پاسخ به سوالات متداول درباره ی ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان چیست ؟  ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که فک و دندان هایی را که به طور نامناسب قرار گرفته اند را اصلاح می کند. متخصص ارتودنسی به نام ارتودنتیست شناخته می شود. تمیز نگه داشتن دندان هایی که با هم در تناسب نیستند، سخت تر است و در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال قرار می گیرند. همچنین باعث ایجاد فشار در عضلات جویدن می شوند که می توانند منجر به سردرد، سندرم TMJ و درد در ناحیه گردن، شانه و پشت شوند. دندانهایی که کج شده یا در جای صحیح قرار نگرفته اند می توانند تاثیر منفی در زیبایی چهره افراد داشته باشند. مزایای استفاده از ارتودنسی دندان دهان سالم، زیبایی بیشتر و افزایش طول عمر دندان ها می باشد.

متخصص ارتودنسی ، ارتودنسی دندان ، درمان ارتودنسی ، ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی ثابت دندان ، رنگ براکت های ارتودنسی ، 

ارتودنسی دندان

براکت ارتودنسی ، براکت ارتودنسی چیست ، مدت زمان ارتودنسی ، ارتودنسی چه مدت طول میکشد ، ارتودنسی چند سال طول میکشد ، ارتودنسی دندان چیست ، براکت ارتودنسی چیست ، ارتودنسی متحرک ، ارتودنسی چگونه انجام میشود ، مراحل انجام ارتودنسی ، مراحل ارتودنسی ثابت ، مراحل ارتودنسی دندان ، مراحل انجام ارتودنسی دندان ، فیلم مراحل ارتودنسی دندان ، فیلم مراحل ارتودنسی ، عوارض ارتودنسی ثابت ، عوارض بعد از ارتودنسی ، عوارض ارتودنسی دندان ، مسواک مخصوص ارتودنسی ، آیا ارتودنسی دندان درد دارد ، درد دندان در ارتودنسی ، درد دندان بعد از ارتودنسی ، درد ارتودنسی دندان ، درد بعد از ارتودنسی

چگونه می توانم بدانم که نیاز به ارتودنسی دارم؟

فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می تواند تعیین کند که شما نیاز به استفاده از ارتودنسی دندان دارید. براساس ابزارهای تشخیصی که شامل سابقه کامل پزشکی و دندانپزشکی ، معاینه بالینی، مدل های گچی دندان های شما و اشعه های اختصاصی و عکس، یک پزشک ارتودنتیست یا دندانپزشک می تواند تصمیم بگیرد که ارتودنسی را به شما توصیه کند و یک طرح درمان ارتودنسی مناسب برای شما تعیین کند.

اگر شما هر کدام از موارد زیر را داشته باشید، ممکن است شما نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشید:

اوربایت: گاهی اوقات با اصطلاح “duck duck” نیز بیان می شود. در این حالت دندان های فوقانی جلوتر از دندان های پایینی قرار دارند.

ارتودنسی دندان

آندربایت: در این حالت، دندان های پایینی بیش از حد جلو هستند و یا دندان های فوقانی بیش از حد عقب قرار دارند.

ارتودنسی دندان

کراس بایت: هنگامی که دندان های بالایی به طور مستقیم بر روی دندان هایی پایینی قرار نمی گیرند.

ارتودنسی دندان

اُپن بایت: حالتی است که به علت فضای بین دندان های جلو و یا دندان جانبی با دندان های پایینی ایجاد می شود.

ارتودنسی دندان

خط میانی نابجا: زمانی که مرکز دندان های جلویی فوقانی با مرکز دندان های جلویی تحتانی در یک راستا قرار ندارند.

فاصله: فاصله یا فضاهای بین دندان ها که به علت نبودن دندان ایجاد می شود.

شلوغی دندان ها : زمانی که دندان های اضافی وجود دارد، این حالت به وجود می آید.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی چگونه انجام میشود ؟

انواع ارتودنسی دندان شامل ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک است.  بسیاری از انواع تجهیزات برای ارتودنسی ثابت دندان و ارتودنسی متحرک وجود دارد که برای کمک به حرکت دندان ها، بازسازی ماهیچه ها و رشد فک ها استفاده می شوند. این وسایل با اعمال فشار ملایم روی دندان ها و فک ها کار می کنند. شدت مشکل شما تعیین می کند که کدام روش ارتودنسی می تواند موثر باشد.

لوازم ارتودنسی ثابت دندان عبارتند از:

براکت ارتودنسی چیست : رایج ترین لوازم ارتودنسی ثابت ، براکت ارتودنسی هستند که شامل نوارها، سیم ها و  یا براکت ها می باشد. نوارها در اطراف دندان ها ثابت می شوند و به عنوان لنگر برای تجهیزات استفاده می شوند. اما براکت ارتودنستی چیست ؟  براکت ارتودنسی اغلب در مقابل دندان قرار دارند. سیم های باریک از طریق براکت عبور می کنند و به باند متصل می شوند. سفت کردن سیم های باریک باعث ایجاد تنش در دندان ها می شود و به تدریج آنها را به موقعیت مناسب منتقل می کند. براکت ارتودنسی معمولا به طور ماهانه تنظیم می شوند تا نتایج مورد نظر را به دست آورند، که ممکن است چند ماه تا چند سال برای به دست آوردن نتایج مطلوب زمان نیاز باشد. براکت های امروزی کوچکتر و سبک تر هستند و نسبت به گذشته از فلزات بسیار کمتری استفاده می کنند.رنگ براکت های ارتودنسی مختلفی وجود دارد که از رنگ براکت های ارتودنسی روشن برای بچه ها و همچنین سبک های شفاف تر برای بزرگسالان استفاده می شود.
تجهیزات ارتودنسی ثابت مخصوص: برای کنترل ساییده شدن و یا فشار زبان استفاده می شود. این تجهیزات به صورت دایره ای به دندان ها متصل می شوند. از آنجا که استفاده از این تجهیزات در طول وعده های غذایی بسیار ناراحت کننده هستند، باید آنها را به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار داد.
نگه دارنده ی فضای ثابت : اگر دندان یک کودک پیش از موعد از دست رفته باشد، نگهدارنده فضا برای حفظ فضای باز تا زمانی که دندان دائمی رشد کند، استفاده می شود. یک باند به دندان کنار فضای خالی متصل می شود و یک سیم به دندان سمت دیگر فضا گسترش می یابد.

تجهیزات ارتودنسی متحرک چیست ؟

قالب: جایگزین براکت های سنتی برای بزرگسالان است. قالب ها توسط تعداد زیادی از ارتودنتیست ها برای حرکت دندان ها به همان شیوه ای که تجهیزات ارتودنسی ثابت کار می کنند، استفاده می شوند. این قالب ها بدون سیم فلزی و براکت ارتودنسی استفاده می شود. عملا نامرئی هستند و برای خوردن، مسواک زدن و نخ دندان برداشته می شوند.

نگهدارنده فضای متحرک: این دستگاه ها به عنوان نگهدارنده فضای ثابت عمل می کنند. آنها با یک پایه اکریلیک ساخته شده اند که بر روی فک قرار می گیرند و شاخه های پلاستیکی یا سیم بین دندان های خاص دارند تا فضای بین آنها باز نگهداشته شود.

تجهیزات جابجایی فک: همچنین اسپلینت نامیده می شود، این دستگاه ها در فک پایین قرار می گیرند و کمک می کنند تا فک را در موقعیت مطلوب تری قرار دهند. آنها ممکن است برای اختلالات مفصلی تمپوروماندیبولار (TMJ) استفاده شوند.

ضربه‌گیر های لب و گونه : این ها برای دور نگه داشتن لب ها یا گونه ها از دندان طراحی شده اند. عضلات لب و گونه می توانند روی دندان ها فشار اعمال کنند و این ضربه‌گیرها به این فشار کمک می کنند.

گسترش دهنده پالاتال: وسیله ای است که برای گسترش قوس فک بالا استفاده می شود. این یک صفحه پلاستیکی است که روی سقف دهان قرار دارد. فشار خارجی با اتصال پیچ به استخوان های کام اعمال می شود تا حفره دهانی را گسترش دهد.

مطلب مرتبط:  پاسخ به سوالات متداول در مورد لمینت دندان

نگهدارنده های متحرک: در سقف حفره دهانی قرار می گیرد. این تجهیزات از تغییر دندان ها در موقعیت قبلی خود جلوگیری می کند. آنها همچنین می توانند اصلاح شوند و برای جلوگیری از مکیدن انگشت شست استفاده شوند.

هدگییر: با استفاده از این ابزار، بند در پشت تاج دندان قرار می گیرد و به یک سیم فلزی در جلو یا چپ چسبیده می شود. هدگییر رشد فک بالا را آهسته تر می کند و دندان های عقب را در جایی که قرار دارند، نگه می دارد تا زمانی که دندان های جلو را به عقب بکشاند.

پاسخ به چند سوال متداول درباره ی ارتودنسی دندان

مراجعه به دندانپزشک عمومی چند بار در سال برای بسیاری از افراد لازم است، اما گاهی اوقات ممکن است نیاز به خدمات متخصص  ارتودنسی نیز داشته باشید. استفاده از درمان ارتودنسی زمانی که شخصی در خانواده شما مشکلاتی مانند اوربایت، کراس بایت، اُپن بایت و … داشته باشد، کمک کننده خواهند بود. به گفته ی انجمن ارتودنتیستهای آمریکایی (AAO) متخصصانی که دو سال را در تلاش برای درمان مشکلات جدی دندان مانند هم محورسازی دندان ها و فک و همچنین ناهنجاری های دندان و صورت می گذرانند، به عنوان متخصصان ارتودنتیست شناخته می شوند.
هنگامی که به دنبال یک روش درمانی خاص هستید، قبل از تصمیم گیری درباره اقدام به استفاده از آن، بهتر است اطلاعاتی جمع آوری کنید. در ادامه این مطلب به پنج سوال در مورد ارتودنسی دندان پاسخ خواهیم داد.

آیا متخصص ارتودنسی باتجربه و قابل اعتماد است ؟

شناخت برنامه ارتودنسی که توسط ارتودنسیت انجام می شود، ممکن است جهت تصمیم گیری برای پیدا کردن متخصص مناسب مهم باشد. اما به اندازه چند سال تجربه عملی موثر نیست. شما همچنین باید بپرسید که آیا آنها عضو AAO هستند یا نه. فقط دندانپزشکانی که آموزش های لازم را تکمیل کرده اند میتوانند عضو این انجمن شوند. از وب سایت AAO برای بررسی ارتودنسی بالینی در منطقه خود استفاده کنید و در مورد بیوگرافی پزشکان و تجربیات آن ها بررسی کنید.

اگر شما افرادی را می شناسید که ارتودنسی انجام داده اند، از آن ها درخواست مشاوره نمایید. همچنین می توانید از ارتودنتیستهایی که درنظر دارید بخواهید که بیماران گذشته یا فعلی خود را به شما معرفی نمایند تا بتوانید از تجربیات آن ها آگاه شوید.

در چه ساعت هایی می توانید ارتودنسی انجام دهید؟

اگر خانواده شما پر مشغله است و کلاس یا کار دارید بهتر است به متخصصان مراقبت های ارتودنسی مراجعه کنید که بعد از مدرسه، در اوایل شب و یا تعطیلات آخر هفته کار می کنند. بسیاری از متخصصان مراقبت های ارتودنسی در طول تعطیلات آخر هفته یا بعد از ساعت های کاری برای درمان های اضطراری نیز درتماس (on-call) هستند. بنابراین یک ارتودنتیست پیدا کنید که با برنامه کاری شما تداخل نداشته باشد، تضمین کند که هیچ چیز زمان ویزیت را به تعویق نیاندازد و اجازه دهد تا خانواده شما به اندازه لازم مورد توجه قرار گیرند.

چه امکاناتی برای ارتودنسی دندان در دسترس است ؟

از متخصصان مراقبت های ارتودنسی سوالاتی در مورد امکانات موجود داشته باشید تا بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید. نوجوان شما ممکن است در مورد داشتن براکت در دندان های خود احساس خجالت داشته باشد و شما ممکن است نگران نشان دادن تصویر آن ها در سال های آینده باشید. خوشبختانه، براکت های سنتی تنها انتخاب شما نیستند. براکت هایی به رنگ دندان یا سیم های کم رنگ ممکن است برای نوجوان شما مناسب باشد. براکت های زبانی که در قسمت پشتی دندان در داخل دهان توسط زبان یا کام قرار می گیرند، جایگزین دیگری هستند.

ارتودنسی چه مدت طول میکشد ؟

این یک سوال متداول در ذهن هر بیماری است: ارتودنسی چند سال طول میکشد ؟ میانگین درمان، بر اساس AAO، مدت زمان ارتودنسی حدود دو سال است. اما در برخی موارد ممکن است مدت زمان بیشتری لازم باشد. برای برآورد مدت زمان ارتودنسی، از ارتودنسیت سوال کنید که ارتودنسی چند سال طول میکشد . دانستن اینکه ارتودنسی چه مدت طول میکشد ، می تواند به شما کمک کند که فرایند و پیشرفت درمان را بهتر درک کند. اگر می خواهید درمان خود را به خوبی و به موقع به پایان برسانید، باید هر ۴ تا ۸ هفته به صورت منظم برای ویزیت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

هزینه ارتودنسی دندان چگونه است؟

هزینه ارتودنسی دندان هنوز هم پایین ترین حد خود را برای درمان ارتودنسی دندان دارد. ارتودنتیست های مختلف ممکن است هزینه ارتودنسی مختلفی درخواست کنند و در بعضی موارد تفاوت در هزینه ارتودنسی هیچ ارتباطی با کیفیت درمان ندارد. با چندین ارتودنتیست مصاحبه کنید و قیمت های مختلف را با کیفیت درمان مقایسه کنید.

مراحل انجام ارتودنسی دندان به چه صورت است ؟

مراحل ارتودنسی ثابت در ویزیت های مختلف به صورت زیر انجام می شود. شما همچنین می توانید فیلم مراحل ارتودنسی دندان را ادامه مشاهده کنید.

اولین ویزیت: در اولین مراحل انجام ارتودنسی ، اشعه ایکس، عکس و مدل های گچی دندان های شما گرفته می شود. متخصص ارتودنسی شما، با توجه به این سوابق، روش درمان شما را برنامه ریزی می کند. اغلب، زمانی که تعداد دندان ها زیاد است و برای همه ی آن ها فضای کافی در فک وجود ندارد، دندان های دائمی را می کشند. کشیدن دندان دقیقا قبل یا بعد از اتصالات براکت ها انجام می شود.

ویزیت دوم: در این مراحل ارتودنسی ثابت ، ارتوپدیست شما برنامه درمان و بست های مناسب برای وضعیت شما را توضیح می دهد. قبل از اتصال براکت ها، جداسازها (دونات کوچک پلاستیکی) بین دندان های آسیا برای یک هفته قرار می گیرد تا فاصله هایی را بین دندان های آسیا ایجاد کند.

مراحل انجام ارتودنسی در ویزیت های سوم و چهارم: بندها متصل شده هستند و براکت ها به جلوی دندان های شما متصل می شوند.

بازدید های بعدی برای مراحل ارتودنسی دندان (هر چهار تا هشت هفته): تنظیمات به بندها با استفاده از تغییرات سیم، اضافه کردن حالت ارتجاعی فنر، الاستیسیته و یا لوازم جانبی دیگر اعمال می شود.

نکته: لوازم جانبی برای کار کردن براکت های شما لازم است. اغلب الاستیسیت ها برای هم محور ساختن دندانهای بالایی و پایینتر استفاده می شوند. Facemasks، headgear یا biteplates گاهی اوقات برای ثابت کردن بندها استفاده می شود. بسیار مهم است که از تمام لوازم جانبی دقیقا همانطور که گفته شد استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که دوره درمان را به خوبی سپری می کنید.

 

هنگامی که مراحل ارتودنسی دندان کامل می شود:

بعد از کامل شدن مراحل انجام ارتودنسی دندان ، براکت های ثابت شما در یک ویزیت به طور مرتب حذف می شوند، پس از آن، حذف بندها و پرداخت دندان هایتان انجام می شود. قالب دندان های شما را در موقعیت های جدید خود قرار می گیرند تا ثابت شوند. پس از برداشتن براکت ها، شما نیاز به نگهدارنده هایی دارید تا دندان های شما در موقعیت های جدید خود برای چند سال آینده باقی بمانند.

مطلب مرتبط:  بلیچینگ دندان چیست ؟ پاسخ به سوالات مربوط با بلیچینگ دندان

فیلم مراحل ارتودنسی دندان را در این قسمت می توانید مشاهده کنید. دیدن فیلم مراحل ارتودنسی به شما کمک می کند تا درک بهتری از ارتودنسی دندان داشته باشید.

بعد از مشاهده فیلم مراحل ارتودنسی ممکن است نگرانی هایی درباره ی عوارض بعد از ارتودنسی ، عوارض ارتودنسی ثابت ، درد دندان در ارتودنسی و یا درد دندان بعد از ارتودنسی داشته باشید. همراه ما باشید تا اطلاعاتی درباره ی این موضوعات به دست آورید.

عوارض ارتودنسی دندان چیست ؟

گفتار: با استفاده از ارتودنسی ثابت، گفتار شما به طور معمول تحت تاثیر قرار نمی گیرد. با این حال، اگر شما نیاز داشته باشید که تجهیزات پالاتال را در سقف دهان خود نصب کنید، ممکن است عوارض ارتودنسی ثابت در گفتار شما اختلال ایجاد کند. اگر شما دارای براکت های زبانی هستید، زمان زیادی برای یادگیری صحبت کردن با براکت نیاز خواهید داشت.

نواختن آلات موسیقی: از عوارض بعد از ارتودنسی می توان به این موضوع اشاره کرد که اگر شما یک ساز موسیقی با کمک دهان می نوازید ، یک یا دو هفته طول می کشد تا به مهارت نوازندگی قبلی دست یابید.

ضرورت استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی : با براکت روی دندان ها، تمیز کردن آنها دشوار است. غذا را بر روی براکت های خود باقی نگذارید. مسواک زدن دندان ها به درستی بعد از هر میان وعده و وعده غذایی باعث کاهش خطر افتادگی و بیماری لثه می شود. علاوه بر این، هر روز صبح و شب پنج دقیقه مسواک زدن، مورد نیاز است. شما می توانید راه حل سریعتری را برای پاک کردن دندان هایتان انتخاب کنید. شما نیاز به جایگزین کردن مسواک معمولی خود با مسواک مخصوص ارتودنسی دارید.

یکی دیگر از عوارض ارتودنسی دندان محدودیت خوردن و رژیم غذایی می باشد. خوردن غذای سخت یا خوردن تکه های بزرگ غذا ممکن است براکت ها یا نوارها را از بین ببرد و به سیم ها آسیب برساند. از خوردن آجیل و جویدن ناخن و غیره اجتناب کنید. قبل از خوردن میوه های سفت، آن ها را به قطعات کوچک و نازک قسمت کنید. از غذا و نوشیدنی ها با محتوای قند بالا مانند شیرینی و نوشیدنی های غیر الکلی اجتناب کنید.

 

آیا شما احساس نگرانی در مورد انجام ارتودنسی دندان دارید؟ شما ممکن است این سوال را داشته باشید ” آیا ارتودنسی دندان درد دارد ” خوب، شما می توانید نگرانی خود را کنار بگذارید، زیرا ناراحتی ناشی از ارتودنسی قابل کنترل است. در ادامه این مطلب به مواردی که میتوانید در طول فرایند درمان ارتودنسی دندان انتظار داشته باشید، اشاره شده است.

آیا ارتودنسی دندان درد دارد ؟

قرار دادن براکت

هنگامی که بست ها به دندان ها وصل می شوند، ممکن است باعث  احساس درد دندان در ارتودنسی شود. ممکن است در روزی که شما آنها را به دندان های خود اعمال کرده اید وعده های غذایی طولانی تری داشته باشید، زیرا شما باید غذا را آرام بجوید. بهتر است برای چند روز اول از غذاهای نرم تر، مانند ماست، سوپ، ماکارونی و پنیر استفاده کنید.

 

درد ارتودنسی دندان سه روز اول پس از استفاده از براکت ها

هنگامی که دندان هایتان هم تراز می شوند ممکن است درد کمی را احساس کنید. شما باید فشار سیمها و لیگاتورهای الاستیک را تحمل کنید. دکتر Fontaine می گوید: «داروهای ضد درد بدون عوارض، درد را  تسکین می دهند. شما همچنین می توانید به براکت ها موم بمالید تا از ساییده شدن آن ها به داخل دهان جلوگیری شود. به گفته دکتر Gerri Tsibel، ارتودنتیست شما باید دستورالعمل هایی در مورد نحوه استفاده از موم به شما ارائه دهد. دکتر Tsibel تخمین می زند درد دندان بعد از ارتودنسی به طور معمول در بسیاری از بیماران در طول پنج روز از بین میرود.

 

انجام ارتودنسی

چند روز پس از انجام ارتودنسی ممکن است احساس درد ارتودنسی دندان کنید.براکت ها به آرامی دندان های شما را به  سمت هم ترازی مناسب ، حرکت می دهند. تنظیمات براکت مورد نیاز است، به طوری که آنها به دقت به حرکت دندان ها ادامه دهند. ارتودنتیست به طور دوره ای نیاز به تنظیم آرکاوی و تغییر لیگاتور الاستیک دارد.

 

راهنمایی برای درمان درد بعد از ارتودنسی

اکثر مردم ناراحتی ناشی از براکت را ناخوشایند، اما قابل کنترل می دانند. هنگامی که ارتودنسی انجام می شود، فقط چند روز پس از انجام یا تنظیم مجدد احساس درد کمی خواهید داشت. دکتر Tsibel داروهای مسکن مانند استامینوفین و ایبوپروفن را برای کاهش درد دهان و سردرد که به علت استفاده از براکت ایجاد می شود را پیشنهاد می کند. دکتر Tsibel همچنین پیشنهاد می کند دهان، با آب نمک شستشو داده شود تا از ناراحتی و تورم جلوگیری شود.

طبیعی است که احساس ناراحتی در مورد استفاده از براکت داشته باشید.اما نگران نباشید چرا که ارتودنتیست شما ابزار و پیشنهاداتی را برای کاهش درد بعد از ارتودنسی و یا ناراحتی هایی که در روزهای بعد از نصب و یا تنظیم براکت ها ایجاد می شود، ارائه خواهد داد.

در این مطلب به سوالاتی مانند ارتودنسی دندان چیست ، ارتودنسی چگونه انجام میشود ، براکت ارتودنسی چیست و سوالاتی در مورد هزینه و زمان درمان ارتودنسی پاسخ دادیم. امیدواریم این مطلب را دوست داشته باشید و پاسخ سوالاتتان را دریافت کرده باشید.

ارتودنسی دندان

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

colgate.com

متخصص ارتودنسی ، ارتودنسی دندان ، درمان ارتودنسی ، ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی ثابت دندان ، رنگ براکت های ارتودنسی ، براکت ارتودنسی ، براکت ارتودنسی چیست ، مدت زمان ارتودنسی ، ارتودنسی چه مدت طول میکشد ، ارتودنسی چند سال طول میکشد ، ارتودنسی دندان چیست ، براکت ارتودنسی چیست ، ارتودنسی متحرک ، ارتودنسی چگونه انجام میشود ، مراحل انجام ارتودنسی ، مراحل ارتودنسی ثابت ، مراحل ارتودنسی دندان ، مراحل انجام ارتودنسی دندان ، فیلم مراحل ارتودنسی دندان ، فیلم مراحل ارتودنسی ، عوارض ارتودنسی ثابت ، عوارض بعد از ارتودنسی ، عوارض ارتودنسی دندان ، مسواک مخصوص ارتودنسی ، آیا ارتودنسی دندان درد دارد ، درد دندان در ارتودنسی ، درد دندان بعد از ارتودنسی ، درد ارتودنسی دندان ، درد بعد از ارتودنسی

/en-us/oral-health/life-stages/teen-oral-care/what-is-orthodontics
اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط