چگونه از تحت فشار قرار دادن خود جلوگیری کنیم؟

شش روش برای جلوگیری از تحت فشار قرار دادن خود

احتمالا افرادی را می شناسید که برای انجام دادن کارها خودشان را تحت فشار زیادی قرار می دهند. افرادی که به اصطلاح “خود منتقد” هستند و بیش از حد نسبت به مسائل موشکاف و خرده بین بوده و با روش های دیگر برای برخورد با رویداد ها آشنایی ندارند. اگر احساس می کنیم که آسیب پذیر بودن برابر با ضعیف بودن است، پس به همین دلیل است که خود را تحت فشار زیاد قرار می دهیم.

گاهی اوقات این نوع رفتار ملکه ذهن ما شده و خود را بسیار ملامت می کنیم به طوری که نمی توانیم خود را آرام کرده و منطقی فکر کنیم. گاهی اوقات این رفتار نمودی بیرونی داشته و به روابط شخصی و حرفه ای ما آسیب زیادی وارد می کند. گاهی اوقات این رفتار از حد خود گذشته تا جایی که رفتاری مازوخیستی در ما پدیدار می شود.

زمانی که تصمیم می گیریم کاری را به طور هدفمند انجام دهیم، مهم است که آن را با تشخیصی صادقانه و منصفانه شروع کنیم. اگر این تصمیم باعث ایجاد پریشانی بیش از حد یا اختلال عملکرد شود، از این رو نیاز است که برای درمان این تفکر “خود منتقدانه” از افراد متخصص کمک گرفته شود.

تشخیص و شناسایی

وظیفه من این است که به تدریج میزان تحت فشار قرار دادن خود را کاهش دهم. مهم نیست این روند چقدر طول خواهد کشید تا زمانی که در مسیر درست حرکت می کنم.

هدف این است که روند جدیدی از “خودگردانی” را اجرا کرده و آن را ادامه دهیم. هرگونه تغییر اساسی در این روند احتمال دارد که به نتیجه برسد یا نرسد. توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است خودتان را تحت فشار قرار داده اید به این دلیل که دیگران به شما فشار آورده اند. در این شرایط باید به خود بقبولانید که می توانید بدون هیچ افراط یا تفریطی با این مسئله برخورد کنید. به آرامی این تفکر را ملکه ذهن خود کنید که اولین قدم این است که خود را تحت فشار قرار ندهید.

مطلب مرتبط:  3تکنیک مراقبه برای استرس

تحت فشار ، تشکر و قدردانی

تحت فشار

تشکر و قدردانی

تحت فشار قرار دادن خود را با احساس تشکر و قدردانی جایگزین کنید. از خودتان بابت مقابله با شرایط دشوار تشکر و قدردانی کنید زیرا اگر نسبت به خودتان بی مهر باشید این امر باعث ایجاد احساسات منفی گشته و به ضرر خودتان تمام می شود.

اگر نتوانید با این شرایط مقابله کنید، این امر موجب می شود که خود را فردی نالایق دانسته و در نتیجه برای ایجاد عادت های جدید با مشکل مواجه شوید. احتمال دارد که تشکر و قدردانی همراه با احساساتی همچون بخشایش نیز همراه شود.

پذیرش و تایید

من شرایط را همان طور که هست می پذیرم و احساس آسودگی خواهم کرد. احساس خشم در این مسیر تبدیل به احساسی آرامش بخش خواهد شد.

احساسات من کمتر اضطراب آور و تحت فشار خواهند بود زمانی که از اعمال فشار برای کنترل شرایط دست بردارم و به جای آن درصدد ایجاد و گسترش الگوهای گفتمان درونی و واکنش های بیرونی باشم. من عواقب کارهای خود را می پذیریم بدون آنکه خود را سرزنش کرده یا بیش از حد احساس شادی کنم.

از پیشرفت خود لذت خواهم برد و از شکست های خود درس خواهم گرفت. پذیرش و تایید ممکن است زمانی که احساس درماندگی کرده ایم به کمک ما آید و اگر این رفتار همراه با تشکر و قدردانی باشد سبب می شود که پذیرش برای ما راحت تر صورت بگیرد. “خود تسکینی” مهارتی است که یادگیری آن زمان خواهد برد.

برنامه ریزی

زمانی که با موقعیت های چالش برانگیز مواجه می شوم، انتظارات جدیدی را برای خود تعریف کرده تا تنها ملاکم تحت فشار قرار دادن خودم نباشد.  

زمانی که فشار عواطف درونی افزایش پیدا می کند، از پارامترهای تشخیص، سپاسگزاری و پذیرش برای طرح برنامه ای کاربردی استفاده کنید. این برنامه وظیفه و ارزش های اصلی را به شما یادآوری خواهد کرد. قبل از آنکه خودمان را تحت فشار قرار دهیم به این نکته توجه کنیم که چه اتفاقی قرار است رخ دهد، زیرا اغلب اوقات این فشار در واکنش به عواملی پنهانی پدیدار می شود. اگر شما از قبل برنامه داشته باشید حداقل این فرصت را خواهید داشت که درباره خواسته خود پس از رفع بحران فکر کنید نه زمانی که میزان احساسات شما بالا رفته است.

مطلب مرتبط:  در برخورد با کودکان چگونه خشم خود را کنترل کنیم

اجرا و تحقق

برای خودتان سیگنالی در نظر بگیرید تا بتوانید با استفاده از آن وظیفه و ارزش های اصلی خود را هدایت کرده و مانع بروز عادت تحت فشار قرار دادن خود شوید.

این سیگنال ممکن است یک کلمه، یک ایده یا یک رفتار باشد، اما اولین قدم مهم برای تشخیص محسوب می شود. سپس از برنامه در نظر گرفته شده برای آن موقعیت استفاده کنید. اگر چالش غیرمنتظره ای به وجود آمد، به ویژگی ها و جزئیات وضعیت پیش آمده برای استفاده در آینده توجه و دقت کنید. از تکنیک های آرام سازی و استراتژی های انعطاف پذیر برای خودتان استفاده کنید.

ارزیابی

زمانی که با موقعیت خاصی مواجه می شوید، از شرایط خود یادداشت برداری کنید.

یک جدول زمانی برای خود تنظیم کرده تا بتوانید عملکرد خود را ارزیابی کنید. با استفاده از معیارهای تشخیص، سپاسگزاری و پذیرش، وضعیت خود را بررسی کنید. تغییرات به وجود آمده را در نظر بگیرید مثلا فکر می کردید چه اتفاقی روی خواهد داد و در حال حاضر چه فکری می کنید. توجه کنید که چه چیزی شما را خوشحال و یا ناراحت کرده است. از آنجا که ارزیابی کردن خود وضعیتی تحریک کننده دارد، مهم است که خودتان را زیاد تحت فشار قرار ندهید.

شش روش برای جلوگیری از تحت فشار قرار دادن خود

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

psychologytoday.com

تحت فشار ، تشکر و قدردانی

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها