راهنمای بیماری اکتروپیون یا برون چرخش پلک

به برگشتن لبه پلک تحتانی و مژه ها به سمت خارج، که باعث می شود چشم و مخاط آن در معرض هوا و در نتیجه خشکی قرار گیرند، اکتروپیون گفته می شود.

اکتروپیون که برون‌ چرخش و شتره نیز نامیده می‌شود معمولاًٌ دو طرفه‌ است.

فرد در این حالت دچار آبریزش شده و در صورت پاک کردن اشک، چشم خشک تر می شود. اگر این بیماری درمان نشود، باعث ضخیم شدن مخاط داخلی پلک ها شده و ایجاد التهاب و در نهایت صدمه به چشم می شود.

درمان اکتروپیون

علل اکتروپیون

شایعترین علت اکتروپیون، شل شدن بافت پلک و ضعیف شدن عضلات پلک (عضله حلقوی دور چشم) در اثرافزایش سن است.

به خاطر علل دیگری مانند موارد مادرزادی، فلج عصب هفتم صورت (فاسیال)، تومورهای پلکی، بیماری های پوستی (مثل درماتیت)، سوختگی و اسکار (جمع شدن بافت جوشگاهی)، و درگیری پلک نیز رخ می‌دهد.

علائم اکتروپیون

سوزش، احساس سنگ ریزه در چشم، حساسیت پذیری، پلک متورم ملتهب و قرمز و آب ریزش از چشم،به خارج چرخیدن پلک (معمولاً پلک پایین) که ظاهری نازیبا دارد.

تشخیص اکتروپیون

این بیماری در یک معاینه ی ساده ی چشم پزشکی قابل تشخیص است.

درمان اکتروپیون

درمان اکتروپیون

انتخاب بهترین درمان برای اکتروپیون بستگی به علت آن دارد. درمان موقت این حالت استفاده از قطره های اشک مصنوعی یا پمادهای نرم کننده است.

درمان معمولاً با جراحی ترمیمی قابل درمان است.

درمان قطعی به خصوص در نوعی از آن که با افزایش سن ایجاد می شود، جراحی پلک و کوتاه کردن و سفت کردن آن است.این عمل معمولا با برشی در قسمت خارجی چشم انجام می شود.

مطلب مرتبط:  راهنمای کامل درمان آدنوم هیپوفیز / تومور هیپوفیز

برای انجام این عمل جراحی فقط بخیه های ریزی در قسمت خارجی چشم زده می شود و معمولا بعد از ۷ تا ۱۴ روز، این بخیه ها برداشته می شوند.

برای تخفیف التهاب و ناراحتی، روزانه چندین بار کمپرس گرم روی پلک‌ها بگذارید. (قرار دادن پارچه گرم و مرطوب را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی چشم در حالت بسته)

اگر در معرض باد یا آلاینده‌ ها قرار می‌ گیرید، از عینک برای محافظت از چشم استفاده کنید.

در صورتی که مجاری اشکی صدمه دیده باشند احتمال ادامه اشک ریزی وجود خواهد داشت لذا گاهی انجام عمل جراحی دومی جهت اصلاح مجاری اشکی الزامی است.

استفاده از پمادهای مرطوب کننده چشم و قطره اشک مصنوعی تا زمان جراحی، آنتی‌ بیوتیک در صورت وجود عفونت.

برای درمان نوعی از اکتروپیون که به دلیل محل زخم به جا مانده از سوختگی یا سایر اعمال جراحی ایجاد شده، معمولا از گرافت پوستی استفاده می شود.

این گرافت از پلک بالا یا از پشت گوش خود بیمار تهیه می شود. معمولا محل برداشتن گرافت و محل جراحی بعد از ۲ هفته به خوبی ترمیم می شوند.

khalayegh.com

اگر مطلب فوق به‌درد‌بخور است، با بقیه به اشتراک بگذارید تا از آن استفاده کنند:

مطالب مرتبط

Subscribe
اطلاع رسانی برای :
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها