی بماند.این کنسانتره را به سه بخش تقسیم کرده و در طی روز مصرف کنید. زعفران یک آنتی اکسیدان قوی است که می‌تواند بیماری‌های التهابی مزمن را درمان کند و استرسی که باعث قطع پریود ماهانه می‌شود را کاهش دهد.
 • گفته می‌شود به منظور درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی نوشیدن دو تا سه لیوان آب گوجه‌فرنگی در روز جریان خون را بهبود می‌بخشد و قطع پریود ماهانه را درمان می کند.
 • برای درمان قاعدگی نامنظم با طب سنتی چغندر خام یا آب چغندر تازه استفاده کنید.
 • خوراکی هایی نظیر پاپایا، دانه کنجد، زنجبیل و کدو تنبل می‌توانند درجه حرارت داخلی بدن را افزایش داده و تخمک گذاری را بهبود بخشند و از جمله داروهای درمان گیاهی قاعدگی نامنظم هستند.
 • در دانه کرفس ماده ای به نام بوتیلیدن فتالاید شناسایی شده که تحریک‌کننده خونریزی قاعدگی است.
 • تعدادی گیاه قاعده آور شناخته شده که موجب خونریزی قاعدگی می گردند.مصرف آن‌ها تنها باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد زیرا می‌تواند با داروهای دیگر تداخل داشته باشد و اگر در دوزهای مجاز استفاده نگردد خطرناک است. برای درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی از گیاهان بابونه،ریشه آنجلیکا یا همان سنبل ختایی،جنسینگ آبی،ریشه تک شاخ و بادرنجبویه استفاده می شود.
 • بابونه ملین و ضد اسپاسم است که می‌تواند به صورت مکمل یا چای مصرف شود.فقدان عادت ماهانه ناشی از استرس و اضطراب می‌تواند به وسیله گیاه بابونه درمان شود.
 • در درمان قاعدگی نامنظم با طب سنتی ،مصرف عصاره یا چای ریشه سنبل ختایی می‌تواند دستگاه تناسلی را تقویت کند.می توانید اسانس ریشه آنجلیکا را روی ناحیه شکم ماساژ دهید تا قاعدگی را تحریک کند.
 • اعتقاد بر این است که جنسینگ آبی محرکی قدرتمند برای رحم است.جریان خون ناحیه لگن را بهبود می‌بخشد و می‌تواند با جنسینگ سیاه ترکیب شود تا مشکلات دیگر قاعدگی نامنظم را درمان کند.
 • ریشه تک شاخ در طول زمان برای درمان مشکلات قاعدگی نامنظم و ناباروری استفاده می‌شده است.بومی های آمریکا اعتقاد داشتند که این گیاه از سقط جنین جلوگیری کرده و قاعده آور است.
 • بادرنجبویه ملین و آرام‌بخش است که قاعدگی نامنظم را به حالت طبیعی خود بر می گرداند.
 • دمنوش برگ گزنه اگر منظم مصرف شود در درمان قطع عادت ماهیانه مؤثر است.
 • گیاه پونه یکی از بهترین درمانهای طبیعی برای آمنوره است.این گیاه باعث تحریک دستگاه تناسلی شده و قاعده آور است.باید به صورت دمنوش از آن استفاده کرد اما به دلیل خواص قوی که دارد باید با احتیاط مصرف شود.اسانس نعناع اگر خورده شود به دلیل خواص سمی شدیدی که دارد می‌تواند کشنده باشد.
 • نصف قاشق چایخوری دارچین را در یک لیوان شیر بریزید و برای کاهش وزن هر روز آنرا بنوشید.کم کردن وزن برای ایجاد نظم در قاعدگی لازم است.
مطلب مرتبط:  آنفلوآنزای خوکی ،پیشگیری بهتر از درمان

رژیم غذایی در درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی

تغییر در رژیم غذایی برای معالجه قطع عادت ماهیانه بسیار اهمیت دارد.از آنجا که مشکلاتی نظیر چاقی، وزن کم بدن و کمبود آهن از علل شایع این بیماری هستند، رژیم قاعدگی نامنظم برای بهبود کلی سلامتی و عمل‌کرد سیستم‌های بدن پیشنهاد می شود.

غذاهای غنی از آهن را در رژیم غذایی خود بیشتر بگنجانید.غذاهایی نظیر جگر، غذاهای دریایی، اسفناج،سویا و لوبیا.این کار مانع بروز بیماری‌های کمبود تغذیه‌ای نظیر آنمی یا همان کم خونی می‌شود که منجر به فقدان خونریزی قاعدگی می گردد.

از رژیم های غذایی نامناسب برای کاهش وزن اجتناب کنید زیرا ممکن است وضعیت آمنوره را بدتر کند.به رژیمی از غذاهای سالم و تمرینات منظم برای کاهش وزن بچسبید.

از غذاهای چرب و محصولات سرشار از چربی های ترانس بالا بپرهیزید.برای پخت و پز از روغن زیتون استفاده کنید تا به هدف کاهش وزن برسید و فیبرهای طبیعی به رژیم غذایی اضافه کنید تا عمل‌کرد دستگاه گوارش و سوخت و ساز بدن بهبود یابد.

اگر کم وزن هستید،پروتئین و محصولات لبنی کم چرب را بیشتر مصرف کنید.این مواد به روشی سالم به شما در رسیدن به وزن دلخواهتان کمک می کنند.

مصرف مکملهای ویتامین و مواد معدنی روزانه خود را فراموش نکنید همراه با اسید فولیک زیرا کمبود آن می‌تواند منجر به قطع عادت ماهیانه شود.

این عقیده وجود دارد که پیروی رژیم غذایی فاقد گلوتن می‌تواند از بی نظمی های قاعدگی جلوگیری کند و باروری را به حالت طبیعی برگرداند.

پیشنهاداتی برای درمان گیاهی قاعدگی نامنظم

چند درمان جایگزین برای معالجه قطع پریود ماهیانه که محبوبیت زیادی دارند عبارتند از:

مشاوره و تغذیه درمانی برای مواردی که قطع پریود ماهانه بر اثر اختلالاتی مانند استرس،چاقی و سوءتغذیه به وجود آمده است.

درمان آیورودا برای آمنوره که بر بهبود سیستم گوارشی و بازگرداندن تعادل بدن تمرکز دارد.آیورودا استفاده از ادویه هایی نظیر فلفل سیاه ، دارچین ، رازیانه ، زنجبیل، میخک،دانه کرفس و سویا را برای درمان بی نظمی های دستگاه تناسلی توصیه می کند.

یوگا و مدیتیشن می‌تواند به بهبود عضلات انتهای لگن،کاهش استرس و خوش اندامی کمک کند.

ماساژ منظم با اسانس های گیاهی می‌تواند تنش را کاهش دهد و سلامت عمومی را بهبود بخشد.

درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی

منبع: home-remedies-for-you

ترجمه شده در خلایق

درمان قاعدگی نامنظم با داروی گیاهی ، درمان گیاهی قاعدگی نامنظم ، درمان قاعدگی نامنظم با طب سنتی ، دلایل دیر شدن عادت ماهانه ، علت نامنظم بودن عادت ماهانه دردختران ، علت نامنظم بودن عادت ماهانه ، برای قطع عادت ماهانه

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
3 نظرات
بیشترین رای
جدیدترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها