پیشنهاد خلایق

چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم ؟ ۱۱ روش مؤثر رفع بوی بد پیاز و سیر

چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم ؟

سیر و پیاز به خاطر طعم و عطری که به غذا می‌دهند، در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، افراد زیادی به خاطر بوی زننده‌ سیر و پیاز که ساعت‌ها پس از مصرف در دهان باقی می‌ماند، از خوردن آن‌ها صرفنظر می‌کنند. بر همین اساس، در این مطلب با ارائه ۱۱ راهکار مختلف یاد می‌گیریم که چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم ؟ در ادامه با مجله خلایق همراه باشید:

روش از بین بردن بوی سیر دهان ، برای از بین بردن بوی سیر از دهان ، رفع بوی بد پیاز از دهان ، برطرف کردن بوی سیر دهان ، از بین بردن بوی بد سیر از دهان

چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم

به لحاظ شیمیایی، سیر و پیاز ترکیبات مشابهی دارند که باعث ایجاد بوی ناخوشایند آن‌ها می‌شود. این ترکیبات عبارتند از:

آلینین: تمام گیاهان هم خانواده پیاز شامل تره فرنگی، موسیر، سیر و پیازچه حاوی ترکیبات تیوآلیل یا آلینین هستند. این ماده موجود در پیاز یا سیر هنگام برش یا خرد کردن آن‌ها با یک واکنش آنزیمی به آلیسین تبدیل می‌شود. آلیسین به سرعت به ترکیبات حاوی سولفور تجزیه می‌شود که چند تای آن‌ها باعث تأثیر سیر و پیاز بر بوی دهان می‌شود. سیر بیشترین غلظت آلینین را داراست. با این حال، یک سر سیر تا زمانی که بریده یا خرد نشده باشد، بوی چندانی آزاد نمی‌کند.

آلیل متیل سولفید: وقتی سیر یا پیاز خرد یا له می‌شود، ترکیب آلیل متیل سولفید آزاد می‌شود. این ترکیب هنگام هضم وارد جریان خون شده و با بازدم ریه‌ها و از طریق منافذ پوست منتشر می‌شود. در نتیجه، این ترکیب باعث می‌شود عرق و نفس شما ساعت‌ها پس از مصرف سیر و پیاز بو بدهد.

 سیستئین سولفوکسید: این دو عضو آلیوم حاوی ترکیب سولفوری به نام سیستئین سولفوکسید هستند که بلافاصله موجب ایجاد بوی سولفور در نفس می‌شوند.

حتماً بخوانید: استفاده از سیر برای رشد مو را با این ۶ روش ترکیبی امتحان کنید

حالا می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم ؟

۱- روش پختنی

روش از بین بردن بوی سیر : روش پختن سیر بر اثری که بر نفس ما دارد، تأثیر می‌گذارد. برای از بین بردن بوی سیر، انتهای سر سیر را جدا کرده و آن را پوست بکنید و به صورت عمودی به دو نیم کنید. سپس به راحتی ساقه کوچک وسط هر دو طرف سر سیر را بیرون بکشید.

روش رفع بوی بد پیاز از دهان : برای رفع بوی بد پیاز از دهان می‌توانید پیازها را خرد کرده و مدتی در آب بخیسانید. هم‌چنین می‌توانید آن‌ها را در محلول سرکه یا آبلیمو بخیسانید.

مطلب مرتبط:  مواد مغذی برای سالم ماندن دندان

۲- جعفری برای برطرف کردن بوی سیر دهان

سر‌آشپزها در اکثر غذاها درکنار پیاز و سیر از جعفری نیز برای خنثی کردن بوی زننده سیر و پیاز استفاده می‌کنند. شما هم‌چنین می‌توانید بعد از خوردن سیر برای کاهش بوی آن چند برگ جعفری بجوید.

چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم

۳- لیموترش برای از بین بردن بوی سیر از دهان

لیموترش برای خثی کردن بوی سیر و پیاز بسیار مؤثر است. این ماده باکتری‌های داخل دهان را که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند، از بین می‌برد.

برای از بین بردن بوی سیر از دهان سعی کنید پس از خوردن سیر و پیاز یک قاچ لیموترش بمکید. هم‌چنین می‌توانید با محلول آبلیمو دهان‌تان را دو سه بار در روز شستشو دهید تا بوی سیر و پیاز به طور کامل از بین برود.

۴- چای‌های گیاهی مانند چای نعنا

چای‌های گیاهی به خصوص چای نعنا حاوی پلی‌فنل‌ هستند. پلی‌فنل‌ها آنتی اکسیدان‌های قوی هستند که با از بین بردن ترکیبات سولفور مولد سیر و پیاز باعث کاهش بوی بد دهان می‌شوند. برای برطرف کردن بوی سیر دهان ،چای گیاهی را همزمان یا بعد از خوردن سیر و پیاز بنوشید.

چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم

۵- شیر برای رفع بوی بد پیاز از دهان

شیر هم از راه‌هایی است که باعث خنثی شدن بوی سیر و پیاز از دهان می‌شود. مقادیر چربی موجود در شیر باعث خنثی کردن ترکیبات سولفور داخل پیاز که عامل ایجاد بوی بد دهان هستند، می‌شود. هم‌چنین، شیر مانند یک دهان‌شویه طبیعی عمل می‌کند. برای رفع بوی بد پیاز از دهان و رفع بوی سیر، شیر را قبل یا بعد از صرف یک وعده غذایی حاوی سیر و پیاز بنوشید.

حتماً بخوانید: فواید حیرت‌انگیز خوردن معجون سیر و عسل با معده خالی

۶- سیب

سیب یکی دیگر از راهکارهای مؤثر برای مقابله با بوی پیاز از دهان می‌باشد. آنزیم‌های طبیعی موجود در سیب با تجزیه ترکیبات سولفوری در مقابله با بوی نفس پیاز کمک می‌کند. پس از خوردن غذاهای حاوی سیر یا پیاز برای جلوگیری از بوی بد دهان یک سیب بخورید. هم‌چنین می‌توانید یک لیوان آب سیب تازه میل کنید.

چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم

۷- دانه‌های قهوه

براساس گزارشات بدست آمده از افراد مختلف، جویدن دانه‌های قهوه و سپس تف کردن آن‌ها به کاهش بوی پیاز و سیر از دهان کمک می‌کند.

چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم

۸- جوش شیرین

جوش شیرین نیز یکی از چند روش از بین بردن بوی سیر دهان و هم چنین رفع بوی بد پیاز از دهان می‌باشد. این ماده باعث خنثی کردن بوی بد دهان، حفظ تعادل PH دهان و جلوگیری از رشد باکتری‌ها می‌شود. برای از بین بردن بوی بد سیر از دهان می‌توانید یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین و همین مقداری نمک دریا را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کنید. از این محلول به عنوان یک دهان‌شویه طبیعی چند بار در روز برای مهار بوی زننده نفس استفاده کنید.

مطلب مرتبط:  راهکاری مؤثر و جالب برای درمان بیماری دیابت با پیاز بدون دارو (با دستورالعمل)

حتماً بخوانید: خواص دارویی سیر ؛ ۱۱ فایده اثبات شده سیر برای سلامتی

۹- هل

عطر قوی هل می‌تواند به مقابله فوری با بوی نفس سیر و پیاز کمک کند. این ماده باعث پنهان کردن بوی بد و از بین بردن بوی بد تنفس می‌شود. برای از بین بردن بوی بد سیر از دهان می‌توانید مقداری هل بجوید و یا یکی دو فنجان چای هل بنوشید.

چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم

۱۰- سرکه سیب

سرکه سیب نیز به خنثی کردن بوی تنفس پیاز و سیر کمک می‌کند. این ماده هم‌چنین به از بین بردن باکتری‌های مولد بوی بد دهان کمک می‌کند. برای رفع بوی سیر و رفع بوی بد پیاز از دهان می‌توانید نصف قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کنید و به عنوان دهان‌شویه از آن استفاده کنید.

۱۱- هویچ

خوردن سبزیجات دیگر روش از بین بردن بوی سیر دهان می‌باشد. خوردن سبزیجاتی مانند هویچ بلافاصله بعد از خوردن یک وعده غذایی حاوی سیر یا پیاز به مقابله با بوی بد دهان کمک می‌کند.

راهکارهای مقابله با بوی زننده عرق و بوی دست‌ها

سوای از بوی نفس پیاز و سیر باید نسبت به رفع بوی عرق نیز اقدام شود. بدین منظور حتماً در یک محیط خنک بمانید و سعی کنید فعالیتی که منجر به عرق کردن می‌شود، انجام ندهید. هم‌چنین می‌توانید با آب گرفته شده از گلبرگ‌های گل سرخ و لیمو دوش بگیرید. این یکی از روش‌های مناسب برای خلاص شدن از بوی زننده عرق است.

اگر در حال خرد کردن سیر و پیاز هستید و می‌خواهید بوی سیر و پیاز را دست‌تان از بین ببرید، از صابون استفاده کنید. هم‌چنین یادتان باشد هنگام آبکشی دست‌های خود چند قطره لیموترش روی آن‌ها بمالید و دست‌ها را با آب بشوئید. توجه داشته باشید بوی پیاز و سیر بیشتر از ۶ تا ۸ ساعت باقی نمی‌ماند و بالاخره از بین می‌رود.

چگونه بوی بد سیر را از دهان ببریم ؟

ترجمه شده در سایت خلایق
منبع:

curejoy.com

روش از بین بردن بوی سیر دهان ، برای از بین بردن بوی سیر از دهان ، رفع بوی بد پیاز از دهان ، برطرف کردن بوی سیر دهان ، از بین بردن بوی بد سیر از دهان

/content/avoid-garlic-onion-bad-breath-smell

مطالب مرتبط