انجام کارهای بیشتر با Pivot Table در اکسل

انجام کارهای بیشتر با Pivot Table در اکسل

همانطور که در درس بیست و هفتم یعنی آموزش Pivot Table در اکسل آموختیم، PivotTable می تواند جهت خلاصه سازی و تجزیه و تحلیل انواع داده ها مورد استفاده قرار گیرد. برای کمک به مدیریت بهتر PivotTable و همچنین برای اینکه دید بهتری نسبت به داده ها در یک برگه اکسل پیدا کنید، اکسل سه ابزار دیگر را به شما ارائه می دهد که عبارتند از: slicers ، filters و PivotCharts.

در صورت تمایل می توانید فایل اکسل زیر که مربوط به تمرین آموزش های همین درس می باشد را دانلود نموده و در ادامه آموزش Pivot Table در اکسل با ما باشید.

دانلود فایل تمرین اکسل

Pivot Table در اکسل ، آموزش Pivot Table در اکسل

Pivot Table در اکسل

Filters (فیلترها)

گاهی اوقات ممکن است بخواهید روی بخش خاصی از داده های خود در یک برگه اکسل تمرکز کنید. فیلترها را می توان برای محدود کردن داده ها در PivotTable استفاده کرد، بنابراین بعد از فیلتر کردن شما می توانید تنها اطلاعات مورد نیاز خود را مشاهده کنید.

روش افزودن فیلتر به یک Pivot Table در اکسل

در مثال زیر، ما برخی از فروشندگان (Salesperson) را فیلتر می کنیم تا محاسبه کنیم که فروش فردی آنها چه تاثیری در فروش منطقه جغرافیایی (Region) آنها می گذارد.

۱- فیلد مورد نظر خود را از لیست فیلدها به درون ناحیه Filters بکشید. در این مثال ما فیلد Salesperson را به درون ناحیه Filters می کشیم.

Pivot Table در اکسل

۲- فیلتر در قسمت بالای PivotTable نمایان می شود. روی فلش کشویی کلیک کرده و سپس تیک گزینه Select Multiple Items را فعال کنید.

Pivot Table در اکسل

۳- تیک گزینه هایی که نمی خواهید در PivotTable مشاهده شوند را بردارید. در این مثال ما تیک کنار اسم بعضی از فروشندگان را برداشته و سپس روی OK کلیک می کنیم.

Pivot Table در اکسل

۴- PivotTable با توجه به تغییرات انجام شده، تنظیم می شود.

Pivot Table در اکسل

Slicers (برش دهنده ها)

Slicers یا همان برش دهنده ها، فیلتر کردن داده ها در PivotTable را از این هم ساده تر می کنند. برش دهنده ها در واقع همان فیلترها هستند، اما استفاده از آنها آسان تر و سریع تر بوده و به شما اجازه می دهند فورا اطلاعات خود را به نحو دلخواه تنظیم کنید. اگر شما اغلب PivotTable که ایجاد کرده اید را فیلتر می کنید، ممکن است بخواهید به جای فیلترها از برش دهنده ها استفاده کنید.

مطلب مرتبط:  آموزش اکسل 2016 – درس سوم: ایجاد و باز کردن کتاب کار

روش افزودن یک slicer

۱- در PivotTable یکی از سلول ها را به دلخواه انتخاب کنید.

۲- در زبانه Analyze روی دستور Insert Slicer کلیک کنید.

Pivot Table در اکسل

۳- در پنجره ظاهر شده، فیلدهای مورد نظرتان را تیک بزنید. در این مثال ما فیلد Salesperson (فروشنده ها) را تیک دار کرده و سپس روی OK کلیک می کنیم.

Pivot Table در اکسل

۴- برش دهنده (slicer) در کنار PivotTable نمایان می شود. آیتمهایی که انتخاب کرده اید به رنگ آبی هایلایت شده اند. در تصویر زیر برش دهنده شامل تمامی ۸ فروشنده می شود، اما تنها ۵ نفر آنها در حال حاضر انتخاب شده اند.

Pivot Table در اکسل

۵- درست مانند فیلترها، فقط آیتمهای انتخاب شده در PivotTable نمایش داده می شوند. هنگامی که یکی از آیتمها را انتخاب کرده و یا از حالت انتخاب خارج کنید، PivotTable بلافاصله این تغییر را بازتاب می دهد. سعی کنید آیتمهای مختلفی را انتخاب کنید تا ببینید که چگونه روی Pivot Table در اکسل تاثیر می گذارند. کلید Ctrl را بر روی صفحه کلید خود فشار داده و نگه دارید تا با کلیک ماوس روی چندین آیتم، آنها را همزمان انتخاب کنید.

Pivot Table در اکسل

نکته: شما همچنین می توانید با کلیک روی شکلکی که در قسمت بالا سمت راست برش دهنده قرار دارد، تمام آیتمها را یکجا انتخاب کنید.

PivotCharts (نمودارهای محوری)

PivotCharts یا همان نمودارهای محوری، مانند نمودارهای معمولی هستند با این تفاوت که آنها داده های یک Pivot Table در اکسل را نمایش می دهند. درست مانند نمودارهای معمولی، شما می توانید نوع، طرح و سبک نمایش نمودار را انتخاب کنید.

روش ایجاد یک PivotChart در اکسل

در مثال زیر، یک PivotTable ایجاد کرده ایم تا بخش هایی از ارقام فروش هر منطقه را نشان دهد. ما از PivotChart استفاده می کنیم تا بتوانیم اطلاعات را به وضوح ببینیم.

مطلب مرتبط:  تنظیمات سلول در اکسل 2016

۱- در PivotTable یکی از سلول ها را به دلخواه انتخاب کنید.

۲- در زبانه Insert روی دستور PivotChart کلیک کنید.

Pivot Table در اکسل

۳- پنجره Insert Chart نمایان می شود. نوع نموارد (chart type) و همچنین سبک نمایش (layout) مورد نظر خود را انتخاب کنید.

Pivot Table در اکسل

۴- PivotChart نمایان می شود.

Pivot Table در اکسل

نکته: سعی کنید از فیلترها و برش دهنده ها، برای محدود کردن داده ها در PivotChart خود استفاده کنید. برای مشاهده زیر مجموعه های متفاوتی از داده ها، سطرها و ستونهای PivotTable را تغییر دهید. در تصویر زیر ما PivotTable را تغییر داده ایم تا فروش ماهیانه هر فروشنده را نمایش دهد.

Pivot Table در اکسل

تمرین عملی:

۱- فایل اکسل زیر را جهت انجام تمرینات دانلود و سپس باز کنید.

دانلود فایل اکسل

۲- در ناحیه Region ،Rows را حذف کرده و Salesperson را جایگزین آن کنید.

۳- یک PivotChart ایجاد کرده و نمودار آن را از نوع Line with Markers انتخاب کنید.

۴- یک برش دهنده (slicer) برای منطقه ها (Region) ایجاد کنید.

۵- از برش دهنده استفاده کنید تا فقط مناطق جنوبی (South) و شرقی (East) را نشان دهد.

۶- نوع PivotChart را به Stacked Column تغییر دهید.

۷- در قسمت Month ،PivotChart Fields را به ناحیه (Legend (Series اضافه کنید. توجه: شما همچنین می توانید روی PivotTable کلیک کنید و سپس Month را به ناحیه Columns اضافه کنید، نتیجه همان خواهد بود.

۸- زمانی که تمام تمرینات را انجام دادید، فایل اکسل شما شبیه تصویر زیر می شود:

Pivot Table در اکسل

Pivot Table در اکسل

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

gcflearnfree.org

Pivot Table در اکسل ، آموزش Pivot Table در اکسل

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها