چه چیزی برای دندان درد خوب است/ درمان دندان درد با گیاهان دارویی

چه چیزی برای دندان درد خوب است

دندان درد نه تنها آزار دهنده است بلکه بر کل بدن و ذهن هم تاثیر می گذارد زیرا رگ های اعصاب همه قسمت های بدن با یکدیگردر ارتباط هستند. اینکه چه چیزی برای دندان درد خوب است به این بستگی دارد که کدام دندان مشکل دارد.

درد ناشی از هر دندان  ممکن است  به گوش، سر و حتی گلو نیز سرایت کند. همچنین دلایل زیادی برای دندان درد وجود دارد.

چه چیزی برای دندان درد خوب است

با آنکه بسیاری از مردم فکر می کنند دندان درد بخاطر حفره های ایجاد شده در آن است این درد می تواند بخاطر فشار دندان عقل ، ایجاد زخم در دهان، زخم معده، زخم های درون لثه و حتی حساسیت دندان هاباشد.پس چه چیزی برای دندان درد خوب است .

حتما دوست ندارید مرتبا از داروهای تسکین درد دندان برای کاهش درد دندان خود استفاده کنید و دیگر اینکه با این  کار فقط ظاهر مشکل را درست می کنید. ممکن است تا وقتی نوبت دندان پزشکی تان شود بخواهید درمان خانگی برای دندان درد را انجام دهید تا کمی درد خود را کم کنید.

در اینجا ۹ درمان خانگی برای دندان درد را ارائه می کنیم که می توانید از آنها برای تسکین درد دندان خود استفاده کنید.

۹ درمان خانگی برای دندان درد

بعنوان نوعی درمان خانگی برای دندان درد از چای نعناع استفاده کنید

گاهی اوقات دقیقا می دانید کدام دندانتان دچار مشکل شده است. می توانید برای درمان و برای تسکین درد دندان از چای نعناع استفاده کنید. مهمتر اینکه امروزه چای نعنای کیسه ای در دسترس است.

می توانید کیسه های چای نعناع را خنک کنید و آن را مستقیما روی دندانی بگذارید که درد می کند. حتی می توانید تا زمانی که کیسه های چای خنک شوند چای نعناع بنوشید زیرا تاثیر آرامبخش بر کل بدن دارد و با این کار کمتر وقت را تلف کنید.

نعناع یک مسکن دندان درد قوی است. استفاده از کیسه های چای نعناع یکی از آسان ترین راه ها برای تسکین درد دندان است اما اگربرگ های نعناع در دسترس بود می توانید از آنها استفاده کنید.

مزیت کیسه های چای خنک شده این است که لایه ای از مواد مسکن بر روی دندان شما ایجاد می کند. خنکی این کیسه ها کمک می کند تا ورم و التهاب این ناحیه کمتر شود.

کیسه های خنک شده را ۲۰ دقیقه روی دندان خود بگذارید البته لازم به ذکر نیست که این کار فقط یک درمان موقت اشت. وقتی کیسه چای را از روی دندان بردارید طولی نمی کشد که درد دوباره بر می گردد.

خبر خوب اینکه این روش کاملا طبیعی بوده و هیچ تاثیر بدی بری دندان و دهان شما ندارد.

استفاده از آب نمک

قرنهاست از نمک برای تمیز کردن زخم ها و آلودگی ها استفاده می شود. نمک خاصیت آنتی باکتریال و ضد عفونی کنندگی دارد خصوصا اگر از نمک دریایی استفاده کنید.

با انکه نمک پوست و بدن را خشک می کند نمی توان از خاصیت تسکین دهندگی آن ساده گذشت. و هنگامی که نمک را بمنظور مسکن دندان درد بر روی ناحیه مورد نظر استفاده می کنید تاثیر جانبی کم آب شدن بدن دیگر مشکل ساز نخواهد بود.

شسشتشوی مرتب با آب نمک برای تسکین مشکلات دهانی مفید است زیرا خاصیت تسکین دهندگی نمک مستقیما بر محل آسیب دیده تاثیر می کند. شستشو با آب نمک همچنین درون حفره های دندانی نفوذ می کند و قبل از آنکه مشکل ایجاد کنند بصورت طبیعی باکتری های موجود در این حفره ها را از بین می برد.

فقط کافیست دو قاشق چایخوری نمک را در آب بریزید و آن را ۳۰ ثانیه در دهان قرقره کنید. این کار را می توانید روزانه یک یا چند بار انجام دهید تا درد دندان خود را کاهش دهید.

با آنکه شستشو با آب نمک بی ضرر است اما یک مشکل وجود دارد و این آنکه آب نمک مانند سایر درمان خانگی درد دندان تاثیر طولانی مدت ندارد.  شستشو ها آسان ترین و ارزان ترین راه هستند و دیگر اینکه همیشه در خانه نمک دارید.

با دندانی که درد می کند سیر بجوید

اکثر ما وقتی دندان درد داریم با دندانی که درد می کند چیزی نمی جویم. اما سیر در این میان استثنا است. سیر سرشار از خاصیت انتی باکتریال و مسکن دندان درد است و اغلب هنگام سرماخوردگی و سایر عفونت ها و بیماری ها توصیه می شود.

سیر مستقیما به باکتری های بیماری زا موجود در دهان حمله می کند و عامل دندان درد را از بین می برد که می تواند تاثیری طولانی مدت داشته باشد. کافیست فقط با دندانی که درد می کند یک حبه سیر بجوید و می توانید روزانه چند مرتبه این کار را انجام دهید.

مطلب مرتبط:  برای از بین بردن بوی بد دهان چه باید کرد ؟ راهنمای کامل

دندان درد انواع مختلفی دارد که سیر نمی تواند به همه آنها کمک کند. جویدن سیر برای دندان هایی خوب است که دچار باکتری یا حفره هایی شده اند. اگر دردتان بخاطر کشیدن دندان عقل یا مشکل در لثه است بهتر از سیر چیز دیگری پیدا نخواهید کرد.

اما مشکل استفاده از سیر بوی بد آن است.

خمیری از فلفل هندی و زنجبیل

زنجبیل و فلفل هندی دو داروی گیاهی برای دندان درد هستند که از آنها برای درمان عفونت ها و بیماری ها استفاده می شود. این دو دارای خاصیت ضد باکتریال طبیعی هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و بدن را از وجود ترکیبات مضر و مزاحم پاک می کند.

می توانید این دو را با یکدیگر و با کمی آب مخلوط کنید تا یک خمیر ضد باکتریال درست کنید. این خمیر را بر روی محل مورد نظر بگذارید گرچه بخاطر وجود فلفل در این خمیر دهانتان خواهد سوخت. این بهترین درمان برای دندان درد است.

تا وقتی توان تحمل آن را دارید بگذارید این خمیر روی دندانتان بماند. اما بخاطر رهایی از دندان درد، درد بیشتری را به خود تحمیل نکنید.

این ترکیب بغیر از ایجاد سوزش خطر دیگری برای دهان شما ندارد. می توانید در طی روز از این ترکیب استفاده کنید. این خمیر باعث تسکین موقت درد می شود اما کاملا مشکل دندان را درمان نمی کند. برای درمان قطعی باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر دو تا از دندان هایتان درد گرفت جداگانه از این خمیر بروی هر یک بگذارید. فلفل هندی یک داروی گیاهی برای دندان درد است که بسیار موثر می باشد زیرا فلفل واقعا می تواند برای مدتی گیرنده های درد را از کار بیندازد.

برای کاهش ورم از چای داغ استفاده کنید

همانطور که گفتیم برای تسکین درد دندان و دهان می توانید از چای نعناع استفاده کنید. چای سیاه نیز موثر است. برای دستیابی به نتایج بهتر برای مشکلات دهانی مستقیما از چای سیاه داغ استفاده کنید.

یکی از بزرگترین فواید چای سیاه خاصیت قابض بودن آن است. این ویژگی به کاهش ورم و التهاب کمک می کند که گاهی اوقات دلیل اصلی درد هستند. تورم بر رگ های عصبی فشار می آورد که پیام ایجاد مشکل را برای مغز مخابره می کنند.

چای داغ به کاهش ورم لثه کمک می کند و نه تنها باکتری دهان را از بین می برد بلکه فواید طولانی مدتی نیز دارد خصوصا وقتی چای را با سایر داروی گیاهی برای دندان درد ترکیب کنید. چای سیاه برای درد ناشی از بیماری های لثه و کشیدن دندان عقل مفید است.

از چای سیاه می توان برای کودکان هم استفاده کرد اما بهتر است مقدار آن کم باشد زیرا چای سیاه حاوی کافئین است. می توانید از چای هایی استفاده کنید که کافئین ندارند.

می توانید در این مدت چای سیاه زیاد بنوشید اما متاسفانه لکه هایی بر روی دندان ها برجای بگذارد.

مقداری یخ روی دندان تان قرار دهید

معمولا از یخ برای درمان آسیب دیدگی ها استفاده می شود. یخ به کاهش ورم کمک می کند و هرجایی که یخ بگذاریم سریعا اثر می کند. همچنین یخ بعنوان یک درمان خانگی برای کاهش دردهای دهانی استفاده می شود.

این بستگی به دلیل ایجاد درد در دهان دارد. اگر دندان دردتان بخاطر زخم یا ورم لثه باشد یخ درمانی سودمند خواهد بود. یخ با کاهش جریان خون و گرمای موجود در ناحیه زخم یا عفونت به کاهش درد آن کمک می کند.

اما مراقب باشید گاهی اوقات دندان درد بخاطر حساسیت است. رگ های عصبی معمولا به هر چیز سرد یا داغ واکنش نشان می دهند. اگر در این حالت یخ را مستقیما روی آن منطقه بگذارید درد بدتر خواهد شد.

فقط از یخ خورد شده استفاده کنید. خوردن بستنی به اندازه گذاشتن یخ روی دندان اثر ندارد. همچنین می توانید تکه ای یخ را در حوله بپیچید و آن را روی گونه خود و جایی که درد وجود دارد قرار دهید. این کار  حائلی را در آن نقطه از لثه ایجاد می کند که سبب ایجاد درد شده است.

اگر یخ را در دهان خود گذاشتید آن را نجوید زیرا همه ما به این کار وسوسه می شویم. دندان ها برای جویدن یخ طراحی نشده اند و جویدن آنها خطر ابتلا به مشکلات را افزایش می دهد.

مطلب مرتبط:  راهنمای کامل درمان آبسه دندان با داروهای گیاهی

شستشو با گیاه مر

مر یک درمان خانگی درد دندان دیگر است که در اینجا بررسی می کنیم. کمی مر را با مقداری آب خیس کنید مانند آب نمک. حتی می توانید در طول روز مانند آب نمک از آن استفاده کنید. برخی افراد شستشو با اب نمک و شستشو با گیاه مر را به تناوب انجام می دهند.

گیاه مر مانند چای سیاه خاصیت قابض دارد که به کاهش التهاب کمک می کند. مر بر خلاف چای سیاه باکتری های داخل دهان را از بین می برد و نه تنها به کاهش درد دندان کمک می کند بلکه عامل ایجاد درد را نیز از بین می برد.

می توانید با آب ولرم دهان خود را بشویید. مر پودر شده را در آب بریزید و ۳۰ دقیقه بجوشانید سپس صاف کنید. کافیست هر روز یک قاشق چایخوری از این محلول را استفاده کنید تا نتیجه لازم بدست بیاید.

این گیاه برای دهان کاملا بی خطر است  اما بهتر است برای بچه ها استفاده نشود زیرا بچه ها عادت دارند مایعات را قورت دهند.

استفاده از مقدار کمی عصاره وانیل

گزینه دیگر برای بزرگسالان استفاده از عصاره وانیل است. این درمان خانگی درد دندان برای کودکان مناسب نیست. وقتی از این عصاره استفاده می کنید در واقع مقدار کمی الکل استفاده کرده اید. اگرچه مقدار آن کم است دارای تاثیر طولانی مدت نیست.

این الکل موجود در عصاره وانیل است که به کاهش درد دندان کمک می کند. الکل مانند یک بی حس کننده عمل می کند و می توان از آن برای انواع دردهای دهانی استفاده کرد.

وانیل فواید زیادی دارد. عطر وانیل برای بسیاری از مردم آرامبخش است. استشمام بوی وانیل به ترشح هورمون های شادی در بدن این افراد منجر می شود که حاووی مسکن طبیعی برای کل بدن است و فرد با استشمام آن احساس می کند دردش کمتر شده است.

می توایند کمی وانیل را به انگشت خود بمالید و مستقیما آن را روی محل مورد نظر بگذارید. مطمئن شوید که دستهایتان تمیز هستند تا میکروب بیشتری وارد دهانتان نشود. می توانید توپک پنبه را در وانیل بزنید و آن را مستقیما روی محلی که درد می کند بگذارید.

روزانه چندبار این کار را تکرار کنید. وقتی الکل موجود در عصاره وانیل تبخیر شود درد دوباره برمی گردد پس این درمان موقت خواهد بود.

شستشو با آب اکسیژنه

دهمین روش گزینه زیاد مطمئنی نیست اما یکی از موثرترین گزینه هاست. مقداری آب اکسیژنه را با آب رقیق کنید و در دهان خود نگه دارید زیرا این مواد از طریق جریان خون جذب لثه ها می شود.

محلول آب اکسیژنه مانند آب نمک و مر دشمن باکتری است و هر چیزی را که موجب درد شده است را از بین می برد و بجای انکه مانند برخی از درمان خانگی درد دندان دیگر فقط باکتری ها را از دهان بشوید واقعا آنها را از بین می برد.

می توانید در طول روز از این محلول استفاده کنید اما بدانید این نیز درمانی موقت برای برخی از دردها است. خبر خوب اینکه می توان از این محلول برای انواع دندان درد استفاده کرد. آب اکسیژنه همچنین از ایجاد مشکلاتی مانند بیماری های لثه پیشگیری می کند.

اما استفاده از آب اکسیژنه با خطراتی همراه است و نباید از ان برای بچه ها استفاده کرد. اگر این محلول بلعیده شود حتی به مقدار خیلی کم سبب ایجاد مشکلات روده ای خواهد شد. همچنین این محلول دهان را می سوزاند  پس گزینه های دیگر ایمن تر هستند.

در این مطلب ۹ روش را برای تسکین درد دندان ارائه کردیم که برخی از آنها تاثیر بیشتری نسبت به سایر روش ها دارند اما معمولا گزینه های کم تاثیر تر امن تر هستند و می توان از آنها برای کودکان و بزرگسالان استفاده کرد. می توانید با توجه به نوع دندان درد خود یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید.

ذکر این نکته مفید است که گزینه های بالا اقداماتی موقت هستندو لازم است تا برای درمان قطعی دندان درد خود به پزشک مراجعه کنید. اما اگر دندان دردتان بخاطر کشیدن دندان عقلتان است و در مورد آن مطمئن هستید می توانید از همین روش های موقت استفاده کنید تا روند این مرحله در بدن کُند شود.

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

positivehealthwellness.com

/pain-relief/10-home-remedies-toothache
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط